Cesareti başkalarına güç oldu

banner37

Dünyada 6 bin çocuktan sadece birinde görülen microtia adı verilen hastalıkla, yani kulaktaki gelişme bozukluğuyla doğan 23 yaşındaki Batu Özsusuzlu, KIBRIS aracılığıyla, önyargılı yaklaşımlara inat, “Kulaklarınızı, burnunuzu, gözlerinizi, ellerinizi, ayaklarınızı, kilonuzu, size ait her şeyi, her halinizle sevin” mesajı verdi

Cesareti başkalarına güç oldu
banner90
banner8

ENGEL ZİHİNDEDİR, BEDENDE DEĞİL… 23 yaşındaki genç, önyargılar yüzünden insanların özgüvenini kaybettiğine işaret ederek, topluma şöyle seslendi: “Doğuştan veya sonradan, başınıza ne gelirse gelsin aldırış etmemeyi öğrenin. Bu hayat ve enerji sizindir. Hayatınızı, başkalarının söylemlerinin yönetmesine izin vermeyin. Kendimizle, izin verdiğimiz kadar mutlu ve müsaade ettiğimiz kadar barışık oluyoruz. Hayatım boyunca inandığım tek bir şey var. Engel zihindedir, bedende değil”

Serap ŞAHİN

Dünyada, 6 bin çocuktan sadece birinde görülen microtia adı verilen hastalıkla, yani kulaktaki gelişme bozukluğuyla doğan 23 yaşındaki Batu Özsusuzlu’nun cesareti, başkalarına güç oluyor.

Yaptığı sokak röportajlarıyla tanınan 23 yaşındaki Batu Özsusuzlu, sol kulağındaki gelişim bozukluğundan dolayı yaşadıklarını KIBRIS’a anlattı ve mücadelesini, farkındalık yaratmak amacıyla toplumla paylaşmak istediğini söyledi.

Özsusuzlu, önceleri, gelişim bozukluğu olan sol kulağını, toplumda olumsuz bir tepki ile karşılaşmamak için saç modeliyle gizlemeye çalıştı. Ancak seçtiği saç modeli ile dikkatleri üzerine çeken Özsusuzlu, sosyal medyada sayısız önyargıya ve hakarete maruz kaldı.

Microtia ile doğanlar, doğuştan ya hiç duymuyor, ya da düşük oranda bir işitmeye sahip oluyor. Özsusuzlu’nun microtialı olan sol kulağı, 11 yaşında geçirdiği ilk operasyonla duymaya başladı. Ancak gelişim çağında olmasından dolayı dış delik tekrardan kapandı ve sol kulağında işitme kaybı tekrarladı.

Bir süre önce yeniden ameliyat olan Batu Özsusuzlu, operasyonun ikinci aşaması için gerekli sürenin dolmasını bekliyor.

Toplumda pek bilinmeyen ve 6 bin çocuktan sadece birinde görülebilen microtia, yani kulaktaki gelişme bozukluğuyla doğan Özsusuzlu, bu süreçte yaşadıklarını KIBRIS Gazetesi’ne anlattı.

“Sayısız hakarete maruz kaldım”

Özsusuzlu, bu süreçte yaşadığı zorlukları şöyle ifade etti:

“Ameliyattan önceki gün sosyal medyada ‘Birader, bu saçı berbere nasıl anlattın çok merak ediyorum’ başlığı altında resmim paylaşıldı.

Bu tweet, milyonlarca takipçisi olan sayfalar tarafından da paylaşıldı. Tarafıma yapılan asıl linç de, o paylaşımların altına yapılan yorumlardaydı.

Saç modelimle ilgili yemediğim hakaret kalmadı. Umursamadım, fakat hadsizliğe çok kızdım.

Bu olaylar bana bir şekilde güç verdi ve instagram hesabımdan bir paylaşım yapmaya karar verdim.

Paylaşımı yapmamdaki asıl amaç, tahmin edersiniz ki toplumumuzda bitmek, tükenmek bilmeyen önyargılar. Bu önyargılar yüzünden benim ve benden daha zor durumda olan birçok insan özgüvenini kaybediyor”.

Özsusuzlu, “Çağımızın en büyük sorunu özgüven kaybı olabilir. Çünkü hepimize bir şekilde, kusursuz olmak zorundaymışız gibi hissettiriliyor” dedi.

Sosyal medyanın bu baskıyı yaratan en büyük faktörlerden biri olduğuna dikkat çeken Özsusuzlu, şöyle devam etti:

“Hâlbuki herkesin içindeki güzellikler farklıdır. Kusursuz olmak için kusursuz bir görünüşe sahip olmak zorunda değiliz. Yüzümüzün bir yarısı bile diğeriyle aynı değil mesela; bu bakış açısı değişmeli.

Mükemmel görünmek için çaba göstermek ya da kusurlarımızla vakit kaybetmek yerine, kendimizle barışarak, kime nasıl faydalı olabilirim, ya da bu evrende nasıl iyi bir insan, örnek olabilirim, onu düşünmeli insan”.

“Hakaretlerin ameliyatıma bir katkısı yok”

Ameliyat kararını yıllar önce aldığını ifade eden Özsusuzlu, “Sosyal medyada yapılan hakaretlerin ameliyatıma bir katkısı yok, olamaz da; kimse için böyle bir karar vermezdim. Bu kararı kendim için verirdim. Başkaları için değil” dedi.

Ameliyatın 1,5 yıl olarak iki aşamadan oluştuğunu söyleyen Özsusuzlu, eğitim hayatının yanı sıra birtakım işleri yoluna koymayı bekledikten sonra operasyon geçirdiğinin altını çizdi. Sosyal medyadaki linç girişiminin de ameliyata girmeden önceki gün olduğunu vurguladı.

banner134

“Önyargıyı yok etmek istiyoruz, ama sessiz kalıyoruz”

Sakladığı sağlık sorununu sosyal medyada yaptığı paylaşımla anlatan Özsusuzlu, özgüveni kırık birçok insana güç ve cesaret verdiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Paylaşım o kadar çok yayıldı ki, günün sonunda aldığım yüzlerce mesajda mutluluğumu görmeliydiniz. O kadar teşekkür mesajı aldım ki. Mesela bir öğretmen hanımdan aldığım mesajda, bana zorbalığa uğrayıp kendisini eve kapatan bir öğrencisinin, yazımı okuduktan sonra kendisiyle barıştığını ve içinde bulunduğu durumu aştığını teşekkür ederek söyledi.

Bir başka tanımadığım genç, okuduğu onlarca kişisel gelişim kitabıyla sahip olamadığı cesareti beni gördükten sonra yakaladığını yine teşekkür ederek dile getirdi. Daha birçok böyle mesaj aldım. Nasıl etkilendiğimi, mutlu olduğumu ifade edemem size.

Cesaretim, başkalarına güç oldu ve bu inanılmaz bir şey. Bildiğim tek şey korkmak, saklanmak yerine, üzerimize gelen her şeyin dikine gitmemiz gerektiğidir. Önyargıyı yok etmek istiyoruz, ama sessiz kalıyoruz. Oysa cesaret, tüm önyargıları yıkmak için fazlasıyla yeterli”.

Microtia, 6 bin çocuktan sadece birinde görülüyor

Microtia, kulak kepçesi doğumsal gelişme bozukluğu olarak biliniyor. 6 bin çocuktan sadece biri microtialı olarak doğuyor. Çok değişik şekillerde görünebilen microtia, gelişme geriliğinin derecesine göre temel olarak üç tipte olabiliyor.

Birinci derecede kulak şekli genel şekil olarak neredeyse normale yakın ama boyut olarak küçük kalmıştır. Bu hastalarda kulak kanalı genellikle normaldir.

