banner6

'Cenevre'ye yapıcı bir atmosferde gidiyoruz'

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bugün ara bölgede gerçekleşen liderler görüşmesinin ardından basına açıklamalarda bulundu.

'Cenevre'ye yapıcı bir atmosferde gidiyoruz'
banner150

banner150

banner99

Cumhurbaşkanlığı sarayında açıklama yapan Akıncı, bugünkü toplantıda Cenevre sürecinin ön hazırlığını yaptıklarını belirterek, müzakerecilerin de yürüttükleri çalışmalar hakkında liderlere bilgi verdiğini söyledi.

Akıncı, gelinen noktada olumlu bir ruh halinde, yapıcı bir atmosferle Cenevre’ye gidileceğini kaydederek, Cenevre’de nasıl bir çalışma yapılacağı konusunda bir anlayış beraberliği sağlandığını da sözlerine ekledi.

“Kimsenin ağzını kapatamayız”

Akıncı, 1 Aralık akşamı varılan mutabakatın geçerliliğinin bir kez daha teyit edildiğini de söyleyerek, zaman zaman farklı yorumlar yapıldığını ancak işin esasının, iki toplum lideri olarak başlatılacak görüşmelere 3 garantör ülkenin katılımı ile gerçekleşeceğini bildirdi.

Akıncı, Güneyde çıkan açıklamalarla ilgili olarak “Anastasiadis orada Kıbrıs Cumhuriyeti’ni temsil edecek söylemi var. Kimsenin ağzını kapatamayız ancak işin gerçeği varılan uzlaşma metninde vardır. Bu konuda polemik yaratmak kimseye bir şey kazandırmaz” dedi.

“Hedef, konuların hepsini bir arada sonuca götürmek”

Akıncı şunları kaydetti:

“BM Genel Sekreteri, garantörler Cenevre’de olacak. AB de görüşmelerde olabilir. Müzakerelerin AB boyutuyla ilgili konuları gündeme geldiğinde, taraflar olarak bir ihtiyaç hissettiğimiz durumda Eide aracılığıyla ilgili kişi odaya davet edilmekte ve sorularımıza yanıt vermektedir. Haritalarımızı hazırlayacağız, 11 Ocak finalinde bunlarla ilgili konuşacağız. Hemen ardından da 12’sinde başlayacak. Güvenlik ve garantilerle ilgili sonuç almaya odaklanacak. Hedef, sayılan konularda hepsini bir arada, bir sonuca götürmektir.

“Yılın ortasında referandum”

Yılın ortalarında referandum yapılabileceğini de sözlerine ekleyen Akıncı, her şeyin bu çerçevede gelişmesi ve soruna bir çözüm üretilmesini ümit ettiğini kaydetti.

Akıncı, toplumun büyük çoğunluğunun arzusunun da bu olduğunu belirterek,”bu beklenti sonucunda karar üretmek azmiyle Cenevre’de olacağız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2017, 15:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104