banner6

Cezaevi kırmızı alarmda

banner37

Merkezi Cezaevi’nde Covid-19 vaka sayısı gün geçtikçe artıyor. 80 mahkûm ve tutuklunun yanı sıra testi pozitif çıkan gardiyan sayısı da 7’ye yükseldi. Bulaşın artmasının yanında pozitif olan mahkûmların yerleştirildiği yeni cezaevinde alt yapı sorunları baş gösterdi, su motorları yandı, mahkûmlar susuz kaldı. Mahkûm ve tutuklular dün yeniden pandemi oteline götürüldü

Cezaevi kırmızı alarmda
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

Merkezi Cezaevi, artan Covid-19 vaka sayılarından dolayı kırmızı alarma geçti.

Test sonucu pozitif çıkan mahkûm ve tutuklu sayısı 80, gardiyan sayısı ise 7’ye yükseldi. Koğuşlarda semptom gösteren kişiler olduğu ve vaka sayısının daha da artacağı endişesi var.

Vaka sayısının artmasıyla birlikte mahkûm ve tutuklular önce pandemi oteline yerleştirildi, ardından yeni cezaevinde hazırlanan bölüme alındı. Ancak burada da alt yapı sorunları baş gösterdi. Üç su motorunun yanması nedeniyle, mahkûmlar cuma gününden beri yeni cezaevinde susuz kaldı. Sorun aşılamayınca da 1’i Pandemi Hastanesi’nde 79’u da yeni cezaevinde olan mahkûm ve tutuklular yeniden pandemi oteline yerleştirildi.

Bengihan: Pozitif vakalar artabilir, semptom gösterenler var

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, şu an kadar 1’i Pandemi Hastanesi’nde, 79’u ise pandemi otelinde olan 80 mahkûm ve tutuklunun testlerinin sonucunun pozitif olduğunu belirterek, 5 de gardiyanın testlerinin pozitif olduğunu söyledi.

Bengihan, Merkezi Cezaevi’nde özellikle pozitif vakaların daha fazla olduğu koğuşlarda semptom gösteren mahkûm ve tutuklular olduğuna dikkat çekerek, vaka sayısının artabileceğini kaydetti.

“Yeni cezaevi 80 kişiyi taşıyamadı”

KIBRIS’a konuşan Bengihan, yeni cezaevine götürülen 79 pozitif mahkûm ve tutuklunun, 3 su motorunun da yanması ve su olmaması sebebiyle yeniden pandemi oteline taşındığını belirtti.

Bengihan, mahkûm ve tutukluların yeni cezaevinden 5’li ve 10’lu gruplar halinde yeniden pandemi oteline götürüldüklerine işaret etti.

“Yeni cezaevi 80 kişiyi bile taşıyamadı. İlk günden su motorları arızalandı ve su depolarındaki seviye şalterlerinde sorunlar oldu” diyen Bengihan, yeni cezaevindeki teknik, mekanik ve elektronik eksiklerin planlamalarının yapılmadığını iddia etti.

“Yeni cezaevi şartnameye uygun mu, değil mi endişesi duyuyoruz” diyen Bengihan, ilk günden yanan su motorlarının ilerleyen günlerde gelebilecek başka altyapı sorunlarının habercisi olduğunu ifade etti.

banner134

“Personel eksikliği yaşanabilir”

Bengihan, gardiyanlardan şu an için 5 pozitif olduğunu, temaslıların da kendilerini izole ettiğini söyleyerek, gardiyanlar arasında pozitif vakaların artmasının personel eksikliği yaşanmasına sebebiyet verebileceğine dikkat çekti.

Bu konuda bazı çalışma ve önerilerde bulunduklarını ifade eden Bengihan, kararın cezaevi yönetiminin olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2021, 11:34
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104