Cepte taşınan Atatürk ve bayraklı günlerden geçildi

banner37

Kıbrıs’ta İngiliz sömürge döneminde 1940’lı yıllardan sonra öğretmenler, her türlü riske girerek öğrencilerine Atatürk ve bayrakla ilgili eğitimden geri durmamışlardı

banner87
Cepte taşınan Atatürk ve bayraklı günlerden geçildi
banner90
banner99

Kıbrıs’ta 1931 isyanı sonrası İngiliz sömürge yönetimi tarafından getirilen kısıtlamalara rağmen birçok duygu gizli olarak yaşatılıyordu.

Bunların başında Türk Bayrağı ve Atatürk’e karşı olan bağlılık ve sevgi İngiliz yönetiminin yasaklamalarıyla birlikte, Türkiye ve Atatürk sevgisi öğretmenler tarafından gizlice öğretilirken, öğrencilere de genellikle evde dikilen Türk bayrağı da gizlice gösterilerek çocuklara Türk milli kimliği aşılanıyordu.

Emekli öğretmen Güner Burgul, o dönemlerin öğrencisi olarak anımsadıklarını anlatırken, 1950’li yıllarının Kıbrıs ortamı ve Kıbrıslı Türklerin içinde bulundukları duygusal ortamı net olarak algılamamıza katkı koymaktadır.

“Yasakların gelmesiyle milliyetçi duygular çok çok artmıştır. Mesela düşünün siz de 1950’li yıllarda okullarda sabahleyin bayrak töreninde İngiliz marşı söylenir, İngiliz bayrağı çekilirdi. “Yaşa, var ol kraliçemiz” marşını okuyarak sınıflara girerdik. Sansürün kalkmasına rağmen milliyetçi öğretmenler korkuyla beraber ceketinin sağ tarafını açıp Türk bayrağını gösterirdi bize. “Çocuklar bakın bu Türk bayrağıdır” derdi. Sol cebinden de bize Atatürk’ü gösterip “Bu da Atatürk’tür. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu budur” derdi. Bize korksa da Türk tarihi ve Osmanlı tarihini anlatırdı. Milliyetçilik duygularımızı böyle kamçılayan bir hocaydı. Bu tür öğretmenler de vardı.

Bu bizim için büyük bir duygu idi. “Türk bayrağı” derdi. “Atatürk” derdi. 1950’li yıllarda sinemalarda “Vatan Yahut Silistre”nin piyesi filmi oynanırken, Türk bayrağı dalgalandığında avuçlarımız patlayıncaya kadar alkışlıyorduk. Ve yahut “Çanakkale Aslanları” diye bir film gelmişti. Atatürk’ü gördüğümüz sahnede saatlerce film bitinceye kadar avuçlarımız patlayıncaya kadar alkışlıyorduk. Böyle atın üstünde bir adam Türk bayrağını taşırken alkışlıyorduk film bitene kadar. Bu bizi bu hallere getirmişti. Türk olmak, bir adada Türk olarak yaşamak bizi çok duygulandırmıştı.”

Bayrak seferberliği

1950’li yıllar bu sürecin anlatılabileceği iyi bir dönemdir. EOKA ve TMT’nin örgütlenmeleri ve öncesinde İngiliz yönetiminin yasaklarda esnemeye gitmesi, 1957 yılında Kıbrıs’ta bayrak coşkusu tavan yapmıştı.

Türkiye’nin dört bir yanından ilan edilen seferberlik çerçevesinde bayraklar adaya gönderiliyordu. Gelen büyük bayraklar törenlerle teslim alınır, törenlerle okullarda çekilir, bayraklarla mitingler düzenlenirdi.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2019, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108