Çevre kirliliği yangına davetiye çıkarıyor

banner37

Ülkenin her bir noktasını çöplüğe çevirdik. Boş araziler, ormanlar, deniz kenarları, mahalle araları gibi daha birçok yer çöpten ve pislikten geçilmiyor. Çöplerin haricinde etrafı saran kuru otlar da insan boyunu aşmış. Yaz aylarının korkulu rüyası yangınlara davetiye çıkaran bu çevre kirliliğine artık “dur” denmeli

Çevre kirliliği yangına davetiye çıkarıyor
banner8

Ahmet UÇAR

“OTLARI KESMİYORLAR”… Çevre bilincinin henüz tam anlamıyla oluşmadığı ülkemizde neredeyse her yer çöplük oldu. Evlerin ve yolların etrafındaki otların temizlenmemesi ve çöplerin çevreye atılması, yangınları da beraberinde getiriyor. Sıcaklığın 40 derecenin üstüne çıktığı günlerde Lapta ve Ağırdağ’da 1 saat arayla çıkan iki yangında, kuru otların payı olduğu gözlemlendi. Ortalığı saran kuru otların temizliğinin ihmal edilmesi, böylesi sonuçlar doğurabiliyor. Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, kuru otların temizlenmesi ve çevrenin temiz tutulması, yetkililerin de sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini kaydetti.

“ÇÖPLER ÇEVREYE ATILIYOR”… Karzaoğlu, kişilerin evlerinin etrafındaki kuru otları temizlemediği gibi çevreye karşı da duyarlı olmadığına işaret ederek, budanmış ağaç kalıntılarının çevreye, diğer çöplerin de ormanlık alanlara atıldığını kaydetti. Lapta’daki yangın sırasında da bu görüntülerle karşılaştığına dikkat çeken Karzaoğlu, herkesin evinin yakınını temiz tutması durumunda tüm bu sorunların önüne geçilebileceğini anlattı.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerine çıktığı şu günlerde ülkemizde yangın riski de arttı. Ev ve yol kenarları ile refüjler içerisindeki kuru otların temizlenmemesi de bunların üzerine tuz biber ekiyor.

Çevre temizliğinin yapılmadığı yerlerde en ufak bir ihmal ve dikkatsizlik yangına yol açabilirken, cam kırıkları, sigara izmaritleri gibi atıklar da yangınlara davetiye çıkarıyor.

Sıcaklığın tavan yaptığı günlerde Ağırdağ ve Lapta bölgelerinde 1 saat arayla çıkan iki yangında da, kuru otların payı olduğu gözlemlendi. Ortalığı saran kuru otların temizliğinin ihmal edilmesi, böylesi sonuçlar doğurabiliyor.

Çevre temizliklerinin yapılmamasından yakınan vatandaşlar, “Her sene aynı şey, otları kesmiyorlar, en ufak bir ihmalde hem malımız, hem canımız zarar görebilir. Hava sıcaklıkları zaten 40 derecenin üzerinde, bir de bunun üzerine yangınlar, dayanılacak gibi değil. Yetkililerin elini taşın altına koymasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, evlerin etrafındaki otların temizlenmemesi ve otların, budanmış ağaç kalıntılarının yollara atılmasının yangınlara davetiye çıkardığını belirterek, yetkililerin sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini vurguladı.

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı ise sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, bölgesel temizlik çalışmalarını devam ettirdiklerini belirtti.

Karzaoğlu: Temizlenmeyen büyük otlar ve çevreye atılan çöpler yangına yol açıyor

Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, Lapta’da çıkan yangının asıl sebebinin, bölgedeki havuzlu villaların etrafındaki otların arsa sahipleri ve inşaat firmaları tarafından temizlenmemesi olduğunu belirterek, burada insan boyu otların dikkat çektiğini söyledi.

banner134
Karzaoğlu, “Orada spiral makinesi, kaynak makinesi, çakmak veya oradaki işçilerin çay, kahve ve yemek tüpünden çıkabilecek bir kıvılcım yangına yol açabilir. Ya da elektriklerin gidip gelmesinden dolayı oluşan kısa devre de kıvılcım atarak bu yangını çıkarmış olabilir. Benim o günkü tespitime göre su kablosu yanmıştı” şeklinde konuştu.

Karzaoğlu, bu kişilerin evlerindeki otları bile temizlemekten aciz olduğunu ve temizlediğinde bile bu otları karşı caddeye atarak, yine yangına davetiye çıkardığını kaydetti.

Kimsenin çevreye çöp atmaya hakkının olmadığını dile getiren Karzaoğlu, yetkililerin bu konuda görevlerini yerine getirerek, gerekeni yapması gerektiğini ifade etti.

Karzaoğlu, Lapta’da çıkan yangının 1995’te meydana gelen yangının ölü durumdaki hali olduğuna işaret ederek, yangın helikopterini Türkiye’de hazırlattıklarını ancak yangının kontrol altına alınması üzerine geri indirildiğini vurguladı.

Yangın yerinde Orman Dairesi’nin dışında ne çevrecilerin, ne de başka bir kurumun olduğundan yakınan Karzaoğlu, “Herkes kendi evini temiz tutarsa mahallemiz temiz olur, mahallemiz temiz olunca şehrimiz temiz olur, şehrimiz temiz olunca ülkemiz temiz olur. Yangın olduğunda Orman Dairesi ekipleri tabii ki yangına müdahale edecek ama her şeyden önce insanların çevresini koruması gerekiyor” dedi.

Karzaoğlu, çoğu kişinin ormanlık alanlara çöplerini de attığına dikkat çekerek, bu kişilerin nasıl bir psikoloji içerisinde olduğunun merak konusu olduğunu anlattı.

Lapta’daki çöp biriktirme alanının da Lapta Belediyesi’nin gözetimi altında olduğunu, sürekli bir bekçinin bulunduğunu, aşırı biriktirilmeden ortadan kaldırıldığını belirten Karzaoğlu, bu durumun da riskli olduğunu ancak her şeye rağmen tedbirlerini aldıklarını anlattı.

Harmancı: Bölgesel temizlik çalışmaları yapılıyor

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, bölgesel temizlik çalışmalarını devam ettirdiklerini ve bu çalışmalarının bitmesi üzere olduğunu belirterek, “Göçmenköy, Ortaköy, Dumlupınar ve Küçük Kaymaklı bölgelerimizi de kısa sürede tamamlayacak şekilde ilerliyoruz” şeklinde konuştu.

Harmancı, belediye işçilerinin çalışma koşulları üzerinde de durarak, son bir hafta içerisinde dayanılmayacak ölçüde sıcak havaların etkisi altında kalındığına dikkat çekti.

Harmancı, çalışma saatlerinin her zaman olduğu gibi bu duruma adapte sağlanabilecek şekilde düzenlendiğini dile getirerek, belediye çalışanlarının sağlığını koruyacak şekilde düzenlemeye gittiklerini açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75