Cezaevi grevinde tansiyon yüksek!

banner37

Cezaevi grevinde sendika ile bakanlık karşı karşıya geldi. KTAMS Başkanı Bengihan, “güven duymadıkları” Maliye Bakanlığı’nı çalışanlarla “dalga geçmekle” eleştirirken, Bakan Amcaoğlu da grevi, siyasi nedenlere bağladı ve KTAMS’ı, CTP’nin “arka bahçesi” olarak niteledi

banner87
Cezaevi grevinde tansiyon yüksek!
banner90
banner99

GREV SÜRÜYOR… KTAMS’ın, cezaevi personeline ek mesailerinin yüzde 50 eksik ödenmesi üzerine önceki gün başlattığı grev sürüyor. Sendika, çalışanlar hakkını alana kadar grevi sürdürmekte kararlı olduğunu bildirdi. KTAMS, çalışanların, haziran, temmuz ve ağustos ayındaki ek mesailerinin tamamının ödenmesini istiyor.

BENGİHAN: ÇALIŞANLARLA DALGA GEÇİLİYOR… Maliye Bakanı’nın, eksik ödemenin teknik bir hatadan kaynaklı olduğunu açıklamasını gayri ciddi ve kabul edilemez bulan KTAMS Başkanı Bengihan, verilen sözlerin tutulmadığını, bunu, çalışanlarla “dalga geçme” olarak yorumladıklarını söyledi. Bengihan, eksik ödemenin “hata” olmadığını ve güven kaybına yol açtığını kaydetti

AMCAOĞLU: KTAMS, CTP’NİN ARKA BAHÇESİDİR… Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu ise cezaevi çalışanlarına ek mesailerinin yüzde 50 eksik ödenmesinin teknik bir hatadan kaynaklandığını ve bu hatayı düzeltmek için çalıştıklarını açıkladı. Amcaoğlu, hatayı düzeltmek için çalışmalar sürerken sendikanın süresiz greve devam etmesini kınadı. Amcaoğlu, “KTAMS grevinin altında siyasi nedenler yatıyor. Siz KTAMS olarak CTP’nin arka bahçesisiniz. Bu hükümete muhalefet yapmak için grev yapıyorsunuz” dedi

“YASAL DÜZENLEMEYE GİDİP, EK ÖDEMELERDE DÜZENLEME YAPACAĞIZ”… Amcaoğlu, cezaevi çalışanlarına yüzde 8 “iyi ahlak”, yüzde 5 “özel tahsisat”, yüzde 10 “liyakat”, enflasyon oranı kadar, yani yüzde 15 civarında da “revir tahsisatı” ve yüzde 10 da “vardiya tahsisatı” olmak üzere zaten yüzde 48 oranında ek ödenek verildiğini ifade etti ve bunun yüzde 100 ek mesai ile birlikte yüzde 148 ek ödenek anlamına geldiğini belirtti. Olgun Amcaoğlu, bunun için de hiçbir kamu çalışanının ek mesaisinin, hak edişinin yüzde 100’ü geçmemesi için yasa çalışması yapacağını söyledi

Ceren ÖZBİL

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası’nın (KTAMS) cezaevi personeline ek mesailerinin yüzde 50 eksik ödenmesi üzerine önceki gün başlattığı grev dün de devam etti.

Cezaevi greviyle ilgili taraflar birbirlerini sert sözlerle eleştirdi.

Cezaevi grevinde sendika ile bakanlık karşı karşıya geldi. KTAMS Başkanı Bengihan, “güven duymadıkları” Maliye Bakanlığı’nı çalışanlarla “dalga geçmekle” eleştirirken, Bakan Amcaoğlu da grevi, siyasi nedenlere bağladı ve KTAMS’ı, CTP’nin “arka bahçesi” olarak niteledi.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan KTAMS Başkanı Güven Bengihan, çalışanların, haziran, temmuz ve ağustos aylarındaki ek mesailerinin tamamı ödenene kadar, ya da bu konuda somut bir adım atılana kadar grevi sürdürmekte kararlı olduklarını açıkladı.

Bengihan, İçişleri Bakanı ile Maliye Bakanı’nın cezaevi çalışanlarına verdiği sözü tutmadığını ifade etti.

Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu ise cezaevi çalışanlarına ek mesailerinin yüzde 50 eksik ödenmesinin teknik bir hatadan kaynaklandığını ve bu hatayı düzeltmek için çalıştıklarını bildirdi.

Amcaoğlu ayrıca, cezaevi çalışanlarına yüzde 8 “iyi ahlak”, yüzde 5 “özel tahsisat”, yüzde 10 “liyakat”, enflasyon oranı kadar yani yüzde 15 civarında da “revir tahsisatı” ve yüzde 10 da “vardiya tahsisatı” olmak üzere yüzde 48 oranında ek ödenek verildiğini ifade etti ve bunun yüzde 100 “ek mesai” ile birlikte yüzde 148 ek ödenek anlamına geldiğini ifade etti.

