Ceza için yasayı bekliyorlar

banner37

Koronavirüs’te yerel vakalardaki artış üzerine herkes alarmda. Hükümet tedbirleri yeniden artırırken, ilçelerdeki emniyet kurulları toplandı, belediyeler denetimlere çıkararak, kurallara uyulup uyulmadığını kontrol ediyor ancak yaptırım uygulayamıyor

Ceza için yasayı bekliyorlar
banner90
banner99

CEZAİ YAPTIRIM UYGULANAMIYOR… Her bölgede ayrı ayrı bir araya gelen belediye başkanı, kaymakam ve genel müdürler, denetimler ve cezalarla ilgili nasıl bir yol izleyeceklerine yönelik kararlar aldı. Denetimler yapılmaya başlandı ama tedbir almayanlara ve kurallara uymayanlara sadece uyarı veriliyor. Cezai yaptırım için Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’nın bir an önce meclisten geçmesi bekleniyor

DENETİMLER ARTIRILDI… Ülkede yeniden artan vakalar üzerine vatandaşlar endişeye kapılırken,  belediyeler de salgına karşı tedbirlerini artırdı. Bölgelerdeki dükkânlar, işyerleri ve devlet kurumları ilaçlanmaya başlandı.

Eniz ORAKCIOĞLU

   Ülkemizde yerel Koronavirüs vakalarında görülen artış üzerine tüm birimler alarma geçti. Bulaşın toplumda yaygınlaşmasını önlemek amacıyla hükümetin aldığı tedbirlerin yanı sıra yerel yönetimler de denetimlerini artırdı.

   Son 2 günde bölgelerdeki ilçe emniyet kurulları toplanarak, nasıl önlemler alacaklarını, denetimleri, uyarı ve cezaları konuştu.

   Ancak kurallara uymayan işyerleri ve vatandaşlar için henüz cezai bir yaptırım uygulanamıyor. Cezai yaptırım için değişikliği yapılan Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’nın onaylanması bekleniyor.

   Yetkililer, tatilde olan Cumhuriyet Meclisi’nin en yakın tarihte olağanüstü toplantıya çağrılıp, söz konusu yasa değişikliğini onaylayacağını belirtiyor ve 14 Eylül Pazartesi gününü işaret ediyor.

   Tüm dünyayı can evinden vuran Koronavirüs, mart ayında ülkemizde de görünmeye başlanmış, Bakanlar Kurulu’nun kapanma başta olmak üzere aldığı bazı kararlar ve vatandaşın bireysel önlemlere dört elle sarılması sonucu “sıfır” vaka ile pandeminin önüne geçilmişti.

   Ancak Bakanlar Kurulu kararları ile hava ve deniz yolu kapılarının açılmasının ardından yeniden vakalar görülmeye başlanmış, gelinen noktada ise iç bulaşın da başlaması ve birçok vakanın görülmesi üzerine yeniden tedbirler yoğunlaştırılmaya başlandı.

   Vatandaşlarda büyük endişelere yol açan iç bulaşın önünün alınması için bir dizi önlem yürürlüğe konuldu; yeni tedbirlerin de duruma göre devreye konulacağı bildirildi.

   Bu çerçevede belediyeler de denetimlerini yeniden artırdı.

   KIBRIS’a konuşan bazı belediye başkanları, bu konudaki çalışmalarını KIBRIS’a anlattı.

Özçınar: İlçe Emniyet Kurulu’nu topladık

   Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, artan vakalara yönelik tedbir ve önlemler doğrultusunda Güzelyurt’ta dün İlçe Emniyet Kurulu’nun toplanarak bazı kararlar ürettiklerini belirterek, Bakanlar Kurulu kararları doğrultusunda da gereken çalışmaların yapıldığını kaydetti.

   Özçınar, Güzelyurt Belediyesi olarak 2 ekip oluşturduklarını ve bu ekiplerin işyeri ve alanları kontrol edip, denetim yapmakla görevlendirildiğini vurguladı.

   Öte yandan kurallara uymayanlarla ilgili şimdilik uyarıların yapıldığını söyleyen Özçınar, verilecek cezalarla ilgili Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’nda yapılan değişikliğin onayını beklediklerinin altını çizdi.

