'Chrisdul' açık artırmayla satılacak

banner37

Gazimağusa’da 2016 yılında Oxo Adası’nın güney batısında kayalıklara oturan “M-V Chrisdul” isimli yük gemisi 2 yıllık süreçte tüm denemelere rağmen olduğu yerden hâlâ kurtarılamadı.

banner87
'Chrisdul' açık  artırmayla satılacak
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa’da Palm Beach Bölgesi’nde 2016 yılı Aralık ayında Oxo Adası’nın güney batısında kayalıklara oturan “M-V Chrisdul” isimli yük gemisi, 2 yıllık sürede tüm denemelere rağmen kurtarılamadı. Limanlar Dairesi, gemi için önümüzdeki süreçte yeniden açık artırma yapmaya karar verdi.

Kentin adeta sembollerinden biri haline gelen geminin asıl sahipleri, geminin kurtarılma bedelini ödememek için gemiyi kendi kaderine terk etti.

Limanlar Dairesi de geminin kayalıklara vurduğu yerden çıkarılabilmesi için daha önce 2 kez kurtarma çalışması yaptı ancak geminin tamamen kayalıklara oturması nedeniyle bu çalışmalardan istenilen sonuç alınamadı.

Tüm bunların üzerine Limanlar Dairesi, geminin olduğu yerden kurtarılması ve kurtarılma çalışmalarında yapılan masrafların giderilebilmesi için 2018 yılı Şubat ayında 35 bin dolar taban fiyatıyla açık artırma usulü gemiyi satışa çıkardı. Ancak bu açık artırmaya kimsenin katılmaması nedeniyle gemi satılamadı ve aynı zamanda olduğu yerden kurtarılamadı.
Gemi için önümüzdeki süreçte yeniden açık artırmaya çıkılacağı bildirildi. Geminin kayalıklara oturuş şekli nedeniyle denizden tek parça çıkarılamayacağı, çevreye zarar vermeden denize mahmuz kurularak parçalanıp çıkarılmasının düşünüldüğü öğrenildi.
 

Soyel: Satılması için açık artırmaya çıkılacak
 

Limanlar Dairesi Müdürü Oran Soyel, söz konusu geminin satışı için 2 Şubat 2018 tarihinde 35 bin dolar taban fiyatı belirleyerek açık artırma usulü satış ilanının yayınlandığını söyledi. Soyel, ancak geminin satışının mümkün olmadığını kaydetti. Geminin akıbetinin ne olacağıyla ilgili bu süre içerisinde bir dizi yazışmalar gerçekleştirdiklerini anlatan Soyel, yine kurtarma işlemi için KKTC Kıyı Emniyeti Şirketi ile de temas kurduklarını bildirdi.

Soyel, geçmişte kalan sürede 2 büyük römorkör ve 1 küçük botla geminin kurtarılmaya çalışıldığını, ancak geminin kayalıklara oturuş şeklinin kurtarmayı engellediğini belirtti. Türk Loydu’nda 17 aylık kurs deneyimine ve tecrübelerine göre kayalıklara oturan bu geminin denizden tek parça çıkarılmayacağını ifade eden Soyel, denize dolgu yapılarak (mahmuz) parçalayarak çıkarmanın mümkün olacağını aktardı.
Oran Soyel, söz konusu geminin günümüzde bulunduğu yerden kesinlikle kaldırılması gerektiğini, geminin uzun süre orada kalmasının utanç kaynağı haline dönüşebileceğini söyledi.
Önümüzdeki süreçte geminin satışı için yeniden açık artırmaya çıkmayı planladıklarını ifade eden Soyel, geminin olduğu yerden kurtarılması için mahmuz yapılırken, kıyı şeridine ve denizimize zarar vermemesinin sağlanması gerektiğinin de altını çizdi.
Soyel, bu süreçte başta Şehircilik ve Planlama Dairesi, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi ile Çevre Koruma Dairesi olmak üzere ilgili tüm kurumlarla istişare edeceklerini ve görüşlerini alacaklarını açıkladı.
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile de görüşeceklerini belirten Soyel, geminin olduğu yerden kurtarılmasını sağlayacaklarını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2018, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96