Ceza Yasası değişikliğinde sona gelindi

banner37

Ülkenin kanayan yarası olan “insan kaçakçılığı”, “insan ticareti” ve “nefret söylemine” karşı hazırlanan yasa değişikliği önerisi, komiteden oybirliği ile geçti; sıra, genel kurulun onayında

banner87
Ceza Yasası değişikliğinde sona gelindi
banner90
banner99

İNTİHARA TEŞEBBÜS, SUÇ OLMAKTAN ÇIKARILIYOR… Ülkenin kanayan yarası olan “insan kaçakçılığı”, “insan ticareti” ve “nefret söylemi”nin önüne geçilmesi için yapılan çalışmalarda sona gelindi. Bu doğrultuda hazırlanan yasa değişikliği önerisi, Cumhuriyet Meclisi Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi’nden oybirliği ile geçti. Yasa önerisinde ayrıca intihara teşebbüsün de suç olmaktan çıkarılması yer alıyor

CİDDİ CEZALAR GELİYOR… Yasa önerisi, “insan kaçakçılığına” 5 yıla kadar, bir kişiyi fuhuş yaptırmak, hizmet ettirmek, organ verdirmek için getirmeye 10 yıla kadar ve nefret söylemine de 2 yıla kadar hapis cezası öngörüyor. Ayrıca öneri, 18 yaşından küçük veya bedenen veya aklen savunmasız olan kişinin ülkeye girmesine veya yurt dışına çıkmasına imkân sağlamak amacıyla yapılan insan kaçakçılığına da 10 yıla kadar hapis cezası verilmesini içeriyor. Komiteden geçen öneride yer alan bazı cezaların genel kurul aşamasında artırılabileceği de konuşuluyor

Ceren ÖZBİL

Ülkenin kanayan yarası olan “insan kaçakçılığı”, “insan ticareti” ve “nefret söylemi”nin önüne geçilmesi için hazırlanan yasa önerisi, Cumhuriyet Meclisi Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi’nden oybirliği ile geçti.

İntihara teşebbüsün de suç olmaktan çıkarılması öngören yasa önerisinin, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun onayına sunulması bekleniyor.

Söz konusu yasa önerisi, “insan kaçakçılığına” 5 yıla, bir kişiyi fuhuş yaptırmak, hizmet ettirmek, organ verdirmek için getirmeye 10 yıla ve nefret söylemine de 2 yıla kadar hapis cezası öngörüyor.

Ayrıca öneri, 18 yaşından küçük veya bedenen veya aklen savunmasız olan kişinin ülkeye girmesine veya yurt dışına çıkmasına imkân sağlamak amacıyla yapılan insan kaçakçılığına da 10 yıla kadar hapis cezası hedefliyor.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Cumhuriyet Meclisi Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Başkanı Oğuzhan Hasipoğlu, önerinin, komiten oybirliği ile geçtiğini ve Meclis Genel Kurulu’na sevk edildiğini söyledi.

İnsan kaçakçılığına 5 yıla kadar hapis cezası…

Bu önerinin yasalaşması durumunda yasanın birinci fıkrasına göre, her kim maddi menfaat elde etmek amacıyla, yasal olmayan yollardan bir yabancının ülkeye girmesine imkan sağlarsa veya vatandaş olan bir kişinin veya bir yabancının yurtdışına çıkmasına imkân sağlarsa, “İnsan Kaçakçılığı” adı verilen ağır bir suç işlemiş olacak.

Bu doğrultuda da söz konusu kişi ya da kişiler, 5 yıla kadar hapis cezasına veya para cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilecek.

Yukarıdaki (1)’inci fıkrada düzenlenen fiil suretiyle, ülkeye girmesine veya yurt dışına çıkmasına imkân sağlanan kişiler hakkında bu madde uyarınca cezai takibat yapılmayacak.

18 yaşından küçük ya da aklen savunmasız birinin

ülkeye girişini sağlamanın cezası 10 yıla kadar hapis

Yine bu önerinin yasalaşması durumunda her kim, yukarıdaki (1)’inci fıkrada düzenlenen suçu; on sekiz yaşından küçük veya bedenen veya aklen savunmasız olan kişinin ülkeye girmesine veya yurt dışına çıkmasına imkân sağlamak amacıyla işlerse veya ülkeye girmesine veya yurt dışına çıkmasına imkân sağlanan kişiyi, hayati tehlike teşkil eden şartlar altında bırakarak veya onur kırıcı bir muameleye maruz bırakarak işlerse veya kamu görevinin veya hizmet sağladığı nüfuzunu kötüye kullanarak işlerse, ağır bir suç işlemiş olacak.

