Cezaevi uyuşturucu suçlularıyla dolu

banner37

Merkezi Cezaevi Müdürü Derviş Çebiç, cezaevinde bulunan hükümlü ve tutukluların suçlara ve uyruklarına göre dağılımıyla ilgili verileri paylaştı, uyuşturucu suçundaki artışa dikkat çekti.

Cezaevi uyuşturucu suçlularıyla dolu
banner87

Mehmet KARA

Merkezi Cezaevi Müdürü Derviş Çebiç, ‘13.06.2018 tarihi’ itibariyle cezaevinde bulunan hükümlü ve tutukluların suçlara ve uyruklarına göre dağılımıyla ilgili istatistiki bilgi paylaştı.

Çebiç’in aktardığı verilere göre; cezaevinde uyuşturucu suçundan 188 (yüzde 36,50), hırsızlıktan 80 (yüzde 15,53), adam öldürmeden 42 (yüzde 8,16), ahlaka aykırı suçlardan 35 (yüzde 6,80), soygundan 11 (yüzde 2,14), hukuk davalılardan 9 (yüzde 1,75) ve diğer suçlardan 150 (yüzde 29,13) olmak üzere toplam 515 hükümlü ve tutuklu bulunuyor.

Cezaevinde bulunan hükümlü ve tutukluların uyruklarına göre dağılımı ise, KKTC vatandaşı yüzde 47,96, TC vatandaşı yüzde 30,10 ve yabancı uyruklular ise yüzde 21,94 olarak verilere yansıdığı görülüyor.

Bayrak Radyo Televizyonu’nda Pembe Paşaoğulları'nın hazırlayıp sunduğu “Haber Sizde” programında konuşan Çebiç, uyuşturucu suçunun toplumun kanayan yarası haline geldiğini ve herkesin bu konuya eğilmesi gerektiğini söyledi.

“İçişleri Bakanlığı’nın konuyla ilgili bir çalışması var mı?” sorusu üzerine Çebiç, “Uyuşturucuyla mücadele konusunda yakın zamanda bir çalışma başlayacak” dedi.

Bengihan: Uyuşturucu suçu her geçen gün artıyor

Konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan ise, cezaevinde 515 hükümlü ve tutuklunun bulunduğunu söyledi.

Bengihan, cezaevinde bulunan hükümlü ve tutukluların 152’sinin KKTC, 155’inin TC, 95’inin çift uyruklu KKTC-TC ve 113’ünün ise yabancı uyruklulardan oluştuğunu kaydetti.

Son yıllara bakıldığında en çok artış gösteren suçun uyuşturucu olduğuna dikkat çeken Bengihan, uyuşturucu suçunun her geçen gün artmakta olduğunu vurguladı.

Uyuşturucu konusunda yeterli tedbirin alınmadığı ülkemizde uyuşturucu kullanan kişi sayısının arttığının görüldüğünü belirten Bengihan, “Uyuşturucu kullananların yaşının, artık ilkokul çağındaki çocuklara kadar düştüğünü göstermektedir” dedi.

 

“Cezaevi potansiyel suçlu yetiştirme merkezidir”

Bengihan, uyuşturucuyla mücadele konusunda hükümet programı olması ve uyuşturucunun artış göstermemesi için bir takım tedbirler alınması gerektiğinin altını çizdi.

Bengihan, mahkumların işlemiş oldukları suçun türüne göre mahkumiyetlerini geçirmemesi ve tüm mahkumların aynı koğuşlarda birlikte kalmalarından dolayı cezaevinin potansiyel suçlu yetiştirme merkezine döndüğünü söyledi.

Güven Bengihan, cezaevinde bir ıslahevinin olmamasının ve çocuk suçluların cezaevinde kalmasının bu ülkenin bir ayıbı olduğunu belirtti.

Bengihan, şu anki cezaevi binasının insanlık onuruna yakışmayan bir durumda olduğunu ve mahkumları topluma kazandırmaya yeterli olmadığını dile getirdi.

 

“4 mahkum şartlı tahliye edildi”

 

Öte yandan, 7 kişiden oluşan Şartlı Tahliye Kurulu’nun dün toplandığını ve 6 müracaattan 4’ünün şartlı tahliye edildiğini söyleyen Bengihan, Şartlı Tahliye Kurulu’na tecavüz, ırza geçme suçundan mahkum olanlar haricinde üç ayını tamamlayan mahkumların başvurabileceğini söyledi.

Şartlı Tahliye Kurulu’nun uzman kişiler tarafından, mahkumları birebir tanıyan ve onlarla iç içe olan insanlar tarafından oluşması gerektiğini belirten Bengihan, “Bugün 7 kişilik Şartlı Tahliye Kurulu’nun çoğunluğu siyasi atanan kişilerden oluşmaktadır. Alınan kararların da ne kadar adil olduğu düşündürücüdür. Cezaevinde bu yüzden açlık grevleri yapılıyor” dedi.

Şartlı Tahliye Tüzüğü’nün yasa olması gerektiğinin altını çizen Bengihan, “Alınan kararların Anayasa ve yasalara aykırı olduğu kanaatindeyim” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2018, 09:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER