Çeteleşme okul ve sokak aralarına taşındı

banner37

Ülkemizde son zamanlarda okullarda ve sokak aralarında okul çağındaki çocuklar arasında yaygınlaşan ‘çete’leşme olayı herkesi tedirgin ederken, bunun önüne geçilmesi için uzmanlar ve eğitimciler uyarıda bulundu:

Çeteleşme okul ve sokak aralarına taşındı
banner87

Mustafa ÖZYAĞCI

Ülkede kriminal olaylarda yaşanan patlama toplumu huzursuz ederken, şimdi de çocuklar arasında çeteleşme olduğu ve bazı çocukların gruplaşarak öğrenci ve gözlerine kestirdikleri kişileri tehdit veya darp ederek paralarını aldıkları iddia edildi.

Ülkemizde okul çağındaki çocuklar arasında son zamanlarda yaygınlaşan çeteleşme olayı ile ilgili KIBRIS’a açıklama yapan uzmanlar ile eğitimciler, sorunun devletin etkin kontrol yapmayışı, eğitim sistemindeki çarpıklık, ailelerin çocuklarına zaman ayırmaması, televizyon kanallarındaki şiddet içerikli öykülemeler ve ailelerin ekonomik şartlarından kaynaklandığını söyledi.

Toplumu tedirgin eden bu şiddet olayı hakkında Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü Aydan Başkurt, Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Genel Başkanı Selma Eylem ve Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, değerlendirmede bulundu.

Başkurt: Bize intikal herhangi bir şey yok

Kendilerine şimdiye kadar böyle bir olayın intikal etmediğini belirten Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü Aydan Başkurt, okul yönetimleri ile her zaman istişare durumunda olduklarını, böyle şiddet içerikli bir sıkıntının okullarda yaşanması halinde yönetim tarafından kendilerine bildirildiğini, ancak şu an için böyle bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi.

Başkurt, Sosyal Hizmetler Dairesi olarak sadece okullardan gelen şikâyetleri değil, çocukları ilgilendiren her konuyu olduğu gibi, okulların dışından gelen şikâyetleri de değerlendirdiklerini belirtti.

Çalışanlar sürekli alanda gözlem yapıyor”

Bu yaşanan şiddet ve korku verici olayı ‘akran zorbalığı’ olarak değerlendiren Başkurt, geçmiş aylarda ve yıllarda ara ara küçük çaplı tartışmaların yaşandığını, bunu da ailelerin aracılığıyla giderdiklerini, ancak son zamanlarda bu tür olayların yaşanmadığını söyledi.

Daireye bağlı çalışanların sürekli alanda olduğuna dikkat çeken Başkurt, farklı konularla ilgili Lefkoşa Surlariçi’ne gidildiğini, ancak bu konuyla ilgili bir şikayetin gelmediğini kaydetti.

Elcil: Zaman zaman bilgimize gelen olaylar var

Ülke genelindeki bazı okullarda ve Lefkoşa Surlariçi’nde küçük yaşta çocukların oluşturduğu çetelerin olduğuna dair zaman zaman aileler aracılığıyla bilgi geldiğini ifade eden KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, özellikle Surlariçi’nde bu tür çetelerin küçük gruplar halinde yaygınlaştığını ve okullara girmeye çalıştığını söyledi.

Elcil, bu tür olayların önüne geçilmesinin birinci önceliğinin ülkeye giren nüfusun kontrol edilmesi ve gerekli düzenlemelerin yapılması olduğunu belirtti.

“Gelen kontrolsüz nüfus ve ekonomik koşullar etkili”

Gelen kontrolsüz nüfusun, ekonomik koşulların ağır olması nedeniyle zor durumda kaldığına değinen Elcil, ailenin geçimini sağlaması için anne-babanın çalıştığını, ilgisiz ve sevgisiz kalan çocukların ise okulun dışında bir takım faaliyetlere bulaştığını vurguladı.

Elcil, hatta ekonomik koşulların kötü ve yetersiz olmasından dolayı bazı çocukların ağır koşullar altında çalıştırıldığını, bunun da yasalarımızda suç olduğunu, ancak bunları denetleyen bir kurumun olmadığına dikkat çekti.

“En önemli görev Sosyal Hizmetler Dairesi’ne düşüyor”

Bu durumda en önemli sorumluluğun devletin kurumu olan Sosyal Hizmetler Dairesi’ne düştüğünü hatırlatan Elcil, ancak Sosyal Hizmet Dairesi’nin de bu konuya çok eğilmediğini düşündüğünü söyledi.

Elcil, bu tür suça eğilimli çocukların engellenmesi için okullarda sosyal ve kültürel faaliyetlerin yeterli bulunmadığına değinerek, okuldan çıkan çocukların uğraş alanı olmadığında ilk gittikleri yerlerin ya sokaklar ya da farklı yer olduğunu söyledi.

Teknolojik gelişime bağlı olarak çocukların çok şiddet içerikli görüntülere maruz kaldığına dikkat çeken Elcil, özellikle TV kanallarında gösterilen dizelerin neredeyse tamamının vurdulu-kırdılı, mafya ve suç örgütlerini ön plana çıkarmasına bağlı olarak bu tür olayların çoğaldığını kaydetti.

Başel: Şiddetin önlenmesi için çok şey yapılmıyor

Yıllardan beridir bu tür şiddet konuları hakkında yetkilileri uyardıklarını hatırlatan Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel, okullarda ve eğitim ortamlarında şiddetin önlenmesi adına çok bir şey yapılmadığını söyledi.

Sosyal adalet ve gelir dağılımındaki eşitsizliğin de bu tür şiddet olaylarını tetiklediğini anlatan Başel, özellikle çocuk ve ergenlerde riskli davranışlarda çok ciddi bir yaygınlığın yaşandığına dikkat çekti.

Erken yaşta sigara, alkol ve diğer madde kullanımına geçiş sürecinde bireyin çeteleşme ve organize şekilde suça yönelik davranışlar sergilediğini anlatan Başel, bireysel olarak değil, ancak birkaç kişinin bir araya gelerek organize halde hareket etmesiyle bu tür şiddet olaylarının arttığına işaret etti.

Okul içindeki grup şeklindeki kavgaların dışında okul dışındaki yerlerde de benzeri şiddet olaylarının yaşandığını belirten Başel, bu konuyla ilgili okul yönetimi, psikolojik danışman ve rehber öğretmenlerden çok sayıda şikayet geldiğini söyledi.

“Şiddet bireysel anlamda öğrenilen bir davranış”

Şiddetin bireysel anlamda öğrenilen bir davranış olduğuna dikkat çeken Başel, bu tür olaylara karışan çocukların kendi aile ortamlarında aile içi iletişiminin sağlıklı olmaması, bozuk aile döngüsü içerisinde duygusal ve fiziksel şiddete uğrayan ve bunu öğrenerek içleştiren bireyler olduğunu vurguladı.

Özellikle Türkiye kanalarında yayınlanan dizi ve filmlerde şiddetin meşrulaştırıldığını anlatan Başel, bu yayınlarda erkeklerin çok eşliliği ve çok çocukluluğu, güçlü kadının güçsüz kadını ezdiği, mutlaka kadın ve gençler arasında bir çatışma ve rekabet ortamına ilişkin öyküleme sahnelerinin yer aldığını söyledi.

“TV kanallarındaki gösterimler çok etkiliyor”

Başel, bu yayınları ciddi biçimde bilinçsizce çocuklarıyla birlikte izleyen çok sayıda ailelerin olduğunu ve bunun da bireyde “depresif olma” yani bireyin kendini değersiz hissetmesine yol açtığını belirtti.

Şiddetin ülkemizde gümbür gümbür kültür haline geldiğine işaret eden Başel, ancak yetkililerin henüz sözlerinde durup, şiddeti önlemeye yönelik hiçbir adım atmadıklarını söyledi.

Başel, bu kadar şiddet vakası yaşanırken, maalesef okullarımızda halen, insani duygulardan uzak birer ‘robot’ yetiştirme çabası içerisinde olunduğunu kaydetti.

Başel, ailelerin çocukları rekabetçi ve yarış içerisinde yetiştirmeye devam ettikçe bu tür sorunların önüne geçilmeyeceğine işaret etti.

Eylem: Bu tür şiddet olayları kontrolsüz nüfustan kaynaklanıyor

Okullardan ve dışarıdan kendilerine şu ana kadar çeteleşme ile ilgili herhangi bir bilginin gelmediğini belirten KTOEÖS Genel Başkanı Selma Eylem, ancak halen okullarda öğretmen eksikliğinin olması nedeniyle bazı şiddet olaylarının zaman zaman yaşandığını söyledi.

Ülkemizde bilindiği gibi kriminal suçların her geçen gün arttığına dikkat çeken Eylem, bu tür şiddet ve kriminal vakaların özellikle kontrolsüz nüfustan kaynaklandığını belirtti.

Eylem, hükümetin bu konuda tedbir olarak aldığı mobeselerin suçları önleyici değil, tespit etme yönünde olduğunu, bunun da hiçbir değeri ve anlamı olmadığını ifade etti.

 

“Koordineli çalışmayla önlenebilir”

Hükümetin suç tespitlerinde ciddi anlamda caydırıcı yaptırımının bulunmadığını belirten Eylem, bunun en iyi örneğinin ülke genelinde işlenen cinayet, taciz, kavga ve tecavüzlerin her geçen gün artması olduğunu söyledi.

Okullarda ve sokak aralarında yaşanan çeteleşmelerin önüne geçilmesinde önceliğin hükümetin siyasi iradesini ortaya koyması gerektiğini ifade eden Eylem, bu sorunun okul yönetimleri, okul aile birlikleri, aileler, güvenlik birimlerinin koordineli çalışmasıyla önlenebileceğini söyledi.

Özellikle Lefkoşa Surlariçi’nde yaptıkları çalışmada birçok küçük yaştaki çocuğun okula gitmediğini belirten Eylem, bu konuda devletin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmediğini, okula kaç çocuğun gitmediğini bilmediğini ve bununda beraberinde bu sorunları getirmesine neden olduğunu kaydetti.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2018, 09:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER