banner6

Chrisdul, 5 yıl sonra kaldırılıyor

banner37

Fırtına nedeniyle 2016 yılında Gazimağusa’da Oxo Adası’nın güneydoğusunda kayalığa oturan M/V Chrisdul isimli gemi, yerinde parçalanıp, hurdaya çevrilerek İzmir’e götürülecek

Chrisdul, 5 yıl sonra kaldırılıyor
banner8

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da 2016 yılında fırtına nedeniyle, Laguna Bölgesi’ndeki Oxo Adası’nın güneydoğusunda kayalığa oturan M/V Chrisdul isimli gemi, 5 yıl aradan sonra, yerinde parçalanıp hurdaya çevrilerek İzmir’e götürülecek.

Kıyı emniyetinin tüm çabalarına rağmen yüzdürülemeyen gemi, gerekli tüm izinler alındıktan sonra, yerinde parçalara ayrılmaya başlandı.

KKTC Limanlar Dairesi’nin katkılarıyla düzenlenen açık artırma usulüyle satışı yapılan gemiye, önce, Oxo Adası’na giden eski tren yolu olarak bilinen ve bir kısmında bozulma olan yol tamir edilerek, karadan ulaşım sağlandı.

TC’den getirtilen özel ekipmanlarla desteklenen gemi içerisindeki eşyalar boşaltıldıktan sonra, güverte kısmından başlanarak parçalara ayrıldı.

Çalışma esnasında, deniz yaşamı ve insan sağlığının korunması hususunda büyük özen gösterildiği belirtildi.

Curcioğlu: Kirlilik ortadan kalktı

banner134

Limanlar Dairesi Müdürü ve Serbest Liman Müdür Vekili Hasan Curcioğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı öncülüğünde başlatılan çalışmaların başarıyla sonuçlandığını ve bölgede yıllar önce fırtına nedeniyle karaya oturup, çürümeye yüz tutan iki geminin de Türkiye’deki bir iş adamına açık artırma usulüyle satıldığını söyledi.

Gemilerin, KKTC’de parçalara ayrılıp hurdaya dönüştürülerek, Türkiye’ye gönderileceğini ifade eden Curcioğlu, gemilerin yarattığı kirliliğin ortadan kalktığı gibi devlete de maddi kazanç sağlandığına dikkat çekti.

Curcioğlu, gemi parçalarının, 1’e 1.5 metre uzunluğundaki parçalara ayrılacağını anlattı.

Curcioğlu, Gülseren Bölgesi’nde karaya oturduktan bir buçuk yıl sonra kurtarılarak yüzdürülen 1995 yapımı Tanzanya bayraklı M/T Rawan isimli tanker gemiyle ilgili, Gazimağusa Tersanesi’ndeki çalışmaların halen devam ettiğini anlatarak şöyle konuştu:

“Gülseren’deki Rawan’ı fizik kurallarını delerek, ekibimin büyük başarısıyla, oturduğu yerden yüzdürerek çıkarttık. Chrisdul’u da çıkartmak için çok çabaladık. Ancak tehlikeyi göze alamadık ve bıraktık. Kaldıraçların gücü, gemiyi tamamen kaldırmaya yetmedi. Israrcı olsaydım, römorköre büyük zarar verebilirdik. Romörkörde çalışanlar da zarar görebilirdi. Çok tehlikeliydi, risk almadık.

Gemi sahibi, biz bürokratik yazışmaları yaptıktan sonra, bireysel girişimleriyle, GKK ve Çevre Koruma Dairesi’nden gerekli tüm izinleri aldı ve çalışmalara başladı.

Bakanlığın bir diğer projesi de, liman ağzında, ana mendirek yakınında, batık olan 4-5 geminin deniz dibinden çıkartılıp satışa sunulmasıdır.

Bahse konu iki gemiyi alan iş adamı bu gemilere de talip. Biz satışından büyük memnuniyet duyacağız. Dalgıçlar, taban fiyat belirledikten sonra, bu gemiler de açık artırma usulüyle satışa çıkacak.

 Satışı yapılırsa, deniz dibi temizlenecek, biz de gemi manevralarımızı rahatça yapacağız. Yıllardır batık gemiler, deniz altında kesilip, TC’den getirtilen bir balon sayesinde su yüzeyine çıkartılıp, limandan temizlenecek. Ve bu sayede gemi manevralarına alan açılacak.”

Yurtdaş: Parçalara ayırıp, kaldıracağız

Yıllar önce fırtına nedeniyle karaya oturan, iki gemiyi de açık artırma usulüyle 250 bin doları aşkın bir fiyata satın alan İzmir Aliağa’daki Efekan Gemi Söküm Nakliyat Sanayi Ticaret Ltd. Sahibi Fırat Yutdaş, Chrisdul’u, hava şartları da elverirse, önümüzdeki hafta sonuna kadar, parçalara ayrılıp, bulunduğu yerden kaldırmayı planlıyor.

Fırat Yurtdaş, gerekli tüm tedbirleri aldıklarını ifade ederek, 2008’den beridir İzmir Ali Ağa’da yerinden ve gemiden söküm işi yaptıklarını anlattı.

Yurtdaş, 2010’dan beridir, Kıbrıs’taki yaşı dolmuş ve hurdaya çıkmış gemileri satın aldıklarını ifade ederek, “Gerekli tüm izinleri aldık. Önce yüzdürmek için girişimde bulunduk ancak başarılı olamadık. Gemiyi TC’den getirttiğimiz özel ekipmanlarla kaldırıp, altına takarya denilen bir malzeme koyduk. Çekim sırasında sıkıntı yaşanır diye bıraktık ve gemiyi yerinde sökme kararı aldık. İlgili kurumlardan tüm izinleri aldıktan sonra çakışmalara başladık. Çalışmaları, hava şartları el verirse, önümüzdeki hafta bitirmeyi planlıyoruz. Gemi çevreye zarar ve kirlilik yaratıyordu. Gemi geri dönüşüm firması olarak, bu tür gemileri alıp, çevreye katkıda bulunuyoruz. Ülkedeki projelerimize devam edeceğiz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104