İkinci derecede kulağın üst kısımlarında belirgin bir gelişme geriliği ve şekil bozukluğu vardır ancak kulak alt bölümleri normale yakındır. Kulak kanalı genellikle kapalıdır.

Üçüncü derecede ise en sık görülen tip olup, bir kulak kepçesi yerine içinde deforme kıkırdak dokusu olan “yer fıstığı” şeklinde küçük bir oluşum söz konusudur. Kulak kanalı tamamen kapalıdır. Bir sonraki durum ise “anotia” yani kulağın hiç olmamasıdır. Microtia genellikle %80 tek taraflıdır ama bazen iki tarafın tutulması da söz konusu olabiliyor.

“Göğüs kafesimden kıkırdak alındı”

Sağ kulağında sağlık sorunu olmadığı için operasyonun tek taraflı microtialı olan sol kulağında gerçekleştiğini söyleyen Özsusuzlu, geçirdiği operasyonu şöyle anlattı:

“Önce göğüs kafesimden kıkırdak alındı. Alınan kıkırdakla ameliyat esnasında kulağımda oluşturulacak olan kepçe kısmı şekillendirildi. Ardından hazırlanan kıkırdak, deri altına yerleştirildi ve sağ kulağıma referans alarak şekil, boyut kazandırıldı.

Ameliyat, görüldüğünden çok daha zor aslında, tam 8 saat sürdü. Şu an yapılan kulağın arka kısmı yok, yani kafama yapışık bir kulak denilebilir. Oradaki doku, kıkırdağı besleyecek, yaklaşık 6 ay gibi bir süre. Tam anlamıyla iyileşmiş bir doku olana ve şişlikler inene kadar. Her şey yolunda giderse 6 ay sonra da, ikinci operasyonla kulak arkası açılacak ve normal bir kulak haline gelecek”.

Mutlu olduğunu ifade eden Özsusuzlu “Kulaklarınızı, burnunuzu, gözlerinizi, ellerinizi, ayaklarınızı, kilonuzu, size ait her şeyi, her halinizle sevin. Çok sevin! Ve her daim evrene teşekkür edin. Ben kulağıma teşekkür etmeyi öğrendim, bu şekilde olmasının bir anlamı var dedim kendi kendime. Sadece duygularımı aktarmak isterken birçok insanın bakış açısının değiştiğini gördüm” şeklinde konuştu.

“Microtia hastalarının çoğu, doğuştan duymuyor”

Microtia hastalarının doğuştan hiç duymadığını ya da düşük oranda bir işitmeye sahip olduğuna işaret eden Özsusuzlu, “Benim doğuştan microtialı olan sol kulağımın dış delik ile kulak zarına kadar olan yol kapalıydı. Fakat şanslıydım ki kulak zarından sonraki yol açıktı. Dolayısıyla 11 yaşındayken geçirdiğim bir operasyonla dış delik ile kulak zarına kadar olan yol açıldı. Fakat gelişim çağında olduğumdan ve microtianın getirdiği birtakım sebeplerden dış delik tekrardan kapandı” dedi

Geçireceği operasyonların tamamlandıktan sonra tekrardan dış delik için bir operasyon daha geçireceğini söyleyen Özsusuzlu, “Umarım ki her şey yolunda gidecektir” ifadesini kullandı.

“Bu hayat ve enerji sizin”

Özsusuzlu yaşadığı linç girişiminden sonra topluma şu mesajı verdi:

“Doğuştan veya sonradan, başınıza ne gelirse gelsin aldırış etmemeyi öğrenin. Bu hayat ve enerji sizindir. Hayatınızı, başkalarının söylemlerinin yönetmesine izin vermeyin. Kendimizle, izin verdiğimiz kadar mutlu ve müsaade ettiğimiz kadar barışık oluyoruz. Hayatım boyunca inandığım tek bir şey var. Engel zihindedir, bedende değil”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75