banner6

'Ciddiye almakta güçlük çekiyorum'

banner37

CTP Genel Başkanı Erhürman, erken seçim konusunda partisine meydan okuyan Başbakan Özgürgün’e yanıt verdi.  

'Ciddiye almakta güçlük çekiyorum'
banner151 banner143

Osman KALFAOĞLU

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün dün gece Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman’a gece erken seçimle ilgili “tarihi sen koy, yürü erken seçime gidelim” şeklinde yaptığı çağrıya Erhürman’dan “ciddiye almakta zorlanıyorum” cevabı geldi.

Tufan Erhürman sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Aylar önce ‘tarihi siz belirleyin, getirin imzalayayım’ deyip de HER ZAMANKİ GİBİ SÖZÜNDE DURMAYARAK götürdüğümüz öneriyi imzalamayan Özgürgün'ü ciddiye almakta büyük güçlük çekiyorum” ifadelerini kullandı.

Erhürman, Özgürgün’e seslenerek şu anda Hukuk, Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi’nde görüşülen Seçim ve Halk Oylaması (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın bir an önce Meclis Genel Kurulu'na getirilmesini, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ile görüşülmesini, böylece yasal olarak mümkün olan en erken zamanda seçimin yapılabileceğini söyledi.

“Biz, yasa geçer geçmez, YASAL OLARAK MÜMKÜN OLAN EN ERKEN TARİH için getirilecek öneriye imza atmaya da, Özgürgün her zamanki gibi kaçacaksa, Meclise öneri götürmeye de hazırız” diyen Erhürman, CTP’nin aylardır “bu hükümetin görevde olduğu her gün halkımızdan ve geleceğimizden çalınmış bir gündür!” dediğini de açıklamasına ekledi.

Yasa tasarısı neredeyse hazır

Edinilen bilgiye göre Seçim ve Halk Oylaması (Değişiklik) Yasa Tasarısı bir hafta sonra hazır olacak. Komite üyelerinin aralarında vardıkları anlaşmaya göre tasarı, komitede oylanmazdan önce görüş için YSK’ya gönderilecek. Komitenin CTP’li üyesi Asım Akansoy, sürecin  orunsuz ilerlemesi halinde değiştirilmiş seçim yasasının, irade olması halinde 15 gün sonra Meclis genel Kurulu’ndan geçebileceğini söyledi. Bu da erken seçimin Aralık 2017 sonu yapılması anlamına geliyor.

En geç Nisan 2018’de erken seçim olasılığı

Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nın mevcut haline göre erken seçimin karar alındıktan 60 gün içerisinde yapılması gerekiyor. Yasada süreyle ilgili yer alan ifade şöyle:

“Cumhuriyet Meclisi, seçimlerinin yenilenmesine veya bir yıl süreyle ertelenmesine karar verdiği takdirde, yenileme veya erteleme kararı Cumhuriyet Meclisi Başkanınca, karar tarihinden başlayarak en geç kırk sekiz saat içinde Resmi Gazete'de yayınlanmak suretiyle ilan edilir.  İlan tarihi, yenilenmesi kararlaştırılan milletvekili seçimlerinin başlangıç günüdür ve altmışıncı günden önceki ilk pazar günü oy verilir.”

Asım Akansoy, Anayasa’da erken seçimin, önergenin Genel Kurul’dan geçtikten 90 gün içerisinde yapılması gerekeceğini belirterek “Komite çalışma temposunu erken seçimin Nisan 2018’de yapılacak şekilde ayarladı. Başbakandan gelen talimat bu yönde” dedi.  

Diğer yandan Hukuk, Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi’nin UBP’li üyesi Ersin Tatar, önce bütçenin geçmesi gerekeceğini dolayısıyla en erken Ocak veya Şubat’ta erken seçime gidilebileceğini, bir diğer seçeneğin de Nisan 2018 öncesi olduğunu söyledi. Tatar, her halükarda “Belli ki Nisan’dan önce seçime gidiliyor” dedi.

Erken seçim önergesinin Genel Kurul’dan geçebilmesi için üye tamsayısının salt çoğunluğuna, yani 26 oya ihtiyaç var. Bu durumda erken seçim için gereken karar, irade göstermeleri halinde toplamda 38 sandalyesi bulunan CTP ve UBP’nin oylarıyla alınabilir.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2017, 13:18
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104