banner6

Cepler yanıyor, bedenler donuyor

banner37

Ülkedeki pahalılık yüzünden cebindeki parası pul olan vatandaş, soğuk havada nasıl ısınacağını şaşırdı. Halkın büyük çoğunluğu, daha hesaplı gördüğü odun sobası veya katalitiğe yönelirken; evde battaniye ile gezip, montla yattığını dile getiren bile var

Cepler yanıyor, bedenler donuyor
banner90
banner99

ÖZEL HABER - Müslüm BAYUK

“UYGUN MALİYETLİ ISITICILAR SEÇİLİYOR”… Isıtıcı satıcıları, vatandaşların ekonomik şartlardan kaynaklı uygun maliyetli ısıtıcıları seçmek zorunda kaldıklarını söyledi. Satıcılar, “Vatandaşlar şimdilerde odunlu sobayı daha sonrasında katalitik sobayı tercih ediyor. Bunların tercih edilmesindeki öncelik maddiyat. Ekonomik krizden dolayı ve elektrik faturalarının yüksek gelmesi nedeniyle vatandaşlar bu zorlu kış şartlarında odun sobası veya katalitik sobayı tercih ediyor” sözleriyle, halkın ısınmadaki tercihini gözler önüne serdi.

EKONOMİK ŞARTLAR VATANDAŞI BİTİRDİ… Ekonomik şartlar yüzünden uygun maliyetli ısıtıcıları kullandıklarını söyleyen vatandaşlar arasında, elektrik faturası korkusuyla elektrikli sobanın tek çubuğunu yakarak idare etmeye çalıştığını söyleyen de var, kat kat giyinip evde battaniyeye sarılıp gezdiğini söyleyen de, hatta mont ile yattığını söyleyen de. Hem ekonomik hem daha iyi ısıtıyor diye odun sobasına yönelen ancak odun fiyatları nedeniyle yakacak bulamadığı için gazete-çaput gibi materyalleri yaktığını söyleyenler de az değil.

   Ekonomik şartların zorluklarına ek olarak kış mevsiminin zorlu koşulları, vatandaşları uygun maliyetli ısıtıcıları almaya yöneltiyor. Elektrik faturalarına gelen zamların ardından elektrikli sobanın açma düğmesine basmaktan korkan halk, daha ekonomik olduğu düşüncesiyle odunlu soba veya katalitik sobalara yöneliyor.

   KIBRIS hem vatandaşın hem de ısıtıcı satıcılarının nabzını tuttu. Isıtıcı satıcıları elektrik faturalarının yükselmesiyle, vatandaşların daha uygun maliyetli olan ısıtıcılara yöneldiğini anlattı. Isıtıcı satıcıları, bu yönelimden kaynaklı, vatandaşların çoğunlukla odun sobası veyahut katalitik sobayı tercih ettiklerini dile getirdi.

Vatandaşlarda elektrik faturalarından ve ekonomik şartların zorluklarından muzdarip olduklarını söyleyerek, çözüm olarak, odun sobasıya da tek çubuklu elektriklisoba kullandıklarını ifade ettiler.

“Isıtıcı kullanamıyorum” diyen bir vatandaş ise yüksek elektrik faturalarından ve odun sobası kurulumunun da maliyetinden dolayı ısıtıcı kullanmadığını, ev içerisinde battaniye ile gezdiğini ve çoğu zaman montla uyuduğunu söyledi.

Isıtıcı satıcıları ne dedi?

Fevzi Özçelik:Vatandaşlar genelde odun sobasını tercih ediyor çünkü odun sobası daha ekonomik ve ısınma anlamında daha iyi. Ayrıca elektrik faturaları yüksek olduğu için vatandaşlar çoğunlukla odun sobasını tercih ediyor. Elektrikli sobalar ve klimaların sağlık bakımından sıkıntılı olduğunu düşünüyorum.

Erhan Necipoğlu:Vatandaşlar şimdilerde odunlu sobayı daha sonrasında katalitik sobayı tercih ediyor. Bunların tercih edilmesindeki öncelik maddiyattır. Ekonomik krizin varlığından ve elektrik faturalarının yüksek gelmesinden dolayı vatandaşlar bu zorlu kış şartlarında odunsobası veya katalitik sobayı tercih ediyor.

Gürdal Çuvalcıoğlu: Vatandaşlar ceplerine en uygun ısınma sistemlerini tercih ediyor, yani çoğunlukla tüplü soba, odun sobası, elektrikli sobaları kullanıyor. Bunların arasında en uygunu tüplü soba olması lazım, sonra odun sobası ve diğerleri aşama aşama gider.

Vatandaşlar ne dedi?

Ömer Cabacaba:Gaz çok pahalı oldu o yüzden kullanamaz olduk. Odun sobasına da ihtiyacımız olmuyor ben ve eşim tek olduğumuz için. Bundan kaynaklı tek çubuklu elektrikli soba kullanıyorum. Isınabilmek için kalın giyinmek zorunda kalıyoruz ve battaniyeyi üstümüzden indirmemek zorunda kalıyoruz. Ekonomik şartlar vatandaşı bitirdi. Odun sobası kullananların da çoğu gazete yakmak, çaput yakmak zorunda kalıyor.

Ahmet Kavesoğlu:Isıtıcı olarak odun sobası kullanıyorum. Diğer ısıtıcılara göre hem maliyet açısından hem de daha iyi ısıtıyor. Zaten ekonomik şartları göz önüne aldığımızda da başka bir ısıtıcıyı kullanma şansımız kalmıyor.

Mustafa Ekşioğlu: Salonum büyük olduğu için odun sobası kullanmak zorunda kalıyorum çünkü hem maliyeti daha az oluyor hem de daha iyi ısıtıyor. Diğer yandan, ekonomik şartları göz önüne aldığımızda diğer ısıtıcıları almak mantıklı gelmiyor. Elektrik faturaları belimizi büküyor.

Ahmet Öztürk: Maalesef yüksek elektrik fiyatlarından dolayı ısıtıcı kullanamıyorum. Kışın soğuk havalarda bazı geceler montla yattığım bile oluyor. Ev içerisinde de montumu çıkarmadan geziyorum; ancak öyle ısınabiliyorum biraz.

Mehmet Emin Baca:Isıtıcı olarak odun sobasını kullanıyorum zira diğer türlüsü çok masraflı oluyor. Klima ya da diğer elektrikli ısıtıcıları kullanırsan ceremesini çekersin.

Mahmut Şatıroğlu:Elektrikli soba kullanıyorum. Akşamdan akşama eve gittiğim için ve devamlı kullanmadığım için elektrikli soba kullanıyorum.

İlkin Cabacaba: Isınmak için gazlı soba ya da elektrikli soba kullanıyorum.

Furkat Pirimov: Isıtıcı olarak klima kullanıyorum çünkü odun sobasının kurulumu ve odunları taşımak daha da meşakkatli oluyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104