banner6

Cenevre'nin perde gerisi

banner37

Cenevre’de en çok tartışılan isimlerden biri Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas oldu. Kocas’ın, özellikle hazırlanmak için 23 Ocak tarihi üzerinde ısrar etmesi ve tarihle ilgili pazarlığa girmesi rahatsızlık yaratırken, teknik uzmanlardan oluşacak çalışma grubunun oluşturulacağını beşli konferansın birkaç saat öncesinde yapmış olduğu basın toplantısında açıklaması, en önemli unsur olarak öne çıktı.

Cenevre'nin perde gerisi
banner99

Emine DAVUT YİTMEN

KIBRIS KONFERANSI’NDAN ÇIKAN ÇALIŞMA GRUBUNUN OLUŞTURULACAĞI SONUCU, GARANTÖRLER CENEVREYE’YE GİTMEDEN ÖNCE Mİ KARARLAŞTIRILMIŞTI?

Cenevre’de en çok tartışılan isimlerden biri Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas oldu. Kocas’ın, özellikle hazırlanmak için 23 Ocak tarihi üzerinde ısrar etmesi ve tarihle ilgili pazarlığa girmesi rahatsızlık yaratırken, teknik uzmanlardan oluşacak çalışma grubunun oluşturulacağını beşli konferansın birkaç saat öncesinde yapmış olduğu basın toplantısında açıklaması, en önemli unsur olarak öne çıktı.

Diplomatik gözlemciler, garantilerle ilgili uzmanlardan oluşacak ve birtakım sorulara yanıt verecek olan çalışma grubunun Kocas tarafından önceden açıklanmasının, aslında garantörlerin Cenevre’ye gitmeden önce BM ile yapmış oldukları temaslarda kararlaştırıldığı ve konferansta bunun duyurusunun yapıldığı yönünde varsayımda bulundular.

ANASTASİADİS’İN DİL SÜRÇMESİ GÜLÜŞMELERE YOL AÇTI

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasaidis’in beşli konferansın açılışı sırasında yapmış olduğu konuşmadaki dil sürçmesinin, heyetler arasında gülüşmelere yol açtığı öğrenildi. Anastasaidis, güvenlik ve garantilerin Kıbrıs sorununun en çetrefilli (thorny) konusu olduğu söylemeye çalışırken, bunu şehvetli (horny) şeklinde telaffuz etmesi üzerine salonda kahkaha atmamak için bazı diplomatların kendini engellemeye çalıştığının gözlemlendiği kaydedildi.

TÜRKİYE- YUNANİSTAN İLİŞKİLERİ PÜRÜZLÜ

Beşli konferansın hemen bir gün öncesinde, Türk- Yunan ilişkilerinde, “adalar” kaynaklı bir gerilim de yaşandı. Yunan hükümeti, Ege’deki, Türkiye ile tartışmalı adaların iskana açılması yönünde altyapı sistemi, deniz feneri ve askeri karakolların inşasını içeren bir tasarıyı parlamentoya sundu.

Türk Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu "Türkiye, Yunanistan'ın statüsü tartışmalı coğrafi formasyonlar üzerinde yaratması muhtemel fiili durumları kabul etmeyecektir" açıklamasında bulundu.

İki ülke arasında beşli konferansın başladığı sıralarda yaşanan bir diğer sıkıntı ise darbeci askerlerin iadesi konusuydu. Yunan savcı, darbe girişiminin ardından Yunanistan’a kaçan 2 Türk askerinin Türkiye'ye iadesine “haklarının ihlal edilme ihtimalini” gerekçe göstererek karşı çıktı. Kıbrıs konferansının ertesi günü ise 8 askerden 4’ü hakim karşısına çıktı. Mahkeme heyeti, duruşmayı karar için 23 Ocak’a erteledi.

Darbe girişimi sonrası askeri bir helikopter ile Yunanistan’a kaçan 8 darbecinin Türkiye’ye iadesiyle ilgili kısa bir süre önce Atina’daki temyiz mahkemesinde görülen üç ayrı duruşmanın ardından, 3 asker için Türkiye’nin iade talebi kabul edilmiş, 5 askere yönelik iade talepleri ise reddedilmişti.
KIBRISLI TÜRK SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ YASAK OLMASINA RAĞMEN BASIN MERKEZİNE GELEREK BOY GÖSTERDİ…

BM Milletler Sarayı’nın Basın Merkezi 5 gün boyunca Kıbrıs sorunu ile yakından ilgilenen gazetecilere ev sahipliği yaptı. Bu süre zarfında canlı yayın bağlantıları ile haberler aktarılmaya çalışıldı. Cenevre’de bulunan Kıbrıslı Türk siyasi parti temsilcileri ise Basın Merkezi’nin adeta müdavimi oldu. Basın Merkezi’ne girmesi yasak olan siyasi parti temsilcilerinin merkeze gelerek, canlı yayına katılmak veya röportaj vermek için can atmaları dikkatlerden kaçmadı. Basın Merkezi’ne Rum siyasi parti temsilcilerinden bir tek kişi girmezken, Kıbrıslı Türk siyasi parti temsilcilerinin orada bulunması pek çok gazeteci arasında rahatsızlık yarattı.

SİYASİ PARTİ LİDERLERİ KAHVE İÇMEK İÇİN CENEVRE’YE GELDİ…

Siyasi parti temsilcileri ve liderlerinin ise Cenevre’de bol bol boş vakti oldu. Bir ara Başbakanlık tarafından “Başbakan, Cenevre’de kaldığı otelde CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ile kahve içerek sohbet etti” şeklinde sosyal medyada paylaşılan bir tweet ise Cenevre’de siyasi partilerin varlığının ne kadar gereksiz olduğunu açıkça ortaya koydu.

banner134

RAŞİT PERTEV’DEN KIBRIS’LA İLGİLİ BİR ANEKDOT…

Cenevre dönüşünde ülkemizde bir dönem Tarım Bakanlığı yapmış ve Cumhurbaşkanlığı Müsteşarlığı görevinde bulunmuş olan Raşit Pertev’le karşılaştık. Pertev, şu anda Roma’da, Uluslararası Tarım Fonu Genel Sekreterliği’ni yürütüyor. Pertev, bizlerle kısa süren sohbetinde, Kıbrıs’la ilgili bir de anekdot anlattı. Yıllar önce Zambiya’nın uzak bir köyü olan Kaşinaji’de yaşayan Pertev’e, köylüler, ülkesini sormuş. “Akdeniz desem, Kıbrıs desem,1960 olaylarını anlatsam anlamayacaklar” diyen Pertev, Kıbrıs’ın yüzölçümünü “Ülkemin büyüklüğü sizin bu köyden bir sonraki köyünüze kadar olan alanı kapsıyor” şeklinde tarif etmiş. Köylüler “Sizin ülke çok küçükmüş” demişler. Bunun üzerine Pertev, ülkenin ikiye ayrıldığını söylemiş, köylüler küçük ülkenin ikiye ayrılmasına şaşırıp, gülüşerek nedenini sormuşlar. Pertev de “Bu ülkede iki kabile var ve anlaşmayıp kavga edip ayrıldılar” demiş. Bu durumu köylüler çok tuhaf karşılamışlar. Pertev, bu ülkede 6 bayrak ( KKTC, Türkiye, Yunanistan, Kıbrıs Cumhuriyeti, BM, İngiliz) ve 6 ordu (Türk, Yunan, Kıbrıs Türk, Kıbrıs Rum, BM ve İngiliz) var deyince köylüler gülmekten kırılmış…

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2017, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104