Bu doğrultuda da söz konusu suçu işleyen kişi on yıla kadar hapis cezasına veya para cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilecek.

Fuhuş yaptırmak, hizmet ettirmek, organ

verdirmek için getirmenin cezası 10 yıla kadar hapis

Ceza (Değişiklik) Yasa Önerisi’ne göre; her kim, zorla çalıştırmak veya fuhuş yaptırmak veya hizmet ettirmek veya esarete tâbi kılmak veya vücut organlarının verilmesini sağlamak amacıyla tehdit, baskı, zor veya şiddet uygulamak, nüfuzu kötüye kullanmak, kandırmak veya kişiler üzerindeki denetim olanaklarından veya kişilerin çaresizliğinden yararlanarak rızalarını elde etmek suretiyle, kişinin ülkeye girmesine veya yurt dışına çıkmasına imkan sağlarsa, kaçırırsa, bir yerden başka bir yere götürürse veya sevk ederse veya barındırırsa “İnsan Ticareti” adı verilen ağır bir suç işlemiş olacak ve on yıla kadar hapis cezasına veya para cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilecek.

Rızası olup, olmadığına bakılmayacak…

Ayrıca yine aynı yasa önersine göre; birinci fıkrada belirtilen amaçlarla girişilen ve suçu oluşturan fiiller var olduğu takdirde, mağdurun rızası olup olmadığına bakılmayacak.

Her kim, on sekiz yaşından küçük kişinin, yukarıdaki (1)’inci fıkrada belirtilen amaçlarla ülkeye girmesine veya yurt dışına çıkmasına imkan sağlarsa, on sekiz yaşından küçük olan kişiyi yukarıdaki (1)’inci fıkrada belirtilen amaçlarla kaçırırsa, bir yerden başka bir yere götürürse veya sevk ederse veya barındırırsa, ağır bir suç işlemiş olur ve on iki yıla kadar hapis cezasına veya para cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilecek.

Nüfuzu kötüye kullanmanın cezası 4 yıla kadar hapis

Öneriye göre; her kim yukarıdaki (1)’inci ve (3)’üncü fıkralarda belirtilen suçları kamu görevinin veya hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuzunu kötüye kullanmak suretiyle işlerse ağır bir suç işlemiş olacak ve on dört yıla kadar hapis cezasına veya para cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilecek.

Ayrıca “İnsan Ticareti” suçunun soruşturma veya kovuşturmasının devam ettiği durumlarda, bu suçun mağduru olduğuna ilişkin polis ve/veya Mahkeme tarafından makul şüphe duyulan kişiler hakkında, İnsan Ticareti suçunun doğrudan sonucu olarak işlemeye zorlandıkları, Yabancılar ve Muhaceret Yasası ve/veya İş Yasası tahtında suç oluşturan fiiller bakımından herhangi bir cezai takibat yapılamayacak ve idari para cezası uygulanamayacak.

Yabancılar ve Muhaceret Yasası ve/veya İş Yasası tahtında devam eden soruşturma veya kovuşturma esnasında İnsan Ticareti suçunun mağduru olduğuna ilişkin polis ve/veya Mahkeme tarafından makul şüphe duyulan kişiler bakımından, soruşturma veya kovuşturma, kişinin İnsan Ticareti suçunun mağduru olup olmadığı Mahkeme kararıyla sabit oluncaya kadar duracak.

Nefret suçuna iki yıla kadar hapis cezası…

Ceza (Değişiklik) Yasa Önerisi’ne göre; cinsel yönelimi, cinsiyet kimliği veya cinsiyeti dolayısıyla bir kişiden veya o cinsiyete, cinsel yönelime veya cinsiyet kimliğine sahip bir gruptan nefret edilmesine veya tiksinilmesine, o kişi veya grubun aşağılanmasına, küçük düşürülmesine, toplum içerisindeki itibarının zedelenmesine veya bir suça maruz kalacak şekilde hedef gösterilmesine yol açmak niyetiyle veya meselenin tüm ahval ve şeraiti göz önünde bulundurulduğunda böyle bir neticenin makul surette ortaya çıkmasına neden olacak şekilde beyanat veren, baskı yapan, yazı yazan, boyanmış şey veya benzer malzeme teşhir eden kişi hafif bir suç işlemiş olacak ve bir yıla kadar hapis cezasına veya para cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilecek.

Yukarıdaki (1)’inci fıkradaki fiilin basın, yayın, internet medyası veya sosyal medya aracılığıyla yapılması halinde hafif bir suç işlenmiş olacak ve bu suçu işleyen kişi iki yıla kadar hapis cezasına veya para cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108