Cezalar Vergi Dairesi'ne aktarıldı, kamu alacağına dönüştü

banner37

Çalışma Dairesi’nin “kayıtsız işçi çalıştırma” ve “iş kazasını geç bildirme” gibi nedenlerle ceza yazdığı ve cezayı ödemeyen 213 işyeri ile ilgili yasal süreç başladı

Cezalar Vergi Dairesi'ne aktarıldı, kamu alacağına dönüştü

 

Ceren ÖZBİL

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2018 yılının başından Eylül ayına kadar olan 9 aylık süre zarfında yaptığı denetimlerler sonucunda ceza yazdığı ve cezayı tahsil edemediği işyerleriyle ilgili gerekli yasal süreci başlattı.

Bu doğrultuda söz konusu olan toplam 1 milyon 5 bin 86 TL’lik alacak Vergi Dairesi’ne iletilerek, kamu alacağına dönüştürüldü ve itiraz ile tebliğ süreleri başlatıldı.

Bakanlıktan alınan bilgiye göre; söz konusu alacaklarla ilgili yasal prosedür uygulanıyor ve alacakların ortadan kalkması mümkün olmayacak.

Kamu alacaklarıyla ilgili süreci düzenleyen Alacakları Tahsili Usulü Hakkındaki Yasası’na göre, Kamu alacağını zamanında ödemeyenlere, tahsilattan sorumlu dairece on beş gün içinde borçlarını ödemeleri veya mal bildiriminde bulunmaları gereği, bir “Ödeme Emri” ile tebliğ olunur.

Yine aynı yasaya göre; ödeme emrinde borcun aslı ve niteliği, miktarı, nereye ödeneceği, süresinde ödenmediği veya mal bildiriminde bulunmadığı takdirde borcun 12. madde uyarınca tahsil ve borçlunun mal bildiriminde bulununcaya kadar üç ayı geçmemek üzere hapislik cezasına çarptırılabilir.

Ayrıca gerçeğe aykırı bildirimde bulunduğu takdirde, bu yasa ve diğer ceza yasaları kuralları gereğince hapis cezasına çarptırılabileceği kayıtlı bulunur. Hapis cezası için gerekli işlemi tahsilâttan sorumlu dairenin yazılı isteği üzerine yetkili mahkeme tarafından başlatılır ve en geç otuz gün içinde karara bağlanır.

En çok ceza Lefkoşa’da yazıldı…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre; kayıtsız işçi çalıştırma, iş kazasını geç bildirme gibi nedenlerle en çok ceza yazılan ve yazılan cezaların tahsil edilemediği ilçe Lefkoşa oldu.

Bu doğrultuda Lefkoşa’da 90, Mağusa’da 78, Girne’de 35 ve Güzelyurt’ta 10 işyerine ceza kesildi.

Bu cezaların Lefkoşa’da 551 bin 816 bin TL’si, Mağusa’da 320 bin 242 TL’si, Girne’de 104 bin 648 bin TL’si ve Güzelyurt’ta da 28 bin 380 TL’si olmak üzere toplam 1 milyon 5 bin 86 TL’si tahsil edilemeyerek kamu alacağına dönüştü.

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2018, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER