‘Çiçek’ üreticiyi perişan etti

banner37

Dipkarpaz’ı karantina altına aldıran ‘çiçek hastalığı’ özellikle bölgedeki hayvan üreticilerine büyük korku salmaya devam ederken, üreticiler “devlet, mağduriyetimizi giderecek mi?” diye soruyor

banner87
‘Çiçek’ üreticiyi perişan etti
banner90
banner99

ÜRETİCİ EĞİTİLİYOR, HAYVANLAR İLAÇLANIYOR… Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile Veteriner Dairesi, Dipkarpaz bölgesindeki hayvan üreticilerine yönelik dün akşam itibarıyla eğitim programı başlattı. Dün bölgede yapılması planlanan ilaçlama işlemi olumsuz hava koşulları nedeniyle bugüne ertelenirken, bugün ayrıca bölgedeki hayvanlara da aşı yapılacağı bildirildi. Hastalığın ortaya çıkmasının ardından karantina altına alınan bölgede araç giriş-çıkışları için oluşturulan ilaçlama havuzları da salgının yayılmaması için kullanılmaya devam ediyor.

ÜRETİCİ HEM ENDİŞELİ, HEM MAĞDUR… Çiçek hastalığı nedeniyle hayvanlarının bir kısmını kaybeden, bir kısmı ise hasta olan üreticiler tam bir çaresizlik içerisinde. Hastalık nedeniyle sürülerinin tamamını kaybetmekten korkan hayvan üreticileri, aynı zamanda hayvanlarını otlatmaya çıkaramadıkları için ağıllarda yem yedirmek zorunda. Bunun da kendilerine ayrıca külfet oluşturduğunu belirten Dipkarpazlı hayvan üreticileri, “Devlet, mağduriyetimizi giderecek mi, bize yardım edecek mi?” diye soruyor.

Ayşe BULUT

Dipkarpaz bölgesini karantina altına aldıran ‘Çiçek’ hastalığı, bölgedeki hayvan üreticilerinin kâbusu oldu. Sürülerindeki hayvanlarının bir kısmını kaybeden, bir kısmı halen hastalığın pençesinde olan hayvan üreticileri, çaresizlik içerisinde gerekli tedbirlerin alınıp, hastalığın geçmesini beklerken, bir yandan da ağıllarından, mandıralarından çıkaramadıkları hayvanlarını besleyebilmek için mücadele ediyor.

“Hayvanları otlatmaya çıkaramadığımız için yem vermek zorundayız ve bu da ayrıca bir külfet oluşturuyor” diyen hayvan üreticileri, devletin bu konuda yardım elini uzatmasını bekliyor.

Eğitim programı başladı, bugün aşılar yapılacak

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile Veteriner Dairesi, Dipkarpaz bölgesindeki hayvan üreticilerine yönelik dün akşam itibarıyla eğitim programı başlattı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı tarafından Dipkarpaz Recep Tayip Erdoğan Ortaokulu’nda yer alan eğitimde Prof. Dr. Huriye Horoz Kaya, hayvanlarda görülen çiçek hastalığı hakkında bilgi verdi.
   Çiçek hastalığının belirtileri, seyri, bulaşması, tedavisi ve uygulanması gereken tedbirler konusunda bilgiler aktaran Kaya, bu hastalığın koyun ve keçilerde görülen ateş, özellikle deri ve akciğerde olmak üzere hayvanların bütün vücuduna yayılan karakterize öldürücü bir viral hastalık olduğunu söyledi.
   Kaya, söz konusu mikrobun serin ve karanlık yerlerde 2 yıl hayvan tüylerinde, mandıralarda ise 2 ay canlı kaldığını ifade ederek, güneş ışığında 20 dakikada ölen bu mikroptan kurtulmanın kesin çözümünün dezenfekte olduğunu vurguladı.
   Hastalıktan dolayı bölgedeki keçi ve koyunların bugün aşılanacağı belirtildi.
   Dün bölgede yapılması planlanan ilaçlama işlemi olumsuz hava koşulları nedeniyle bugüne ertelenirken, bugün ayrıca bölgedeki hayvanlara da aşı yapılacağı bildirildi.

