banner6

Çiçekçiler hayal kırıklığına uğradı

banner37

Çiçekçiler hayal kırıklığına uğradı
banner150 banner151 banner143

Ahmet UÇAR

   Ülkede yaşanan hayat pahalılığı Anneler Günü’ne de darbe vurdu. Pandemi süreci, dövizdeki hareketlenme, elektriğe yapılan zam gibi nedenlerle girdi maliyetlerinin oldukça artmasının yanında alım gücü düşen halkın da önceliği gıdaya vermesi çiçekçileri ayakta duramaz hale getirdi. ‘Belki satış olur, bir açığı kapatırız’ umuduyla dört gözle dün kutlanan Anneler Günü’nü bekleyen çiçekçiler hayal kırıklığına uğrattı.

   KIBRIS, çiçekçi dükkanlarını gezerek, bu yılki Anneler Günü’ne yönelik satışlardaki durumu sordu.

   Begonvil Çiçekçilik Direktörü Hamza Oruncak, dövizdeki artış ve hayat pahalılığı nedeniyle satışların bekledikleri gibi olmadığını belirterek, maliyetlerden dolayı çiçek fiyatlarının arttığını; insanların zor günden geçmesi nedeniyle ise çiçek satışında düşüş yaşandığını kaydetti. Oruncak, geçen yıl yüzde 250 oranında satış yaşanırken, bu yıl yüzde 15 satış yapıldığını bildirdi.

   Viva Çiçekçilik Direktörü Naime Bolat, hayat pahalılığı nedeniyle çiçek satışlarının istedikleri düzeyde olmadığını dile getirerek, özellikle elektriğe ve akaryakıta yapılan zam ile marketlerde çiçek satışının sorun yarattığını ifade etti.

   Filiz Çiçekçilik Çalışanı Mustafa Karpuz ise insanların alım gücünün düşmesi sonucu çiçek satışlarının geçen seneye göre ortalarda olduğuna işaret ederek, yine de herkesin bir adet de olsa bütçesine göre annesine çiçek aldığını vurguladı.

Oruncak: Geçen yıl yüzde 250,

bu yıl yüzde 15 satış yaptık

   Begonvil Çiçekçilik Direktörü Hamza Oruncak, Anneler Günü’ndeki satışların geçen yıla göre epey düştüğünü belirterek, bunun da ekonomiye bağlı olarak kendini gösterdiğini kaydetti.

   Çiçek üreten firmaların yurt dışında olduğunu, çiçeklerin Türkiye ve Hollanda’dan geldiğini, bunun da maliyetli olduğunu ifade eden Oruncak, orkideyi geçen sene 150-170 TL’ye sattıklarını, bugün ise bu çiçeğin 220 TL’ye temin edildiğini, kâr etmeden 300 TL’ye satıldığını söyledi.

   Anneler Günü’nün önceki yıllarda insanlar için çok önemli gün olduğuna işaret eden Oruncak, alım gücünün düşmesi nedeniyle bu sene çok kötü geçmekte olduğunu vurguladı.

   Oruncak, şu an 10 bin TL maaş alan birisinin parasının değerinin bu pahalılıkta eskiye göre 2-3 bin TL civarında olduğunu söyleyerek, “Ev kirası mı, gıda mı, çocuğun okul ihtiyaçları mı bu parayla karşılansın? Gerçekten çok zor. Bu gidiş iyi bir gidiş değil” şeklinde konuştu.

   Gümrük, nakliye gibi unsurlardan dolayı maliyetin daha da artmakta olduğuna dikkat çeken Oruncak, geçen yıla göre bu yılki Anneler Günü’nde yüzde 15 oranında satış yaptıklarını, geçmiş yıllarda yüzde 250’ye varan oranlarda satış yaptıklarını bildirdi.

   Oruncak, marketlerde çiçek satışı yapılmasına da karşı olduklarını belirterek, “Biz çiçekçiysek çiçekçiyiz, onlar marketçiyse marketçidir” dedi.

Bolat: Beklediğimizi bulamadık

   Viva Çiçekçilik Direktörü Naime Bolat, ülkede yaşanan hayat pahalılığı nedeniyle bu yılki Anneler Günü’nde satışların istedikleri düzeyde olmadığını belirterek, dövizdeki hareketlenmeden dolayı maliyetlerin artış gösterdiğini kaydetti.

   Bolat, elektrik ve akaryakıta yapılan zamların da maliyeti arttırmakta olduğunu dile getirerek, bu maliyetlerin altından kalkamadıklarını ifade etti.

   Marketlerde çiçek satılması durumunun da sorunlar yarattığına işaret eden Bolat, bu nedenlerden dolayı bu yıl istedikleri gibi satış yapamadıklarını söyledi.

Karpuz: Satışlar geçen seneye göre orta seviyede

  

   Filiz Çiçekçilik Çalışanı Mustafa Karpuz, hayat pahalılığı nedeniyle eski satışlar olmasa da insanların Anneler Günü’nü düşündüğünü belirterek, satışların geçen seneye göre orta seviyede olduğunu kaydetti.

   Pahalılığın kendini gösterdiğini dile getiren Karpuz, ancak insanların anneleri için mutlaka bir çiçek aldıklarını ifade etti.

   Karpuz, insanların tek adet gül ve karanfil, küçük menekşe, orkide gibi çiçekleri bütçelerine göre tercih ettiğine işaret ederek, her şeye gelen zammın kendilerini de etkilediğini, buna bir çözüm üretilmesi gerektiğini açıkladı.       

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110