banner6

Cezai ehliyeti olup olmadığı araştırılıyor

banner37

Cezai ehliyeti olup olmadığı araştırılıyor
banner150 banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

   Lefkoşa’da bir oteli kundaklamaya çalışan ve mahkemede “daha fazlasını yapabilirdim ama kimseye zarar vermedim” savunması yaptıktan sonra konulduğu polis hücresinde agresifleştiği için Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne kaldırılan 22 yaşındaki D.T.A.’nın tutukluluk süresi dün gıyabında 6 gün daha uzatıldı.

   “Binadaki eşyaları ateşe verme” ve “Sirkat” suçlamalarıyla tutuklanan ve aleyhindeki soruşturma devam eden D.T.A.’nın gıyabındaki ek tutukluluk duruşması dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda gerçekleştirildi.

   Savcı Senem Palabıyık’ın tanığı olarak mahkemede yeminli şahadet veren polis memuru Ali Gencer, 04.04.2022 tarihinde saat 09.15’te Mehmet Akif Caddesi Kumsal adresinde faaliyet gösteren bir otelin kuzeye bakan balkon kısmında monte edilmiş Telsim Şirketi’ne ait 2 adet verici, otele ait 1 adet uydu anteni, kapalı ambar içerisinde bulunan 3 adet rulo şeklinde muhafaza edilen halıların Lefkoşa’da sakin D.T.A. tarafından üzerlerine yanıcı madde dökülüp ateşe verilmek suretiyle kundaklanıp bina içerisinde bulunan eşyalara zarar verildiğine vurgu yaptı.

   Polis memuru Ali Gencer, aynı gün Lefkoşa’da Küçük Kaymaklı’daki adresinde tespit edilip derdest emri gereği tutuklanan zanlının ikametgahında mahkeme emriyle yapılan arama neticesinde zanlının olay anında giymekte olduğu kıyafetler ve ayakkabıları, ayrıca olay anında üzerinde bulunan siyah renk sırt çantasının emare alındığını anımsattı.

   Gencer, yapılan soruşturma esnasında zanlının bir gönüllü ifade verdiğini ve olayın nasıl meydana geldiğini anlattığını ancak zanlının vermiş olduğu izahat karşısında Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde ceza-i ehliyetinin olup olmadığına ilişkin doktor kontrolünden geçirilmesine karar verildiğini yineledi.

   Gencer, zanlının ayrıca olay günü saat 06.30’da Lefkoşa’da Kızılbaş bölgesinde faaliyet gösteren 20 Temmuz isimli iş yerinin önünde bulunan bisikletteki İbrahim Kızıl’a ait sırt çantasından TC pasaportunu ve muhtelif eşyalarını çaldığının da belirlendiğini söyledikten sonra, daha önce mahkemeye çıkarılarak aleyhine tutukluluk emri alınan zanlının tutulduğu polis hücresinde agresifleştiğini, kontrol için Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne kaldırıldığını, bir kez de gıyabında tutukluk süresinin uzatıldığını hatırlattı.

   Zanlının akıl sağlığı ve cezai ehliyetinin olup olmadığına dair tetkiklerin sürdüğünü, soruşturmanın devam ettiğini vurgulayan Gencer, zanlının aleyhine 6 gün daha tutukluluk emri talep etti.

   Huzurundaki olgu ve şahadeti değerlendiren Yargıç Mine Ozankaya istenen ek tutukluluk emrini verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110