Bengihan: Yüzde 50 eksik ödeme yapıldı

KTAMS Genel Başkanı Güven Bengihan, cezaevinde grev başlatmalarının nedeninin, cezaevi çalışanlarının haziran, temmuz ve ağustos aylarındaki çalışmalarının yüzde 50 eksik ödenmesi olduğunu söyledi. Bengihan, bu sorun çözülene kadar da grevlerinin devam edeceğini belirtti.

Bu süre içerisinde iki bayram da olduğunu hatırlatan Bengihan, cezaevi çalışanlarının, kendi aileleri ile bayramlaşmaktan feragat edip, bayramda mahkum ve tutukluların aileleri ile bayramlaşıp, cezaevinin de güvenliğinin aksamaması için çalıştığını anlattı.

“Verdikleri sözü tutmadılar”

Bengihan, İçişleri ve Maliye Bakanlığı yetkilileri tarafından çalışanlara  “her ne kadar çalışmışsanız ödeyeceğiz” sözü verildiğini hatırlattı ancak bu sözün tutulmadığını belirtti.

Güven Bengihan, şöyle konuştu:

“Biz, cezaevi çalışanlarının kesinlikle angarya çalışmayacağını belirterek uyarı eylemi yaptık. Çünkü Maliye Bakanlığı’nın böyle bir beklentisi olduğunu biliyorduk. ‘Size yüzde 50 ödeyeceğiz’ diyorlardı. Biz de ‘cezaevi çalışanlarını yüzde 50’ye kadar çalıştırın. Neden yüzde 100 çalıştırıyorsunuz’ dedik. Onlar da personel eksikliğinden söz etti. O zaman da çalışanların, çalışmış oldukları sürelerin ödenmesini istedik ve gerekli uyarıları yaptık.

Bunun üzerine ödemeleri tam olarak yapacaklarına dair söz verdiler. Biz de çalışanlarımıza bu şekilde uzlaşıya vardığımızı söyledik.

O aylardan bugüne cezaevinde güvenlik ve mahkumların aldığı hizmette hiçbir aksama olmadı”.

“Mahkumlar gibi çalışanlar da ceza çekiyor”

Bengihan, haziran ayının ek mesailerinin 2.5 ay sonra, yani dün ödendiğini söyledi ve bunun da yüzde 50 eksik ödendiğini belirtti.

Bunu çalışanlarla “dalga geçme” olarak yorumladıklarını söyleyen Güven Bengihan, bunun gayri ciddi bir durum olduğunu kaydetti.

Bengihan ayrıca, cezaevi çalışanlarının her geçen gün artan mahkum ve tutuklu sayısına bağlı olarak iş yükünün arttığını ve insanlık onuruna yakışmayan bir cezaevinde kötü koşullarda çalıştığını ifade etti.

Güven Bengihan, ‘mahkumlar gibi onlar da cezaevinde ceza çekiyor. Bu olumsuz koşullarda çalışanlara teşekkür edip, emeklerinin karşılığını vereceklerine, tam tersini yapıyorlar” dedi.

“Gelip, çalışanlarla görüşmediler bile”

KTAMS Başkanı Bengihan, Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu’nun “insanlık hali, bir hata yaptık” açıklamasına da değinerek, şunları kaydetti:

“Bu bir hata değildir. Eğer hata ya da söylemin tersi oluyorsa, bu artık insanlık hali değil, bu normal birinin verdiği sözü tutmamasıdır ve güven kaybıdır.

Bu nedenle biz de grevimizi başlattık. Çalışanlar, hak ettiklerini alana ve bu konuda somut bir adım atılana kadar grevimiz sürecektir.

Maliye Bakanı ve İçişleri Bakanı hata yaptıklarını da itiraf ediyorlar. Hangi hatayı yaptığını söylesin. Ayrıca hata yapan insan çıkıp gelir cezaevine ve oradaki çalışanlara “kusura bakmayın özür dilerim” dedi. Ancak bu anlayışı göstermekten bile uzaktırlar”.

“Eğer gerekli yasal düzenleme yapılıp, personel

alınmazsa, cezaevinin yeni binaya taşınmasının anlamı yok”

Güven Bengihan, maaşların yüzde 50 eksik ödenmesi dışında, cezaevinde personel eksikliği de olduğunu söyledi.

Tüm bunlar cezaevinin mevcut koşulları ile birleşince dayanılmaz bir hâl aldığından söz eden Bengihan, şöyle devam etti:

“Yeni cezaevi açılacak diyorlar. Yeni cezaevi ile ilgili mevzuat noktasında hiçbir çalışma yapılmadı. Cezaevi yeni binaya taşındığı zaman o yeni cezaevindeki güncellenmesi gereken kadrolar ve görev, yetki ve sorumluluklarla ilgili hiçbir çalışma yapılmadı.

