Cezama razıyım!

banner37

Gazimağusa’da, imam nikâhlı eşini planlayarak öldürmekle suçlanan ve duruşma süresince gözyaşı dinmeyen Hayrettin Özcömert, avukatı Yunsal İlhan aracılığıyla, işlediği suçlardan pişman olduğunu ve mahkemeden af dilediğini söyledi

Cezama razıyım!
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da, hemşire olan imam nikâhlı 46 yaşındaki eşi Halime Çetin’i, yatak odasında, odaya önceden sakladığı av tüfeğiyle 4 el ateş ederek öldürdükten sonra, polisi arayıp itirafta bulunan ve intihara teşebbüs eden Hayrettin Özcömert’i savunan Avukat Yunsal İlhan, mahkemeye, müvekkili lehine hafifletici sebepleri sundu.

Cinayet sonrası, kanunsuz olarak tasarruf ettiği av tüfeğini çene altına dayayarak, kısa aralıklarla iki kez ateş ederek kendisini ağır yaralayan ve bu sebeple, burnu, ağzı ve çenesini kaybeden Hayrettin Özcömert, avukatı Yunsal İlhan aracılığıyla mahkemeden af dileyip, “cezama razıyım” dedi.

Kıdemli Yargıç Fadıl Aksun başkanlığındaki Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, sanıkla ilgili kararını, 6 Ağustos 2018’de açıklayacak.

“Hezimete uğradı”

Sanık Hayrettin Özcömert’i savunan Avukat Yunsal İlhan, müvekkilinin, işlediği suçlardan pişman olup, kendi aracılığıyla mahkemeden özür dilediğini belirterek, tüm olgu ve emareler ışığında, kendisine takdir edilecek cezayı çekmeye razı olduğunu söyledi.

Avukat Yunsal İlhan, meseleyle ilgili olguların, iddia makamı tarafından mahkeme huzuruna aktarıldığını ifade ettikten sonra, sanığın, konu suçu işlemeye iten sebepleri, hafifletici unsurlar olarak mahkemeye izah etti.

Yunsal İlhan, olgusal hakikatler ışığında sanığın, maktüle ile 7 yıllık nikâhsız gönül ilişkisi olduğunu anımsattı ve maktüleden ayrılıp hezimete uğrayan sanığın, “parası bitince” maktüle tarafından kapının önüne konulduğu algısıyla hareket ettiğini dile getirdi.

Avukat İlhan, şöyle devam etti:

banner134
“Sanık, birlikteliğin devamında, yuva için taşınmaz mal edinilmesi için elinden geldiği oranda katkı koymuş ve aile yuvasını ayakta tutmaya çalışmıştır. Maktüleden, olaydan 3 ay önce, maktulenin çocuklarıyla yaşadığı kavga sonucu ayrılan sanık, konu eve yerleşemedi. Sanığın beklentisi ve özlemi, sevdiği insanla birlikte, yeni konuta taşınıp mutlu hayat sürmekti ancak olmadı. Kavgadan sonra kapının önüne kondu. Sanık, kendisine haksızca bir oyun oynandığını düşünerek, hesap sorma yoluna gitti. Haksızlığa uğrayışını, aşk, nefret, kin, hırs, ihtiras gibi duygularla besledi. Bu ruh haliyle konu suçu işleme kararını aldı. Sevdiği ve tüm ömrünü birlikte geçirmek istediği hayat arkadaşının kendisine sırtını döndüğünü düşünen sanık, yasa dışı yola başvurdu.

Maktuleyle, yeni bir evde, maktulenin çocuklarıyla birlikte, yeni bir hayata başlamayı beklerken, maktulenin konu evde başka kimselerle gönül ilişkisi yaşadığını düşündüğü esnada konu suçu işlemeye karar verdi.”

“Izdırabı ekstra cezadır”

Hayrettin Özcömert’in olay gerçekleştirdikten sonra kaçmaya yeltenmek yerine kendi hayatına da son vermek istediğine dikkat çeken Yunsal İlhan, sanığın doğru söyleyerek adaletin tecellisine katkı sağladığını anlattı.

Sanığın pişmanlığının,  gerek tahkikat süresince, gerekse mahkeme huzurunda serdettiği hareketlerden göz önünde olduğunu söyleyen avukat,  sanığı göstererek, “pişmanlığının eseri huzurdadır” dedi.

Yunsal İlhan, şöyle dedi:

“Müvekkilim, pişmanlık duygusunu o kadar yoğun yaşamıştır ki, tereddüt etmeden dahi kendi canına kast etmeye çalıştı. Bundan sonraki yaşamında, hiçbir zaman eski yaşantısına sahip olamayacak. Asla ve asla, eski sağlığına kavuşamayacak. Önümüzdeki 3 yıllık sürede, defaten, ciddi operasyonlar geçirmesi ön gürülmektedir. Operasyonların başarı oranı henüz belli değildir. Muammadır. Sanık, belki de hiçbir zaman yemek yiyemeyecektir. Tat alamayacaktır. Şu anda dili dahi karın boşluğunda bulunmaktadır.

Olaydan sonra acı ve ıstırap çeken sanığın ıstırabı, hayatının geri kalanında da devam edecek. Huzurunuzdaki olgu ve emareler ışığında, sanığa takdir edilecek ceza ne olursa olsun, sanığın vicdan azabı, acı ve ıstırabı ile yoksun kaldıkları, ona ekstra ceza olacaktır.”

Hayrettin Özcömert’in olay sonrası kendi kendini ihbar ettiğini kaydeden Yunsal İlhan, müvekkilinin, canına tereddütsüzce kıymaya teşebbüs ettiğine vurgu yaptı.

Bahse konu suçun da talepleri doğrultusunda nazarı dikkate alındığını kaydeden avukat İlhan, “Sanık, el yazısıyla, olayı polise aktardı. Suçlamaların tümünü kabul etti, adaletin erken tecellisine elinden geldiğince katkı sağladı. Öte yandan, sanık, maktuleye duyduğu yoğun sevgisini, ayrı oldukları dönemde dahi, maktulenin eksik kalan inşaat işlerini de tamamlamak için uğraş verişiyle de ortaya koydu” dedi ve takdiri mahkemeye bıraktı.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2018, 09:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75