banner6

Çetereisi: Devlet ‘devletliğini’ göstermeli

banner37

Yoğun yağış ve çıkan hortumda felaketi yaşayan Güneşköy’deki üreticiler, devletten zararlarını karşılamasını bekliyor. Hayvan çiftliğine büyük zarar veren doğal afetten 600 bin TL’ye yakın zararı olan Mehmet Çetereisi, Genel Tarım Sigortası’nı göreve çağırdı:

Çetereisi: Devlet ‘devletliğini’ göstermeli
banner150

banner150

banner99

KIBRIS Özel

   Güneşköy’de önceki gün etkili olan kötü hava koşulları, üreticiye büyük zarar verdi. Yoğun yağışla birlikte çıkan hortumda hayvan çiftlikleri büyük zarar gördü, güneş panelleri kırıldı, yem bitkileri yerle bir oldu, yem ham maddeleri, damlama sulama lastikleri ve ambardaki yemler heba olup gitti.

   Adeta felaketi yaşayan üreticiler, devletin bu doğal afetten kaynaklı zararlarını karşılaması bekliyor.

   Bin bir zorluk ve alın teriyle yetiştirilen ürünler ve milyarlarca liralık yatırımlar, birkaç saat süren doğal afetin kurbanı oldu.

   Bir anda neye uğradıklarını şaşırdıklarını anlatan Güneşköy’deki hayvan üreticisi Mehmet Çetereisi, yaşanan felaketten dolayı 600 bin TL’ye yakın zararının olduğunu vurguladı.

   Çetereisi, hayvanları için ektiği mısırlarının yağışla birlikte mahvolduğunu, 13 güneş panelinin, ddgs panellerinin, 40 top tek yıllık 2 bin 500 metrelik damlama sulama lastiğinin, tavanının delinmesiyle ambardaki tonlarca yem hammaddesinin, soya ve ayçiçeği küspesinin sular altında kalarak zarar gördüğünü kaydetti.

    Zararının 600 bin TL’ye yakın olduğuna dikkat çeken Çetereisi, yaşanan doğal afetten dolayı devletten zararını karşılamasını istedi.

“Genel Sağlık Sigortası’na neden kesinti yapıyorlar?”

   Yaşananların ardından ilgili kurumlara yaptığı başvuruda aldığı yanıtlardan büyük üzüntü duyduğunu anlatan Mehmet Çetereisi, şunları söyledi:

   “Birçok zorlukla uğraşırken yaşadığımız bu doğal afet neticesinde 40 top tek yıllık 2500 metrelik damlama lastiği,  13 panel, tonlarca yem ham madelerim; soya, ayçiçek küspesi, ddgs panellerim, ambarın damının delinmesi ile sular altında kaldı.

   Devletin ilgili dairelerini aradım, gelip baktılar, fakat yaşadığım zararımı, hiçbir dairenin tüzüğünün kapsamadığını öğrendim.

   600 bin TL’ye yakın zararım var.

   Kaba yemin bu denli pahalı olduğu bir ortamda, bu zararla nasıl baş edeyim, bu işi nasıl yapayım?

   Yem bitkisi olan mısırı, Tarım Sigortası kapsamazsa, çiftlikteki yem ambarını, hayvan barınağı olmadığı gerekçesi ile Tarım Sigortası kapsamazsa,  benim sütümden binlerce TL, Tarım Sigortası’na kesinti yapıyorlar?

    Niye benden, hayvanlara aldığım arpadan, her seferinde Tarım Sigortası’na kesinti yapıyorlar?

   Devletimize çağrımdır; tam da devletliğini gösterme zamanıdır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104