banner6

Cenevre yolu açıldı

banner37

CB Akinci ile KR lider Anastasiadis’in BM Genel Sekreteri Guterres ile yaptığı görüşmeden Cenevre’deki Kıbrıs Konferansı’nın Haziran’da yeniden toplanması kararı çıktı.

Cenevre yolu açıldı
banner99

Liderlerin BM Genel Sekreteri ile görüşmesi yaklaşık üç buçuk saat sürdü. BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin de katıldığı görüşmenin ardından Gurerres, Akıncı ve Anastasiadis ile birlikte basına kısa bir açıklama yaptı. 

Guterres tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Genel Sekreter bugün Kıbrıs Rum Lideri Sayın Nicos Anastasiades ve Kıbrıs Türk Lideri Sayın Mustafa Akıncı ile bir araya gelmiştir.

Liderler ve Genel Sekreter, Kıbrıs Konferansı’nın 12 Ocak tarihli açıklaması doğrultusunda, Kıbrıs Konferansı’nı Haziran’da yeniden toplama ihtiyacı konusunda mutabık kalmışlardır.

Toplantıya katılan tüm taraflar güvenlik ve garantiler başlığının iki toplum için hayati önemi haiz olduğu konusunda hemfikirdir. Bu başlıkta ilerleme sağlanması, kapsamlı çözüme ulaşılması ve gelecekteki güvenlikleriyle bağlantılı olarak iki toplum arasında güven tesis edilmesi bakımından temel bir unsurdur.

Cenevre ve Mont-Pelerin’de düzenlenen Kıbrıs Konferansı görüşmeleri sonucu temelinde, güvenlik ve garantiler konusundaki tartışmalara rehberlik edecek olan ortak bir belgenin hazırlanması için Genel Sekreter’in Özel Danışmanı Sayın Espen Barth Eide tüm katılımcılarla temas içerisinde olacaktır.  

Liderler, toprak, mülkiyet ile yönetim ve güç paylaşımı başlıklarından başlayarak, üzerinde uzlaşıya varılamamış diğer tüm konuları paralel olarak Cenevre’de iki toplumlu müzakerelere ele alma konusunda mutabık kalmışlardır.

Liderler ve Genel Sekreter, 11 Şubat 2014 tarihli Ortak Bildiri uyarınca, tüm konuların birbirleriyle bağlantılı olarak müzakere edileceği ve her şey üzerinde uzlaşılmadan hiçbir şey üzerinde uzlaşılmış olmayacağı hususunda mutabık kalmışlardır.  

Bu toplantının takibi bağlamında, Genel Sekreter Konferans’ın diğer katılımcıları Yunanistan, Türkiye, Birleşik Krallık ve gözlemci sıfatıyla Avrupa Birliği ile temas edecektir."

Açıklamanın ardından Cenevre Konferansı'nın hangi tarihte toplanacağının sorulması üzerine Guterres "Haziran'da" cevabını verdi.

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2017, 06:07
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104