Cezaevinde can güvenliği yok

banner37

Merkezi cezaevinde örgütlü KTAMS ve Hak-Sen, gardiyanların sorunlarının çözülmediği ve taleplerinin yerine getirilmediği gerekçesiyle başbakanlık önünde eylem yaptı. Alınan sözler üzerine iki gündür süren grev kaldırıldı

Cezaevinde can güvenliği yok
banner90
banner8

Tünay MERTEKCİ

Merkezi cezaevinde örgütlü Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) ile Eşit Hak ve Adalet Sendikası (Hak-Sen), gardiyanların sorunlarının uzun zamandır çözülmediği gerekçesiyle, dün Merkezi Cezaevi’nden başbakanlığa kadar yürüdü, ardından başbakanlık önünde eylem gerçekleştirdi.

Cezaevinde görevli gardiyanlar sorunlarına çözüm bulunması amacıyla iki sendika öncülüğünde önceki gün greve gitmişti.

Grev devam ederken yürüyüş yapan gardiyanlar ile sendika temsilcileri, yaklaşık iki saat başbakanlık önünde kaldı. Başbakan Hüseyin Özgürgün ile görüşmek isteyen eylemciler, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın eylem yerine gidip toplantı talep etmesinin ardından cezaevine döndü. Sendika temsilcileri ise bakanlar kurulu toplantısından sonra Maliye Bakanlığı’nda, Denktaş ile bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sonucunda Denktaş’ın, sendikaların taleplerini kabul ettiği kaydedilirken, merkezi cezaevine dönen gardiyanların grevi sonlandırdıkları bildirildi.

Bengihan: Utanç tablosu yaşanıyor

banner134
Gardiyanların yürüyüşüne ve başbakanlık önündeki eylemine, KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan ve Genel Sekreteri Güven Bengihan ile Hak-Sen Başkanı İzzet Türkmen de katıldı.

Eylem yerine bir açıklama yapan Güven Bengihan, tam iki gündür utanç tablosu yaşandığını belirterek, hükümetin, halkın güvenliğinden sorumlu polis ve gardiyanları karşı karşıya getirdiğini ifade etti.

Bengihan, cezaevinde yaşanan sorunlara uzun zamandır iyi niyet gösterdiklerini, buna rağmen hükümetin hiçbir girişimde bulunmadığını dile getirdi ve bu yüzden eylemlerini gerçekleştirmek zorunda kaldıklarını vurguladı.

En büyük sorunun, çalışanların görevlerini yaparken personel eksikliğinden dolayı can güvenliğinin olmadığını ifade eden Bengihan, bir yıldır 30 erkek ve 3 kadın gardiyan talep edildiğini, ama hükümet tarafından hiçbir adım atılmadığını hatırlattı.

Yaklaşık 500 gardiyanın sayımını sadece iki gardiyanın yaptığını dile getiren Bengihan, bu yüzden hem gardiyanların hem de mahkûmların can güvenliğinin bulunmadığını anlattı.

Güven Bengihan, hastanede üç ağır ceza mahkûmunun yattığını ve her mahkûma bir gardiyanın gittiğini ifade etti. Bengihan, taleplerinin iki gardiyanın gitmesi olduğunu ancak, bunun için bile hükümet tarafından bir adım atılmadığını dile getirdi.

Personel eksikliği giderilene kadar personel takviyesine bile hükümetin izin vermediğini söyleyen Bengihan eyleme katılan tüm çalışanlara teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2017, 10:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75