Cevizler, Lefke'de görücüye çıktı

banner37

Lefke Turizm Derneği ve Lefke Belediyesi işbirliğinde düzenlenen Lefke Ceviz Festivali’nin 9’uncusu dün gerçekleştirildi

Cevizler, Lefke'de görücüye çıktı
banner87

Güren TİLKİ

Lefke Turizm Derneği ve Lefke Belediyesi işbirliğiyle her yıl geleneksel olarak düzenlenen Lefke Ceviz Festivali’nin 9’uncusu dün gerçekleştirildi.

Festivalin açılışı öncesinde Atatürk Parkı’ndan başlayarak Lefke Çarşı Merkezi’nde sona eren kortej düzenlendi.

Ardından festivalin açılış konuşmalarına geçildi.

Lefke bölgesi sivil toplum örgütleri adına festivalin açılış konuşmasını yapan Türkay Fotalı, Lefke’nin tarihi dokusu, yeşili, ürünleri ile adanın saklı cenneti olduğunu belirterek, festivale katılan ve katkı koyan herkese teşekkür etti.

Siyasilerin festivalin açılışına katılmamasını eleştiren Fotalı, Güzelyurt-Lefke çift şerit yolunun tamamlanması, Aplıç Kapısı’nın açılması, çarpık yapılaşmanın önlenmesi gibi konularda önlemler alınmasını talep etti.

Lefke Turizm Derneği Başkanı Hasan Karlıtaş da Lefke’nin geleceğinin planlı turizm ve üretimden geçtiğini belirterek, Lefke’nin acilen kent ve imar planına ihtiyacı olduğunu söyledi.

Festivallerin bölgenin tanıtılmasındaki önemine vurgu yapan Karlıtaş, Lefke ve köylerinin farklı ve özel bir turizm anlayışıyla geliştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından festivalin açılışı bölge sivil toplum örgütü temsilcileri tarafından yapıldı.

Festival gün boyunca çeşitli etkinliklerle devam etti.

Festivalde stantlar kurularak cevizin yanı sıra birçok yerli ürün de satışa sunuldu.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2018, 03:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER