banner6

Cezaevinde vakalar tırmanıyor

banner37

Merkezi Cezaevi’nde vaka sayıları artmaya devam ediyor. Salı günü 113 mahkûm ve hükümsüz tutuklu ile 8 gardiyanın testi pozitif iken dün bu sayı 119’u erkek, 2’si kadın olmak üzere 121’e yükseldi. Pozitif olan gardiyanların sayısı ise değişmedi

Cezaevinde vakalar tırmanıyor
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

Ülkemizde yıllardır kapasitesinin kat ve kat üzerinde hizmet veren Merkezi Cezaevi’nde Koronavirüs vakaları her geçen gün artmaya devam ediyor.

Merkezi Cezaevi’ndeki son durumla ilgili bilgileri paylaşan KTAMS Başkanı Güven Bengihan, cezaevinde şu anda 121 mahkûm ve hükümsüz tutuklu ile 8 gardiyanın pozitif olduğunu söyledi.

Hatırlanacağı üzere pozitif vakalar ilk çıktığında mahkûm ve tutuklular pandemi oteline yerleştirilmiş, daha sonra vaka artışı nedeniyle yeni cezaevine götürülmüşlerdi.

Cezaevindeki altyapı sorunları yüzünden yeniden pandemi oteline götürülen pozitif mahkûm ve tutukluların sayıları yine artış gösterdi.

Öte yandan gardiyanlar, salı günü, cezaevinde virüse karşı daha sıkı önlemler alınması ve bir hemşirenin burada görev yapması talebiyle greve çıkmış, daha sonra bakanlıkla uzlaşıya varılarak eylem askıya alınmıştı.

Sanıkların cezaevine kabul edilmediği iddia ediliyor

İddiaya göre, dün Lefkoşa mahkemelerinde davası görüşülen bazı sanıklar mahkeme emriyle cezaevine gönderildi. Ancak Merkezi Cezaevi yönetimi, Covid-19 salgınını gerekçe göstererek sanıkları cezaevine kabul etmedi.

Ayrıca mahkeme emrini hiçe sayan cezaevi yönetiminin, sanıkların ‘neden cezaevine kabul edilmediğiyle’ ilgili mahkemeye yazılı olarak bilgi verdiği ileri sürüldü.

Bu iddiaları yanıtlayan KTAMS Başkanı Güven Bengihan ise mahkeme emirlerinin kati olduğunu, cezaevinin mahkeme emrini kabul etmeme gibi bir lüksünün olmadığını söyledi.

banner134

Bengihan: 121 mahkûm ve tutuklu ile 8 gardiyanın pozitif

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, cezaevinde şu anda 119’u erkek, 2’si kadın olmak üzere toplamda 121 mahkûm ve hükümsüz tutuklu ile 8 gardiyanın pozitif olduğunu ifade etti.

Dün yapılan testler sonucunda pozitif vakaların arttığını söyleyen Bengihan, Sağlık Bakanlığı Temaslı Takip Ekibinin dün cezaevinde uzun mesai harcadığını kaydetti.

Bengihan, gardiyanlara verilen sözlerin yüzde 90’ından fazlasının yerine getirildiğini, tek sorunun hemşire sıkıntısı olduğunu, ancak bu sorunun da yakın bir zamanda çözüme kavuşturulacağının söylendiğini belirtti.

Bengihan, cezaevindeki hemşire sıkıntısı nedeniyle Sağlık Bakanlığı Temaslı Takip Ekibi Sorumlusu Dr. Şebnem Benar’ın her gün mahkûmlarla ilgilenmeye gittiğini ifade etti.

Edebali: Gardiyanlara testleri yapıldı

Kıbrıs Türk Gardiyanlar Birliği Başkanı İnan Özgür Edebali, Merkezi Cezaevi’nde salı günü gerçekleşen iş bırakma eyleminin sebeplerinden bahsederek, dışarıda pozitif vakalarla sağlık ekiplerin, cezaevinde ise pozitif mahkum ve tutuklularla gardiyanların ilgilendiğini kaydetti.

“Biz sağlık çalışanı değiliz, bu bizim işimiz değil”  diyen Edebali, sağlık çalışanları gibi kendilerini korumayı bildiklerine işaret etmişti.

Cezaevinde daha sıkı önlemler ve bir hemşirenin görev yapmasını talep ettiklerini söyleyen Edebali, bakanlıkla uzlaşıya vardıklarını söyledi.

Edebali, dün önlemlerle ilgili bir adım atıldığından bahsederek, gardiyanlara girişte antijen testlerinin yapıldığını söyledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104