Cezaevinde açlık grevi başlatıldı

banner37

Çeşitli suçlardan hüküm giyen 4 mahkum, yasal süre dolmadan Türkiye’ye iade edilmeleri talebiyle açlık grevine girdi

banner87
Cezaevinde açlık grevi başlatıldı
banner90
banner99

Ahmet TİLKİ

Farklı suçlardan hüküm giyerek Merkezi Cezaevi’nde hapislik cezalarını çeken Duran Gül, Hüseyin Yapıcı, Mustafa Baykara ve Umut Taş isimli dört mahkum, yasal sürenin dolması beklenilmeden cezalarını çekmek üzere Türkiye’ye iade edilmeleri talebiyle dün açlık grevine girdi.

Türkiye’deki infaz yasasına göre hüküm giydiği cezanın 3’te birini çektikten sonra cezaevinden tahliye edilmesi nedeniyle, ülkemizde çeşitli suçlardan mahkum olan Türkiye vatandaşları cezalarını çekmek için ülkelerine iade edilmeyi talep ediyor ancak bunun için de cezalarının üçte birini burada çekmiş olmaları gerekiyor.

Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAK-SEN) Başkanı İzzet Türkmen ve Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (KAMU-SEN) Başkanı Metin Atan, cezaevinde 4 mahkumun Türkiye’ye iade talebiyle açlık grevine girdiğini doğruladı.

“Talepleri kabul edilirse, iade edilebilirler”

Uygulanan prosedürün nasıl işlediğine değinen HAK-SEN Başkanı İzzet Türkmen, KKTC ile Türkiye’nin sözleşmeli anlaşması olduğunu dile getirdi. Türkmen, dört mahkumun iade taleplerinin Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı’na taşınması ve uygun görüldüğü takdirde yasal sevk kararının çıkabileceğini belirtti.

Sorunla ilgili İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars ile de görüştüğünü belirten Türkmen, bakanın mahkumların bu taleplerine sıcak bakmadığını söyledi.

Alınan kararlara göre hareket edilmesi gerektiğini ifade eden HAK-SEN Başkanı, bakanla daha esnek bir çözüm bulunması konusunda anlaştıklarını kaydetti.

Mahkumların açlık grevlerinin ve çıkardıkları isyanların, cezaevi doluluk oranlarındaki aşırı artışlardan kaynaklandığını söyleyen İzzet Türkmen, yaklaşık olarak Türkiye’den 40-50 kişinin iadesi ve sevki konusunda çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Türkmen, bu insanlık dışı ortamdan mahkumları kurtarmak adına daha kabul edilebilir bir çözüm sürecine başvurmak için gerekli çalışmaların yürütülebileceğinden bahsetti.

“Cezalarını çekmeden gitmek istiyorlar”

KAMU-SEN Başkanı Metin Atan ise, prosedür gereği dört mahkumun ülke içerisinde cezalarının üçte birini çekmesi gerektiğini, mahkumların cezalarını çekmeden iade edilmek istediklerini ifade etti.

Mahkumların işledikleri suçun cezasını çekmek zorunda olduğunu belirten Atan, cezanın oranına bağlı olarak şartlı iade sürecinin başlatılabileceğini söyledi.

Atan, bu kararın ise komisyonda görevli çeşitli yetkili insanlara ait olduğuna dikkat çekti.

Söz konusu suçluların cezaevinde geçirdiği sürecin de önemli olduğunu aktaran Metin Atan, suçluların taleplerine olumlu cevap verildiği takdirde sevk ve iade sürecinin başlatılabileceğini aktardı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108