banner6

Cep telefonu konuşmaları en çok Türkiye, İngiltere ve Nijerya’yla

banner37

BTHK raporunda, mobil şebekelerden en fazla konuşma trafiği olan ülkelere de yer verildi

Cep telefonu konuşmaları en çok Türkiye, İngiltere ve Nijerya’yla
banner8

“AVRUPA’DAN AZ KONUŞUYORUZ”… Kuzey Kıbrıs’ta aylık MoU değerleri 2021 yılı ikinci çeyreği özelinde incelendiğinde, abone başına aylık ortalama dakika kullanımı 283 dakika olarak kayda geçerken; bu rakam, AB’de 244 dakika ve ABD’de 901 dakika olarak ölçümlendi. Kuzey Kıbrıs’ta 2021 yılının ikinci çeyrek sonu MoU değerlerinin Türkiye’nin altında seyrettiği, Türkiye’deki ortalama görüşme süresinin ise 2009 yılının üçüncü döneminden itibaren Avrupa ortalamasından yüksek seyrettiği verisi de BTHK raporundan okunuyor.

“ÖĞRENCİLER VE İŞÇİLER”… BTHK raporuna göre, KKTC’de, 2021 yılı ikinci çeyreğinde mobil şebekelerden en fazla trafik gönderilen ve alınan ülkeler İngiltere, Nijerya, Güney Kıbrıs ve Türkmenistan olarak sıralandı; mobil şebekelere en fazla çağrı gönderen ülkeler ise Türkiye, İngiltere ve Nijerya olarak şekillendi. Nijerya yönüne gönderilen ve alınan trafiğin ülkede bulunan öğrencilerden, Türkmenistan yönüne gönderilen trafiğin ise ülkede bulunan yabancı iş gücünden kaynaklandığı bilgisi de raporda kendine yer buldu.

banner134

Ali ÇATAL

Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu (BTHK) tarafından KKTC’deki mobil haberleşme sektörüne yönelik yayımlanan ‘Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Veriler Raporu 2021 – 2. Çeyrek’ verilerine göre,  cep telefonlarıyla en çok Türkiye, İngiltere, Nijerya’yla iletişim kuruluyor.

Türkiye ve İngiltere dışında kalan ülkeler incelendiğinde, Nijerya yönüne gönderilen ve alınan arama trafiğinin ülkedeki öğrencilerden, Türkmenistan yönüne gönderilen iletişim trafiğinin ise ülkede bulunan yabancı iş gücünden kaynaklandığı belirtildi.


Öte yandan, 2021 yılı ikinci çeyrek itibarıyla Kuzey Kıbrıs’ta ‘Minutes of Usage’ yani abone başına aylık ortalama dakika kullanımı (MoU) 283 olarak hesaplandı.

  Mobil telefon kullanım seviyesinin ölçümünde yaygın şekilde kullanılan bir gösterge olan MoU değerleri, bir abonenin aylık ortalama konuşma süresi olarak tanımlanıyor.

KKTC’de bu rakam 283 dakika, Avrupa Birliği’nde (AB) 244 dakika ve Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 901 dakika olarak ölçümlendi.


İlgili rapora göre, ayrıca, 2021 yılı ikinci çeyrek sonu itibarıyla Kuzey KıbrısTurkcell’inMoU değeri 284 dakika, Telsim’in ise 282 dakika oldu.


Kuzey Kıbrıs’ta 2021 yılının ikinci çeyrek sonu MoU değerlerinin Türkiye’nin altında seyrettiği, Türkiye’deki ortalama görüşme süresininise 2009 yılının üçüncü döneminden itibaren Avrupa ortalamasının üzerine geçerek, günümüze dek Avrupa ortalamasından yüksek seyrettiği de söz konusu rapordan okunan bir diğer veri.


Kuzey Kıbrıs’ta 2021 yılının ikinci çeyreğindemobil şebekelerden en fazla aranan kısa numaralar ‘533’ Kuzey KıbrısTurkcell müşteri hizmetleri, ‘155’Polis İmdat, ‘188’Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) ve ‘112’ambulans hizmeti oldu.


Rapora göre, SMS sayıları çeyrekler itibariyle incelendiğinde de bir önceki dönem olan 2021 yılının birinci çeyreğinde SMS sayısı yaklaşık 11.13 milyon civarında gerçekleşirken, bu dönemde ise yüzde 14’lük bir artışla 12.7 milyona yükseldi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104