“Cezaevindeki mahkumlar, yeni suç modelleri öğreniyor”

banner37

Ülkemizde artan suç oranı karşısında 1982 yılında inşa edilen 175 kişi kapasiteli Merkezi Cezaevi’nin, kapasitesinin kat ve kat üzerinde kişi barındırması, mahkum ve tutukluların bir arada tutulmasına neden oluyor. KTAMS Başkanı Bengihan, cezaevinin mevcut haliyle suçluları ıslah edemediğini vurguladı

“Cezaevindeki mahkumlar, yeni suç modelleri öğreniyor”
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

“YENİ CEZAEVİ HİZMETE ALINAMIYOR”… 1982 yılında inşa edilen 175 kişi kapasiteli Merkezi Cezaevi’nin kapasitesinin yetersiz olması yüzünden çocuk yaşta cezaevine girenler, trafik suçu, uyuşturucu suçu, hatta ağır suçları işleyen kişiler dahi, aynı koğuşta tutuluyor. Uzmanlara göre, bu durum “potansiyel suçlu” yaratılmasına zemin hazırlıyor. Şu anda 583 mahkum ve tutuklunun bir arada olduğu Merkezi Cezaevi’ndeki kemikleşmiş sorunu çözmek için inşa edilen yeni cezaevi ise tamamlanmış olmasına rağmen bir türlü hizmete alınamıyor

“CEZAEVİNDE GRUPLAŞMA VE ÇETELEŞME VAR”… KTAMS Başkanı Güven Bengihan, cezaevinin yetersiz kalmasından dolayı farklı tür suçlardan yatan mahkumların bir arada tutulduğunu belirterek, bu durumun cezaevinde gruplaşma ve çeteleşmenin oluşmasını, mahkumların yeni suç modelleri öğrenmesine yol açtığını söyledi. Cezaevinin mevcut haliyle suçluları ıslah edemez bir durumda olduğunu kaydeden Bengihan, yeni cezaevinin hizmete girmesiyle sorunların çözüleceğine inanç belirtti

Ülkemizde yıllardır kapasitesinin kat ve kat üzerinde hizmet veren Merkezi Cezaevi’nin altyapısının yetersiz olması, mahkum ve tutukluların bir arada kalmasına yol açıyor.

1982 yılında inşa edilen 175 kişi kapasiteli Merkezi Cezaevi’nde şu anda 583 mahkum ve tutuklu bir arada tutuluyor. Uzmanlara göre bu durum ise “potansiyel suçlu” yaratılmasına zemin hazırlıyor.

Cezaevinin kapasitesinin yetersiz olması yüzünden çocuk yaşta cezaevine girenler, trafik suçu işleyenler, uyuşturucu, hatta ağır suçları işleyen kişiler de aynı koğuşta tutuluyor.

banner134

Merkezi Cezaevi’nde artık kemikleşmiş hale gelen sorunları kalıcı olarak çözmek için inşa edilen yeni cezaevi ise inşaatı tamamlanmasına rağmen bir türlü hizmete giremedi.

KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, cezaevinin yetersiz kalmasından dolayı farklı tür suçlardan yatan mahkumların bir arada tutulduğunu kaydederek, bu durumun cezaevindeki mahkumların yeni suç modelleri öğrenmesine yol açtığını söyledi.

Bengihan, yeni cezaevinin hizmete girmesiyle sorunların çözüleceğine inanç belirtti.

Son 11 yılda 8 bin 692 kişi tahliye edildi

KIBRIS Gazetesi’nin İçişleri Bakanlığı’ndan elde ettiği verilere göre, 2011-2021 (18 Mayıs’a kadar) dönemini kapsayan 11 yılda, Merkezi Cezaevi’nden 8 bin 692 kişi tahliye edildi.

Aynı verilere göre cezaevinden tahliye edilenlerin 8 bin 161’i erkek, 531’i de kadınlardan oluşuyor.

Cezaevinden tahliye edilen 8 bin 692 kişinin 2 bin 516’sı KKTC, 2 bin 476’sı TC-KKTC ve 2 bin 149’u da üçüncü dünya ülkesi vatandaşlarından oluşuyor.

İstatistiki verilere göre son 11 yılda cezaevinden tahliye edilen 8 bin 692 kişinin 5 bin 520’si 26-50 yaş arası; bin 480’i 22-25 yaş arası; 867’si 16-21 yaş arası; 803’ü 50 yaş ve üzeri kişilerden oluşuyor.

Ayrıca 22 kişi de 16-21 yaş aralığından oluşuyor.

Bengihan: ‘Potansiyel suçlu’ yaratılmasına zemin hazırlanıyor

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, 1982 yılından beri kullanılan Merkezi Cezaevi’nin 175 kişi kapasiteli olduğunu, ancak cezaevinde şu anda 583 mahkum ve tutuklunun bulunduğunu söyledi.

Bengihan, cezaevinin, kapasitesinin “kat ve kat üzerinde” insan barındırmasından dolayı altyapısının yetersiz kaldığının altını çizerek, bu durumun mahkum ve tutukluların bir arada olmasına yol açtığını belirtti.

Mevcut durumun “potansiyel suçlu” yaratılmasına zemin hazırladığına dikkat çeken Bengihan, cezaevinde gruplaşma ve çeteleşmenin oluştuğunu söyledi.

Bengihan ayrıca, cezaevinin yetersiz kalmasından dolayı farklı tür suçlardan yatan mahkumların bir arada tutulmak zorunda kaldığını ifade ederek, bu durumun cezaevindeki mahkumların yeni suç modelleri öğrenmesine yol açtığını dile getirdi.

Bengihan, cezaevinin mevcut haliyle suçluları ıslah edemez bir durumda olduğunu söyledi.

“Yeni cezaevinin hizmete girmesiyle sorunlar çözülecek”

Yeni cezaevinin hizmete girmesiyle sorunların çözüleceğine inanç belirten Bengihan, yeni cezaevinin durumuyla ilgili de bilgi verdi.

Bengihan, yeni cezaevi binasının bittiğini, ancak tesliminin henüz yapılamadığını söyledi.

Yeni cezaevi projesine Türkiye Cumhuriyeti tarafından ihale açıldığını kaydeden Bengihan, yeni cezaevinin, teknik şartnameye uygun olup olmadığına bakıldıktan sonra teslim alınacağını söyledi.

Cezaevinin tesliminde yaşanan gecikmenin ise şartnameye henüz bakılmamasından kaynaklandığını dile getiren Bengihan, yeni cezaevinin açılışının şu anda yürürlükte olan 45-1988 Merkezi Cezaevi Kuruluş Görev ve Çalışma Esasları Yasası’nda yapılması beklenen değişikliğe paralel bir şekilde olması gerektiğini ifade etti.

Bengihan, yeni cezaevine geçilmeden önce yasada beklenen değişikliğin yapılmasının şart olduğunu belirterek, personel sayısı ile kadroların yeni binaya uygun şekilde düzenlenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88