   Özçınar, denetimlerin yanında bölgedeki iş yerlerinin günlük dezenfektelerinin yapılmaya başlandığını söyleyerek, halkın, salgını ciddiye aldığını ve tedbirlerini aldıklarını gözlemlediklerini belirtti.

   Her yerde olduğu gibi Koronavirüs salgını nedeni ile bölgede de vatandaşların endişeli ve tedirgin olduğunu belirten Özçınar, bu sürecin halkla birlikte gerekli önlemleri alarak, kurallara dikkat ederek atlatılabileceğini kaydetti.

   Özçınar, PCR testi pozitif çıkan personelin bu süreyi karantinada geçirdiğine dikkat çekerek, tüm belediye çalışanlarına da PCR testlerini yapıldığının altını çizdi.

Arter: Denetimleri artırdık

   Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, mart ayının ortalarında salgınla tanışıp bir mücadele verdiklerini ve mücadele sonucu vakaların sıfırlandığını anımsatarak, temmuz ayına kadar vakasız gelindiğini hatırlattı. Arter, belediye olarak bu süreçte ellerinden geleni yaptıklarını, hassasiyetle çalıştıklarını aktardı.

   “Şimdi daha çok vaka ile karşı karşıyayız”  diyen Arter, “Bu bağlamda salgının yayılmasını önlemek için belediye olarak gerekli mücadelemizi verecek, denetimleri yapacağız. Bunun yanında kendi personelimizi de korumamız, bir taraftan da şehrin ihtiyaçlarını karşılamak zorundayız” şeklinde konuştu.

   Arter, bu dönemde özellikle vatandaşların toplu olarak bulundukları yerlerdeki denetimleri yapmanın öneminden bahsederek, vatandaşlara da bu süreçte büyük iş düştüğünü, maske kullanımına, sosyal mesafeye ve hijyenlerine dikkat etmeleri uyarısında bulundu.

   İlk dalgada vatandaşların toplu olarak bulundukları yerlerde bulaşı önlemeye yönelik kasiyer ve vatandaş arasına siper yaptırdıklarını ve tüm işyerlerinin kapısına “maskesiz girmek yasaktır”  uyarılarını astıklarını hatırlatan Arter, salgının yeniden başladığına işaret etti.

   Arter, geçtiğimiz gün İlçe Emniyet Kurulu’nu toplayarak denetimlerle ilgili kararlar aldıklarını ve denetimleri sıklaştırdıklarını kaydetti.

   İsmail Arter, öte yandan kendi personeli ile ilgili olarak şüpheli gördükleri durumlarda hemen personeli eve gönderdiklerine dikkat çekerek, bu personelin PCR testlerinin de yapıldığını ve şimdilik pozitif bir vakaya rastlanmadığını ifade etti.

   Arter, vatandaşlarda, artan vaka sayıları sebebi ile hassasiyet oluştuğunun altını çizerek, herkesin endişeli bir takip içinde olduğunu söyledi.

Kaya: Şimdilik uyarıyoruz

   Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, yeniden başlayan Koronavirüs salgını ve çıkan vakalar sonucu gerekli tedbir ve önlemleri aldıklarını söyleyerek, geçtiğimiz cuma okulların açılacağı bilgisi üzerine tüm okulları dezenfektan ilaçlarla ilaçladıklarını ama okulların açılmadığını belirtti.

   Kaya, Lefke’ye bağlı sadece bir kreş, bir de özel eğitim merkezinin açık olduğunu kaydederek,  açık iki okulu düzenli olarak ilaçladıklarını ifade etti.

   Geçtiğimiz günden başlayarak tüm açık iş yeri ve devlet kurumlarının da dezenfekte edildiğinin altını çizen Kaya, denetimlerin yapıldığını kaydetti.

   Kaya, İlçe Emniyet Kurulu’nun dün toplandığını vurgulayarak, kurallara uymayanlara 2-3 gün uyarı verileceğini, cezai müeyyide kararı alınınca da cezaların yazılacağını belirtti.

   Vatandaşlarda tedirginlik başladığını vurgulayarak, sokaktaki insanların azaldığını, bulaş endişesinin herkeste olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75