banner6

Cenevre için çalışmalar hızlandı

banner37

BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Eide, Cenevre’de yapılacak Kıbrıs Konferansı için garantör ülkelerin dışişleri bakanlarıyla temasa geçmeye başladı

Cenevre için çalışmalar hızlandı
banner150 banner151 banner143

Emine DAVUT YİTMEN

Cenevre’de Kıbrıs Konferansı’nın yeniden toplanabilmesi için çalışmalara başlandığı bildirildi.

BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, garantöre ülkelerin dışişleri bakanlarıyla temasa geçmeye başladı.

Eide, garantör ülkeler dışında, AB yetkilileri ve New York’ta, BM Merkezi’ndeki yetkililerle ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşmelerine devam ediyor.

BM kaynaklarına göre, Kıbrıs’taki BM ekibi, BM Cenevre Ofisi ve İsviçreli yetkililerle işbirliği içinde Cenevre’de yapılacak konferans için yoğun olarak çalışmalarına başladı.

Eide, çalışmaları çerçevesinde ilk temasını Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ile gerçekleştirdi. ABD de Kıbrıs konusuyla ilgili olarak üst düzeyde temaslarda bulunmaya hazırlanıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nda Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Jonathan Cohen, önümüzdeki hafta Türkiye’ye gidecek. Cohen’in Türkiye’deki üst düzey görüşmeleri sırasında, Türkiye’nin kritik rolü ile ilgili mesaj vermesi bekleniyor.

Rum tarafı, Cenevre’de yer alması öngörülen Kıbrıs Konferansı’nda, Türkiye’nin sürece yardımcı olması gerektiğiyle ilgili siyasi yaklaşım benimserken, bu yaklaşımın, ABD tarafından da desteklendiği dikkat çekiyor.

Rum tarafı, Türkiye’nin sürece yardımcı olması halinde, güvenlik ve garantiler başlığında ilerleme kaydedilebileceğini aktarırken, bu başlıkta ilerleme kaydedilmesinin ardından, diğerlerine geçilebileceği yönünde bir tutumu ortaya koyuyor.

Rum tarafı, güvenlik ve garantilerde ilerleme kaydedilmesiyle toprak başlığı başta olmak üzere geriye kalan başlıklardaki çözülmemiş konulara girilmesini hedefliyor.

Kocias, Cenevre’deki konferansın ön şartlarını görüşmek istiyor

Eide’nin, pazartesi ve salı günü Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias’la telefon görüşmesi yaptığı haber verildi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yalpan açıklamaya göre, ikili, görüşmeleri sırasında, bir sonraki toplantıyı, Cenevre’deki konferansın ön şartlarını ve hazırlıklarını ele aldılar.

Cohen: Türkiye’nin rolü kritik

ABD Dışişleri Bakanlığı'nda Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Jonathan Cohen’in ise önümüzdeki hafta Türkiye’ye giderek,  Kıbrıs konusunda temaslarda bulunması bekleniyor.

Kıbrıs Haber Ajansı’na göre Cohen, Washington’da, PSEKA konferansında yaptığı konuşmada, ABD-Türkiye ilişkilerinde zorluklar yaşandığını,  ABD’nin bunlar üzerinde çalıştığını söyleyerek, Türkiye’nin Cenevre görüşmelerindeki rolünün kritik olduğunu vurguladı.

Cohen, konferansta soruları yanıtlarken, “Gerektiğinde Türklerle birlikte çalışacağız… Türklere esnek olabilmeleri ve çözüm için çalışmaları yönünde sürekli konuşuyoruz, çünkü bugüne kadar müzakerelerde hiç bu kadar iyi zaman olmamıştı” dedi.

Cohen, herkesin, Türklerin kamuoyuna yapmış olduğu açıklamaları izlediğini belirterek, “Cenevre’de neler olacağını görelim. Kıbrıs hakkında söyleyebileceğim, herkesin Türkiye’nin masaya neyi getireceğini bekliyor olmasıdır” diye konuştu.

Rum tarafı, güvenlikte ilerlemeden sonra toprağa geçileceğini öne sürdü

Öte yandan Rum tarafı, Rum Lider Nikos Anastasiadis’in girişimi ve önerileri üzerine Guterres’in liderleri New York’a çağırdığını iddia etti.

Anastasiadis, Türkiye’nin sürece yardımcı olması halinde, güvenlik ve garantiler başlığında ilerleme kaydedilebileceğini ve bunun, toprak başta olmak üzere geriye kalan başlıklardaki çözülmemiş konularda (toprak başlığında harita anlaşması, dönecek kişi sayısı, özel statülü bölgeler) ilerlemenin yolunu açacağını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2017, 08:30
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110