İçişleri Bakanı 19 aydır bir kere bile teknik kurul çalışması yapmadı.

Mevcut hali ile cezaevi oraya taşınsa bile yasal sorun yaşanacak. Çünkü mevcut yasa uygun değil. Yeni binaya yönelik personel istihdamı yok. Yeni binanın da mevcut günümüz koşullarına uyarlanması gerekir.

Teknik kurul çalışması da ilgili dairelerin yasasının güncellenmesidir. Bu yasalar güncellenmedikçe istihdam da yapılamaz.  Şu anda bile personel sayısı yeterli değil”.

Amcaoğlu: Yüzde 148 ek ödenek

Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, cezaevi çalışanlarına yüzde 8 “iyi ahlak”, yüzde 5 “özel tahsisat”, yüzde 10 “liyakat”, enflasyon oranı kadar, yani yüzde 15 civarında da “revir tahsisatı” ve yüzde 10 da vardiya tahsisatı olmak üzere zaten yüzde 48 oranında ek ödenek verildiğini belirtti.

Bunun yüzde 100 mesai ile birlikte hesaplandığında cezaevi çalışanlarına yüzde 148 ek ödenek verildiği anlamına geldiğini ifade eden Amcaoğlu, şöyle konuştu:

“Cezaevi çalışanları geçen yıl yüzde 25 ek mesai alırlardı. Geçmiş hükümet döneminde yaptıkları düzenleme ile vardiyalarını ayarladılar ve yüzde 50 almaya başladılar.

Aniden haziran, temmuz, ağustosta, vardiyalarını geçtiklerini ve angarya çalıştırılamayacaklarını söylediler.

Cezaevi çalışanları zaten yüzde 8 iyi ahlak, yüzde 5 özel tahsisat, yüzde 10 liyakat, enflasyon oranı kadar yani yüzde 15 civarında da revir tahsisatı ve yüzde 10 da vardiya tahsisatı olmak üzere yüzde 48 oranında ek ödenek alıyor. Yüzde 50 de ek mesai ödeneği veriliyor. Ancak buna “yok” deyip, yüzde 100 ek mesai istediler. Yani toplamda yüzde 148 ek ödenek alacaklardı.

Gerçekten bu hakkaniyet içerir mi?  Yüzde 98 ek ödenek alan bir insan emeğinin karşılığını almadığını söylüyor”.

“Bir defaya mahsus kabul ettik”

Cezaevi çalışanlarının bu talebini bir defaya mahsus, “bayram var” diye kabul ettiklerinden söz eden Amcaoğlu, “Sıkıntı yaşanmasın diye bir defaya mahsus kabul ettik. Adalet Bakanı geldiği gün grev yapma tehdidinde bulunuldu. İçişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı yetkilileri ile görüşme yapılmak istendi, tamam dendi” dedi

“Teknik bir hata var, giderilmesi için çalışılıyor, ancak sendika grevi kaldırmıyor”

Amcaoğlu, ödemeleri yaparken teknik anlamda bir yanlışlık olduğunu söyledi ve aynı hatanın, sağlıkta da ambulans şoförlerinin ödenmesiyle ilgili yaşandığını anlattı.

Ancak KTAMS’ın kimseye söylemeden çalışanları alıp greve çıktığını kaydeden Amcaoğlu, çalışanlar teknik hatayı gidermek için dünden beri canla başla çalışırken, KTAMS’ın grevine devam ettiğini belirtti.

“KTAMS, CTP’nin arka bahçesi gibi davranıyor”

Amcaoğlu, KTAMS’ın bu grevinin altında siyasi nedenler yattığını söyledi, şöyle devam etti:

“Burada çalışanlar da etten kemikten ve insan… Herkes hata yapabilir. Gerekirse özür dileriz de dedik.

Siz, kimseye konuşmadan toplayacaksınız herkesi ve greve gideceksiniz. Siz KTAMS olarak Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin arka bahçesisiniz.

Bu hükümete muhalefet yapmak için çıkıp grev yapacaksınız ve hâlâ  grevde olacaksınız.

Burada teknik hesapların devam ettiği, buradaki insanların canla başla çalıştığı saate, siz hâlâ grevde olacaksınız. Bu yakışmaz”.

“Hiçbir kamu çalışanının yüzde 100’ün

üzerinde ek ödenek alamaması için yasa çalışması yapacağım”

Maliye Bakanı Amcaoğlu ayrıca, hiçbir kamu çalışanının, ek  mesaisinin, hak edişinin yüzde 100’ünü geçmemesi için yasa çalışması yapacağını söyledi ve ülkede gençler işsiz kalırken, birilerinin yüzde 100’ün üzerinde ek mesai almasının doğru olmadığını belirtti.

Amcaoğlu, “Gençler işsiz kalıyor, birileri ek mesai alıyor. Ülkede işsizlik yüzde 12’yi geçti” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75