Hastalığın ortaya çıkmasının ardından karantina altına alınan bölgede araç giriş-çıkışları için oluşturulan ilaçlama havuzları da salgının yayılmaması için kullanılmaya devam ediyor.

Hayvan üreticileri korku içinde

Hayvanlarını hastalığın pençesinden kurtarmak için çaresizlik içinde, yetkililerin mandıralarda yapacağı ilaçlama ve hayvanları aşılamasını bekleyen Dipkarpazlı hayvan üreticileri, kendilerince tedbir almaya çalışıyor.

Hastalık nedeniyle hayvanlarını otlatmaya çıkaramayan hayvan üreticileri mandıralarına da ilaçlı sudan geçerek giriyor, ilaçlı sudan geçerek çıkıyor.

“Devlet, bize yardım etmezse mahvoluruz”

Hastalığın iki ay önce kendi mandırasında baş gösterdiğini belirten bölge hayvan üreticilerinden Huriye Akgün, bugüne kadar 53 koyun, kulak numarası olmayan 1 ile 3 aylık arası 11 kuzu ve 8 tane de hasta koyunun doğurduğu kuzusunun telef olduğunu söyledi.

Sürüsünde halen hasta olan koyunların olduğunu, bazılarının daha iyi durumda olduğunu ancak 5 tanesinin durumunun ağır olduğunu ve ölmelerini beklediğini anlatan Akgün, “Eğer devlet bizim zararımızı ödemezse mahvoluruz. Hayvan ölümlerinden benim zararım 70 bin TL. Bunun yanına diğer masrafları da koyarsan 100 bin TL’yi bulur.

‘Devlet bizim zararımızı giderecek’ diyorlar. İnşallah bize hayvan başına 500 TL ödemezler.

Bu hastalık iki ay önce başladı ve bir türlü teşhis koyamadıkları için bugünlere geldik” diye konuştu.

Veterinerlerin her gün ilaçlama yaptığını ancak hayvanları dışarıya çıkaramadıklarının altını çizen Akgün, hayvanları içeride yedirdikleri için ekstra bir külfet altına girdiklerini bir kez daha dile getirdi.

“Artık dayanacak gücümüz kalmadı”

Hastalığın hayvanlarına iki hafta önce bulaştığını ve şu ana kadar 6 koyununu kaybettiğini belirten Mehmet Bülent Köse isimli hayvan üreticisi de, “hastalık nedeniyle hayvanları dışarı çıkaramadığımız için içeride yediriyoruz ve artık dayanacak gücüm kalmadı, arpa kalmadı” diyerek yaşadığı mağduriyeti anlattı.

Dün sabah da bir kuzusunun öldüğünü ancak bunun Çiçek hastalığından mı, yoksa başka bir sebepten mi olduğunu bilmediğini kaydeden Köse, sözlerini şöyle sürdürdü:

Hayvanları hep içerde yediriyoruz, dışarı çıkarmamız yasak ama artık dayanacak gücümüz kalmadı. Bir desteğimiz yok. Yedirecek arpa kalmadı. Bugün (dün) gelirse gidip alacağım ama Perşembe günü ben hayvanlarımı dışarı çıkarıp otlatacağım. Çünkü, içerde yedirmekle baş edemiyoruz. Yardım yok, bizim de içerde bakacak gücümüz yok. Hayvanlar çamurun içinde kaldı, dışarı çıkaramıyoruz. Hayvanlar devamlı ağlıyor. Hayvanlara hastalıkla ilgili bir aşı yapılmadı. Ben kendi imkanlarıma hayvanlarıma penisilin ve vitamin yapıyorum. Devletin bir an önce yardım etmesi gerekiyor. Veteriner Dairesi çok iyi ilaçlama yapıyor. Ama onlar da yetiştirmiyor. Onlara da destek çıkılması gerekiyor. Devlet teşvik edeceğini söylüyor ama ne verirler bilmiyoruz. Elimden geldiği kadar hayvanlara penisilin ve vitaminlerini yapıyorum ama hâlâ daha bu hastalık hayvanlarımda var. Yetkililer bu hastalığın Çiçek hastalığı olmadığını söylüyor. İnsanlara gerçeği söylemiyorlar. İnsanları bilgilendirmeleri gerekiyor. Gazetede yalanlıyorlar ama her şey ortada.”
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108