Cezalarını çekip ihraç olacaklar!

banner37

Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Cürümleri Önleme Şubesi tarafından gerçekleştirilen huzur operasyonunda, ülkede kanunsuz yaşadıkları ortaya çıkan 5 kişi, hızlıca yargılanarak cezaevine gönderildi

banner87
Cezalarını çekip ihraç olacaklar!
banner8

Ahmet VAMIK

Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Cürümleri Önleme Şubesi (CÖŞ) tarafından, 13 Eylül Perşembe akşamı, Girne’de gerçekleştirilen huzur operasyonunda tutuklanan ve ülkede kanunsuz yaşadıkları ortaya çıkan beş sanık, Girne Kaza Mahkemesi’nde yargılandı.
Gerçekleştirilen kimlik kontrolünde, ülkede ikamet izinsiz oldukları ortaya çıkan 5 sanık, Girne Kaza Mahkemesi’nde yargılandıkları ““KKTC’de İkamet İzinsiz Bulunma” davasından suçlu bulunarak 10’ar gün hapis cezasına çarptırıldı.
Ortalama, bir ile iki yıl arasında, ülkede yasadışı şekilde bulundukları belirlenen, ikisi Pakistan, ikisi Bangladeş ve biri de Türkiye Cumhuriyeti uyruklu olan beş sanık, işlemlerinin tamamlanmasının ardından ülkeden ihraç edilecek.
Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Meltem Dündar’ın huzurunda görüşülen davanın karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Mustafa Atakara hazır bulundu.
Sanıklar 25 yaşındaki Bangladeş uyruklu Arif Miah, 46 yaşındaki Türkiye Cumhuriyeti uyruklu İrfan Duran, 23 yaşındaki Pakistan uyruklu Waqas Tariq, 19 yaşındaki Bangladeş uyruklu Sahinur Rahman ve 46 yaşındaki Pakistan uyruklu Zohaib Ali’nin, “KKTC’de İkamet İzinsiz Bulunma” suçundan yargılandıkları davadan suçlu bulundu.
  
Kandırıldıklarını öne sürdüler

21 Aralık 2017 tarihinde, ülkemize, 30 günlük turist vizesiyle giriş yapan 23 yaşındaki Pakistan uyruklu sanık Waqas Tariq,  20 Ocak 2018 tarihinde vizesinin sona ermesine rağmen, söz konusu tarihten beridir ülkemizde ikamet izinsiz kalıyordu.

23 Mayıs 2017 tarihinde, ülkemize, 30 günlük turist vizesiyle giriş yapan 46 yaşındaki Pakistan uyruklu sanık Zohaib Ali de 22 Haziran 2017 tarihinde, vizesinin sonra ermesine rağmen, söz konusu tarihten beridir ülkemizde ikamet izinsiz bulunuyordu.

Yine 22 Haziran 2016 tarihinde, ülkemize 30 günlük turist vizesiyle giriş yapan 25 yaşındaki Bangladeş uyruklu sanık Arif Miah ise 21 Temmuz 2016 tarihinde vizesinin sonra ermesine rağmen, söz konusu tarihten beridir ülkemizde ikamet izinsiz olarak bulunmaya devam ediyordu.
21 Haziran 2017 tarihinde, ülkemize 30 günlük turist vizesiyle giriş yapan 19 yaşındaki Bangladeş uyruklu Sahinur Rahman, Girne’de bir üniversiteye öğrenci kaydı yaptırmasına rağmen, 7 Ekim 2017’de sona eren öğrenci vizesini yenilemediği nedeniyle, söz konusu tarihten beridir ülkemizde ikamet izinsiz kalıyordu.

Mahkemede söz alan yabancı uyruklu sanıkların ortak beyanatı ise, ülkemizde iş imkanı sağlanması karşılığında bazı kişilere para verdikleri yönünde oldu. Sanıklar, Ülkemize geldikleri zaman kimsenin kendilerine yardımcı olmadığı ve çalışma izni çıkarmadığını dile getirdi.

“Türkiye’ye gidersem beni öldürürler”
   26 Eylül 2017 tarihinde, ülkemize 90 günlük turist vizesiyle giriş yapan 46 yaşındaki Türkiye Cumhuriyeti uyruklu sanık İrfan Duran, 25 Aralık 2017 tarihinde vizesinin sonra ermesine rağmen, söz konusu tarihten beridir ülkede ikamet izinsiz yaşıyordu.

Mahkemede söz alan sanık İrfan Duran, Mersin’de bir cinayet olayına karıştığını, 20 ay hapis yattığını ve hapisten çıkmasının ardından öldürülme korkusu yaşadığı için ülkemize kaçtığını iddia etti.
Geçmişte, 11 yıl Mağusa da yaşadığını ve hiçbir suça karışmadığını savunan sanık, alacak-verecek meselesi nedeniyle çıkan bir kavga sırasında bir cinayet işlendiğini ve kendisinin bu nedenle 20 ay hapis cezası aldığını söyledi. Ölen kişinin ailesinin mafya olduğunu öne süren Duran, ailesini görmek için bile Türkiye’ye gidemediğini dile getirerek, “Türkiye’ye gidersem beni öldürürler. Lütfen beni göndermeyin, yoksa beni öldürecekler” diyerek, ülkesine dönmek istemediğini kaydetti.


10’ar gün hapis yatacaklar
 

Sanıkların lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Meltem Dündar, 5 sanığa 10’ar gün hapis cezası verdiğini açıkladı.
Ülkede yasal statüsü bulunmayan sanıkların, hapislik cezalarını çekmelerinin ve işlemlerinin tamamlanmasının ardından ülkeden ihraç edilmeleri bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2018, 09:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108