banner6

Cezaevindeki uyuşturucu partisine ceza yağdı

banner37

Merkezi Cezaevi'nde Narkotik polisinin, gerçekleştirdiği operasyonda, bir koğuştaki 4 mahkumun tasarrufunda 13 gram bonzai ele geçirmesiyle ilgili mahkeme ibretlik bir ceza verdi

Cezaevindeki uyuşturucu partisine ceza yağdı
banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

Merkezi Cezaevi’nde geçtiğimiz yıl 25 Ocak’ta Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’ne bağlı bir ekibin gerçekleştirdiği operasyonda, yeni binada, 1 numaralı koğuşta 4 mahkumun tasarrufunda 13 gram 269 miligram ağırlığında bonzai ele geçirmesi olayıyla ilgili mahkeme ibretlik bir karar verdi.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, uyuşturucu suçundan 8 yıl hapis cezası alıp, cezaevine uyuşturucu sokan Münür Orçun Bolçanlı’ya 1 yıl, 5 yıl hapis cezası hükmü bulunan Abdullahi El Yakup’a 4 ay, 5 yaşındaki kız çocuğuna tecavüz eden ve 14 yıl hapis cezası alan 16 yaşındaki İ. E.’ye 6 ay, 16 yaşından küçük çocuğa cinsel tecavüz suçundan 9 yıl hapis cezası alan Hakan Demirbüken’e ise 3 ay hapis cezası verdi.

Mahkeme, sanıkların aldıkları hapis cezalarını mahkum oldukları cezaların bitiminden itibaren çekmelerine emir verdi.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi ve Yargıç Temay Sağer’in baktığı davanın dünkü karar oturumunda KKTC Başsavcılığı adına Savcı Aliye Özçınar ve savunma avukatları hazır bulundu.

Dava kararını okuyan Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi, sanıkları kendi ikrarları, sunulan olgu ve emareler ışığında aleyhlerine getirilen davalardan suçlu bulup, mahkum ettiklerini açıkladı.

Hüdaverdi, çocuğa tecavüz etmekten 14 yıl hapis cezası alan İ.E’nin 2 Mart 2028, uyuşturucu suçundan 8 yıl mahkum olan Münür Bolcanlı’nın 26 Ekim 2019, çocuğa tecavüz etmekten mahkum olan Hakan Demirbüken’in 26 Ocak 2024 ve uyuşturucu suçundan 5 yıl hapis cezası alan Abdullahi El Yakup’un 13 Aralık 2019 tarihinde cezaevinden tahliye olacağını belirtti.

Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi, sanıkların işledikleri suçun 18 yıla kadar hapis cezası öngören, çok ciddi ve yaygın suç türlerinden olduğuna işaret etti.

Hüdaverdi, uyuşturucu suçlarının yaygınlığı, maddenin insan hayatına oldukça zararı olan sentetik uyuşturucu türünden oluşunu ve cezalarını çekip, ıslah olmak için bulundukları cezaevinde suç işlemelerini sanıkların aleyhine değerlendirdiklerini söyledi.

Sanıkların lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Hüdaverdi, Münür Orçun Bolçanlı’ya 1 yıl, 16 yaşındaki İ. E.’ye 6 ay, Abdullahi El Yakup’a 4 ay, Hakan Demirbüken’e ise 3 ay hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Heyet, sanıkların cezalarını mahkumiyetlerinden sonra çekmelerine emir verdi.

İkisi uyuşturucu, ikisi tecavüz mahkumu

Abdullahi El Yakup, 4 Ekim'de, güneyden kuzeye, 1 kilo 200 gram sentetic cannabionid türü uyuşturucu madde ithal etmiş, Aralık 2016 tarihinde 5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Münür Bolcanlı, 13 Nisan 2012 tarihinde, Güney Kıbrıs'tan ithal ettiği 15 bin Euro değerinde 752 paket bonzai türü uyuşturucu maddeyi Türkiye'ye götürürken Ercan’da yakalanmış, 2013 yılında 7 yıl ağır hapse mahkum olmuştu.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesinde 8 Mart 2013 tarihinde aleyhlerinde verilen cezalara itiraz ederek iki suç ortağıyla istinafa giden Münür Orçun Bolcanlı'nın cezası 7 yıldan 8 yıla çıkarılmıştı.

5 yaşındaki çocuğa tecavüz etmişti

Lefkoşa’nın Kızılbaş bölgesinde, 24 Haziran 2016 tarihinde, 5 yaşındaki kız çocuğuna tecavüz eden 15 yaşındaki İ. E., 11 ayrı davadan suçlu bulunarak 14 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. İ. E., çarptırıldığı 14 yıl hapis cezası ile çocuk suçlular arasında en ağır cezayı almıştı.

Hakan Demirbüken ise 10 Temmuz 2016 tarihinde, 04.00 ile 05.10 saatleri arasında, babasıyla tartıştığı için evden kaçan ve Bedrettin Demirel Caddesi’nde yaya olarak yürüyen 15 yaşındaki S.K.’yi, konuşma vaadiyle kandırıp, daha sonra, zorla ve tehditle Ortaköy’deki bir ilkokula götürüp, cinsel tecavüzde bulunmuştu.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde 6 Şubat 2017 yılında, "16 yaşından küçük çocuğa cinsel tecavüz", "Şiddet kullanma tehdidi", "Zorla alıkoyma", "Cinsel saldırı", “Çocuğun cinsel istismarı” ve “Ciddi darp” suçlamalarıyla itham edilen Hakan Demirbüken, tüm suçlamaları kabul etmiş ve 9 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2018, 09:44
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104