Cenevre'nin kısa analizi: Taraflar memnun

banner37

Cenevre'de beş gün boyunca devam eden Kıbrıs müzakerelerinde çözüm umutları korundu

Cenevre'nin kısa analizi: Taraflar memnun
banner99

Emine DAVUT YİTMEN

Cenevre'de beş gün boyunca devam eden Kıbrıs müzakerelerinde bazı konularda arzulanan uzlaşılara varılmasa da tarafların genelde memnun olduğu gözlemlendi.

Cenevre'de dün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve BM Kıbrıs Temsilcisi Espen Barth Eide ayrı ayrı basın toplantıları düzenledi.

Haritalar beklentileri karşılamadı

İlk kez taraflarca hazırlanan haritaların BM huzurunda sunulması tarihi olarak nitelendirilirken, her iki taraf da haritaların beklentileri karşılamadığını saklamadı.

Rum tarafı haritanın tüm beklentileri karşılamadığını ancak, hedeflenen sonuca ulaşabilmek amacıyla kendilerinin sunmuş olduğu toprak ayarlamasıyla ilgili haritaların, müzakere temelini oluşturduğu görüşünü benimsiyor.

Kıbrıs Türk tarafının ise Rum tarafının sunduğu haritanın kabul edilmez olarak nitelendirdiği ve konuyla ilgili BM Genel Sekreteri’ne bir mektup verildiği biliniyor.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dünkü basın toplantısında Anastasiadis'in Kıbrıs Türk tarafının haritasını görmeden önce mektubuyla geldiğini ve bunun kabul edilemez olduğunu açıkladı. Akıncı, Kıbrıs Türk tarafının, Rum tarafının sunduğu haritaya yönelik mektubunun ertesi sabah BM Genel Sekreteri’ne Espen Barth Eide aracılığıyla iletildiği bilgisini de verdi.

Öte yandan, haritaların sunulduğu gün Rum tarafının, Kıbrıs Türk tarafının bazı noktalara itiraz ettiği ve yazılı not düştüğü yönünde bir durum olmadığı da belirtildi.

İki tarafın endişelerini giderecek formül arayışı

Güvenlik ve Garantiler’le ilgili yapılan açıklamalarda, Kıbrıs'ta her iki toplumun güvenlik endişelerine cevap verecek bir formül bulunması gerektiği düşüncesi ortaya kondu.

banner134
Kıbrıs'taki iki taraf da güvenlik ve garantiler konusunda, her iki toplumun beklentilerine yanıt veren ve özellikle, birisinin güvenliğinin diğeri için tehdit oluşturmaması yaklaşımını benimsiyor.

Eide, basın açıklamasında güvenliğin birçok şeyle ilgili olduğuna vurgulayarak, Kıbrıslı Türk ve Rumların kendini güvende hissetmesinin sadece askeri unsurlara bağlı olmadığını belirtti.

Güvenlikle ilgili olarak öncelikle halkın çözümün yaşayacağına inanması gerektiğini kaydeden Eide, anlaşmayı sağlama kadar, onun nasıl uygulanacağının da önemli olduğunu söyledi.

Eide, güvenlikle ilgili müzakerelerde, eski metinlerden çok, yeni unsurların göz önünde bulundurulması gerektiğini belirterek, mevcut yapı halkın korkularını gideremiyorsa yeni yöntemler üzerinde durmak gerektiğini ifade etti.

Dönüşümlü Başkanlık anlaşma metninde yer alacak vurgusu

Dönüşümlü Başkanlık konusunda da iki taraf arasında halen bir uzlaşı bulunmuyor. Ancak, Kıbrıs Türk tarafı anlaşma metninde siyasi eşitliğin temel unsuru olan dönüşümlü başkanlığın yer alacağına inanıyor.

Cumhurbaşkanı Akıncı dünkü basın toplantısında, dönüşümlü başkanlığın Kıbrıslı Türklerin siyasal eşitlik anlamında olmazsa olmazı olduğunu belirerek, böyle bir hususun bir anlaşma metninde olmaması halinde Kıbrıs Türk halkının onayına sunulacak metin olarak görmeyeceğini ve böyle bir metnin altına da imza atmayacağını vurguladı.

Rum tarafı Türkiye'nin çözüm iradesini öne çıkardı

Kıbrıs Rum tarafının Türkiye'nin Kıbrıs'ta çözüm yönünde niyeti olmadığı yönündeki söylemeleri, Kıbrıs Konferansı ile birlikte değişti.

Anastasiadis'in basın açıklamasında, “Türkiye işbirliği yapmak istemeseydi, müzakere masasında bulunmayacaktı ” ifadeleri dikkat çekti.

Rum tarafı konferansın toprak, güvenlik ve garantiler gibi belirli başlıklarda, Kıbrıs Türk tarafının ve özellikle Türk tarafının niyetlerinin açıklık kazandırdığını düşünüyor.

Rum tarafının kamuoyuna verdiği bir mesaj da ilk kez Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Türkiye ile diyaloğa girmesi yönünde oldu.

Anastasiadis, Türkiye’nin ilk defa, garantilerin iptali ve askerlerinin adadan çekilmesiyle ilgili olarak, Kıbrıs Cumhuriyeti ile diyaloğa girdiğine dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2017, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75