Cezaevinde açlık grevi yapan mahkum sayısı 40'a çıkabilir

banner37

Merkezi Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve Türkiye’ye iade taleplerine olumlu cevap alamayan 6 mahkumun eylemine, diğer mahkumların da destek vereceği bildirildi

Cezaevinde açlık grevi yapan mahkum sayısı 40'a çıkabilir
banner90
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI

Lefkoşa Merkezi Cezaevi’nde tutuklu bulunan 6 mahkum, Türkiye’ye iade talebiyle bir haftadan beri ‘açlık grevi’ yapıyor. Bu eylemi gerçekleştiren mahkum sayısının bugün 40’a çıkabileceği bildirildi.

Açlık grevi yapan mahkumlardan birinin, daha önce iade edilmesi için aynı şekilde açlık grevi başlatan ve 25 gün sonra İçişleri Bakanlığı’nın talebine olumlu yanıt vermesinin ardından grevini sonlandıran Umut Taş olduğu kaydedildi.

Taleplerinin yerine getirilinceye kadar açlık grevinde vazgeçmeyeceklerini açıklayan mahkumlar, bu kez kararlarında ısrarcı olduklarını bildirdi.

banner134
Yetkili kişilerden edindiğimiz bilgilere göre, sayının hafta içerisinde 40’ı bulması kenleniyor.

Öte yandan gardiyanların terfi ve barem haklarıyla ilgili iyileştirmenin yapılmamaması halinde hafta içerisinde gardiyanlar da süresiz greve gidecek.

Türkmen: Açlık grevine karşı hükümetten ses yok

Eşit Hak ve Adalet Sendikası (Hak-Sen) Başkanı İzzet Türkmen, Merkezi Cezaevi’nde şu an için 6 mahkumun Türkiye’ye iade edilme talebiyle bir haftadan beri açlık grevi yaptığını söyledi. Türkmen, görevli gardiyanların terfilerinin açılmadığını ve barem haklarının iade edilmediğini belirterek, sorunun hafta içi çözülmemesi halinde toplu olarak süresiz greve gideceklerini açıkladı.

Türkmen, mahkumların açlık grevine rağmen hükümet kanadında herhangi bir girişim ya da çabanın olmadığını aktardı. Konunun İçişleri Bakanlığı’nın bilgisinde olduğunu anlatan Türkmen, “Mahkumlar Türkiye’ye iade edilmek için greve başladı. Zaten Türkiye ile KKTC arasında mahkumların iade edilmesiyle ilgili anlaşma bulunuyor. Mahkumlar hem bu haklarını kullanmak hem de Türkiye’de gündemde olan aftan yararlanmak için iade edilmek istiyor” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2018, 08:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75