banner6

Ceviz de döviz mağduru

banner37

Ceviz de döviz mağduru
banner151 banner143

Güren TİLKİ

   Avrupa Birliği’nin desteklediği ‘İki Toplumlu Diyaloğu Geliştirme Projesi’ kapsamında, Lefke Turizm Derneği ve Lefke Belediyesi’nin düzenlediği Lefke Ceviz Festivali’nin 12’ncisi hafta sonunda gerçekleştirildi.

   Cumartesi ve Pazar gününü kapsayarak iki gün süren festival Lefke’ye renkli bir hafta sonu yaşattı ancak festivale adını veren cevizin üreticileri de büyük sıkıntı içinde olduklarını söylüyor.

   Kaliteli ve yüksek verimli ürün için gece-gündüz uğraş veren ve girdi maliyetlerinin ağır yükünün altından kalkmaya çalışan ceviz üreticileri, şimdi de ürünü dalından toplayacak işçi bulmakta sıkıntı çekiyor.

   Lefke bölgesinin en büyük ceviz üreticilerinden Hasan Altan Öksüz, KIBRIS’a konuşarak yaşadıkları sorunları anlattı.

   20 yıldır ceviz üreticiliği işinin içinde olduğunu belirten Öksüz, pandemi sonrasında en büyük sıkıntılarının narenciyede olduğu gibi cevizde de işçi bulmakta olduğunu söyledi.

   Yılda 700 bin ceviz hasat ederken bu yıl 300 bin cevizin ancak hasat edilebileceğini ifade eden Öksüz, günlük olarak 2 bin kadar cevizin ancak toplanabildiğini söyledi.

   Ürünün çoğunun bu yıl dalında kalacağını ve kuru ceviz olarak değerlendireceklerini kaydeden Öksüz, “En büyük sorun olarak işçi bulmakta zorlanıyoruz. Türkiye üzerinden de işçi gelmiyor, o yönden 3’üncü ülkelere, Pakistan ve Hindistan’a yöneldik. Fakat diğer taraftan dövizin yükselmesinden dolayı onları da kaçıracağız. Çünkü yevmiyelerine artış yaptığımız halde memleketlerine gönderdiği paranın miktarı dövize bağlı olduğu için düşüyor. Bizim de anormal derecede artış yapma imkanımız yok” dedi.

   Macunluk ceviz satışlarının da düştüğüne işaret eden Öksüz, şu anda soyulmamış 100 adet cevizi 150 TL’ye, soyulmuşunu ise 200 TL’ye sattıklarını ancak, ülkede yaşanan pahalılık nedeniyle alım gücü düşen vatandaşın şeker, kavanoz gibi ürünlerin de fiyatları yüzünden macun yapmaktan geri durduğunu dile getirdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104