'Cezaevine uyuşturucu sokan personel, siyasi koruma altında'

banner37

HAK-SEN Genel Başkanı Türkmen, yetkililerin, yemeğini mahkumlarla paylaşmasını soruşturmak yerine, cezaevine uyuşturucu getirdiği tespit edilmesine rağmen halen görevde olan personele müdahale etmesi gerektiğini belirtti

banner87
'Cezaevine uyuşturucu sokan  personel, siyasi koruma altında'
banner99

Ahmet VAMIK

Merkezi Cezaevi gardiyanı, Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAK-SEN) Genel Başkanı İzzet Türkmen’in Kurban Bayramı’nın birinci günü öğle yemeği için sipariş ettiği pizzayı iki mahkûmla paylaşması tartışmalara neden oldu. Bu konuda yapılan açıklamalar ise sendika başkanlarını karşı karşıya getirdi.

Karşılıklı açıklamalar, Merkezi Cezaevi’nde yaşanan bazı olayları da gün yüzüne çıkardı.

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (KAMU-SEN) Genel Başkanı Metin Atan dün bir açıklama yaparak, kesici aletler ve uyuşturucunun Merkezi Cezaevi’ne nasıl girdiğinin araştırılmasını talep etti.

KIBRIS’ın söz konusu açıklamayla ilgili görüşüne başvurduğu HAK-SEN Genel Başkanı İzzet Türkmen ise, “Araştırılması gereken bir şey varsa o da bizim cezaevine kanunsuz maddeler getirdiğini tespit edip, deşifre ettiğimiz ve yargılanmasını istediğimiz Merkezi Cezaevi personelleridir.  Bu kişiler görevlerinden alınmak yerine halen görevlerinin başındadırlar ve siyasi olarak korunmaktadırlar” dedi.

Türkmen, kimlerin cezaevine kanunsuz maddeler getirdiğinin ortada olduğunu, bununla ilgili polis ve mahkeme kayıtları da bulunduğunu ifade ederek “Fakat siyasi merciler bu şahısları görevinden uzaklaştırmadığı için tüm cezaevi çalışanları töhmet altında kalıyor” şeklinde konuştu.

Atan: Kesici aletler ve uyuşturucu cezaevine nasıl giriyor?

Dün bir açıklama yaparak hükümetin icraatlarını eleştiren Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (KAMU-SEN) Genel Başkanı Metin Atan, Merkezi Cezaevi’nde yaşanan olaylara da değindi.

Atan açıklamasında “Yasak olmasına rağmen üstelik bir sendikanın başkanı diye gezinen şahıs içeriye gıda maddesi sokuyor ve mahkûmlarla yiyor. Bu yasaktır” diyerek,  konuyla ilgili gerekli disiplin soruşturmasını başlatması için İçişleri Bakanı’na çağrı yaptı.

Atan, ayrıca, kesici aletler ve uyuşturucunun da Merkezi Cezaevi’ne nasıl girdiğinin araştırılmasını talep etti.

banner9
Türkmen: Mahkumlarla yemek paylaşmak insani bir durum

KAMU-SEN Genel Başkanı Metin Atan’ın yaptığı açıklamayı üzüntüyle ve şaşkınlıkla karşıladığını dile getiren HAK-SEN Genel Başkanı İzzet Türkmen ise, Kurban Bayramı’nın birinci günü Merkezi Cezaevi’nde görevli olduğunu belirtti. Türkmen, açık ziyaretçi görüşüne verilen 1 saatlik öğle yemeği arasında satın aldığı pizzayı yemek için görevli olduğu kantine gittiğini ve kantinde yemek yediği sırada orada görevli mahkûmlara da bir parça pizza ikram ettiğini ifade etti.

“Bu durum tamamen insani bir şey, mahkûm da olsalar onlar da insan ve başkası gözünüzün içine bakarken tek başınıza yemek insanlığa sığmaz” diyen Türkmen, “Eğer bu bir suçsa ben suçumu kabul ediyorum ve cezaevinde bu konuyla ilgili bir soruşturma yapılacaksa ben verilecek cezaya razıyım” dedi.
“Amaçları beni ve sendikamı susturmak”

Kendisinin Kurban Bayramı öncesi kişisel sosyal medya hesabından yapmış olduğu bir paylaşım üzerine eleştiri oklarının hedefi haline geldiğini ifade eden İzzet Türkmen, yapılanların tamamen şahsını ve sendikasını susturmak, itibarsızlaştırmaya yönelik olduğunu iddia etti.

Merkezi Cezaevi’nde sistemin değişmesi nedeniyle geçmişte cezaevinde hazırlanan ve personele de verilen yemeğin kaldırıldığını ve mahkumlara catering sistemiyle yemek verildiğini kaydeden Türkmen, tüm cezaevi personelinin sürekli olarak dışarıdan yemek sipariş ettiğini de söyledi.

“Cezaevine uyuşturucu getiren personel hâlâ görevi başında”

Merkezi Cezaevi’nde çalışmayan kişilerin oradaki ortamı bilmemesinin normal olduğunu kaydeden İzzet Türkmen, kesici alet ve uyuşturucuyla ilgili imaları üzerine alınmadığını belirtti.

Türkmen,  “Ben bu konuda kesinlikle kimsenin seviyesine inmeyeceğim. Ekonomik kriz nedeniyle büyük sıkıntılar yaşadığımız bu günlerde bir gardiyanın yediği yemeği konu ederek soruşturma açılacaksa ya da bir sendika başkanı, başka bir sendika başkanını hedef alarak açıklama yapacaksa söyleyecek sözüm yok” dedi.

Türkmen, şöyle devam etti:

“Araştırılması gereken bir şey varsa o da bizim cezaevine kanunsuz maddeler getirdiğini tespit edip, deşifre ettiğimiz ve yargılanmasını istediğimiz Merkezi Cezaevi personelleridir.  Bu kişiler görevlerinden alınmak yerine halen görevlerinin başındadırlar ve siyasi olarak korunmaktadırlar.

Kimlerin cezaevine kanunsuz maddeler getirdiği ortadadır, bununla ilgili polis ve mahkeme kayıtları da vardır fakat siyasi merciler bu şahısları görevinden uzaklaştırmadığı için tüm cezaevi çalışanları töhmet altında kalıyor”.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2018, 08:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96