Cesedin kimliği 4 ay sonra belirlendi

banner37

6 Ocak 2019’da, Ercan Havaalanı civarında yoldan yaklaşık 30 metre içeride battaniye ve poşete sarılı olarak bulunan cesedin sırrı nihayet çözüldü. Türkiye’den beklenen DNA testi sonucu geldi ve cesedin, Vietnam’dan Kuzey Kıbrıs’a çalışmak için gelen Dam Thı Hop’a ait olduğu ortaya çıktı

banner87
Cesedin kimliği 4 ay sonra belirlendi
banner90
banner8

Ceren ÖZBİL

   Ercan Havaalanı civarında, yoldan yaklaşık 30 metre içeride, battaniye ve poşete sarılı olarak bulunan cesedin kime ait olduğunu belirleyecek olan DNA raporu, Türkiye’den geldi.

   Rapora göre, kimliği dört aydır belirlenemeyen ceset, Vietnam’dan Kuzey Kıbrıs’a çalışmak için gelen Dam Thı Hop’a ait. Raporun dün yazılı olarak polisin eline ulaştığı öğrenildi.

   Ülkeye çalışmak için gelen Vietnam uyruklu 40 yaşındaki Dam Thı Hop, 15 Ekim 2017’den beri kayıptı.

   Dan Thı Hop isimli kadın işçinin kaybolduğu ise, 6 Ocak 2019’da, Ercan Havaalanı civarında, yoldan yaklaşık 30 metre içeride, battaniye ve poşete sarılı olarak bir ceset bulunmasıyla gündeme gelmişti.

   Bu olayın duyulmasının ardından da ülkeye ekmek parası kazanmak için gelen göçmen kadınların karşı karşıya kaldıkları zorluklar konuşulmaya başlanmıştı.

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan ancak isimlerinin verilmesini istemeyen bazı göçmen kadınlar, adanın hem kuzeyinde, hem de güneyinde karşı karşıya kaldıkları sıkıntılardan söz etti.

   Bu kadınlara göre, bir göçmen kaybolduğunda, yasa dışı yollardan adanın diğer kısmına geçtiğinden şüpheleniliyor ve gerekli araştırma yapılmıyor. Durum böyle olunca da ortaya bir ceset çıkana kadar, kimse, kayıp olan kişiye ne olduğunu bilmiyor.

   Aynı kadınlara göre bu sorunun çözülmesi için, adanın kuzeyi ve güneyinin, en azından bu gibi durumlarda olsun işbirliği yapması gerekiyor

banner134
Güneye kaçtığından şüphelenilmişti…

   Vietnam uyruklu 40 yaşındaki Dam Thi Hop’un kaybolduğu dönemde, pasaportu da dahil olmak üzere kişisel eşyaları polise teslim edilirken, kaçak yoldan güneye geçtiğinden şüphe edilmişti.

   Ancak Ercan Havaalanı yakınında bulunan cesedin ardından cinayetten şüphelenilmeye başlandı.

Güneyde 7, kuzeyde 1 cinayet

   Adanın güneyinde Nikos Metaksas isimli bir Rum Milli Muhafız Ordusu subayının, 5’i kadın, 2’si çocuk, 7 göçmenin öldürdüğünü itiraf etmesinin ardından, Metaksas’ın, Dam Thı Hop’u da onun öldürdüğünden şüphe edildi.

   Ancak yapılan incelemelerde Dam Thı Hop’un öldürülme şeklinin, güneyde işlenen cinayetlerle benzer olmadığı ortaya çıktı.   

   İki Toplumlu Suç ve Suçlara İlişkin Teknik Komitesi tarafından adanın güneyinde işlenen cinayetlerle, Dam Thı Hop cinayetinin tek benzer noktasının göçmen kadınların hedef alınması olduğunu açıkladı.

Sivil toplum örgütleri harekete geçti…

   Kısa süre içerisinde adanın kuzeyinde 1, güneyinde ise 5’i kadın 2’si çocuk toplam 8 göçmenin cinayet kurbanı olduğunun anlaşılması, adanın her iki tarafındaki kadın ve insan hakları örgütlerini harekete geçirdi.

   Örgütler, sadece Kıbrıs’ta değil, dünyanın her yerinde ekmek parası kazanmak için ülkesinden göç eden kadınların yaşadıkları sıkıntıları hatırlattı ve çözüm bulunmasını istedi.

   Özellikle bulgu yapılan konular arasında, “göçmen kadınların yabancı bir ülkede olmaları nedeniyle hakkını arayamadığı” ve “biri kayıp olduğunda, ülkelerdeki ilgili birimlerin yeterince ilgilenmediği”ne yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2019, 08:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75