banner6

Çiftçi, hayvancı endişeli

banner37

Mevsimin yağışsız geçmesi hayvan üreticileri ve çiftçileri ‘yem ve tohum bulamama’ endişesine sevk etti, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Deveci ise bakanlığın ülkeyi hiçbir zaman yemsiz ve tohumsuz bırakmadığını vurguladı

Çiftçi, hayvancı endişeli
banner99

Özel Haber - Cemre CEMALİ

“CİDDİ EKONOMİK KAYIPLARA NEDEN OLACAK”… Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, yem sıkıntısından dolayı hayvan ölümleri olacağını ve ülkede süt ve et üretiminin azalacağını belirterek kuraklığın ekonomik kayıplara neden olacağını söyledi. Çiftçiler Birliği Başkanı Mehmet Nizam da önlem alınmaması halinde bir sonraki döneme ekim yapacak tohum bulamayacakları uyarısında bulundu.

“ÜLKEYİ NE YEMSİZ, NE TOHUMSUZ BIRAKIRIZ”… Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci, ülkemizde önceki yıllarda da kuraklıklar yaşandığını belirterek, “Kuraklık ilk defa olmadı, bakanlık ülkeyi ne yemsiz ne de tohumsuz bıraktı” dedi ve koşulların gerektirdiği ölçüde gereken önlemlerin alınacağını ve üretimin devamlılığının sağlanması amacıyla gereken çözümlerin sağlanacağını açıkladı.

“YAĞIŞLAR MEVSİM NORMALLERİNİN ÇOK ALTINDA”… Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran, 30 yıllık geçmiş değerlendirildiğinde kasım ve aralık ayında yağışların mevsim normallerinin çok altında olduğunu açıklayarak ülkede dengesiz yağışlar görüldüğünü söyledi. Buran, bu ayın 09-15 periyodunun normallerin üzerinde yağışlı göründüğünü ifade ederek “bu kötü gidişatın bir nebze düzeleceğine inanıyorum” dedi.

Mevsimin beklenenden az yağışlı geçmesi hayvan üreticilerini ve çiftçilerini endişelendirdi. Yağışların başlamaması halinde hayvanlarına yedirecek kaba yem bulamama, önümüzdeki dönemde tarlalarına ekecek tohum bulamama endişesine kapılan üreticiler yetkililerin önlem almasını isterken, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Müsteşarı Emirali Deveci, ülkede kuraklığın ilk kez yaşanmadığını ve bakanlığın hiçbir zaman ülkeyi ne yemsiz ne de tohumsuz bıraktığını söyledi. Deveci, koşulların gerektirdiği ölçüde önlemlerin alınacağını ifade etti.

Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran da Aralık 2022 ve 2023’ün Ocak ayının ilk haftasındaki yağışların mevsim normallerinin çok altında olduğunu dile getirdi ancak tahminlere göre 09-15 Ocak periyodunun normallerin üzerinde yağışlı görüldüğünü söyledi.

Öte yandan; Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Yetkilileri de dün Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı ile toplantı geçekleştirdi.

Birlik Başkanı Mustafa Naimoğulları, çiğ süt fiyatları, yem desteği, küçükbaş hayvancıya hayvan başına verilen desteğin arttırılması, yurt dışından ithal edilecek olan kaba otun desteklenmesi, esnafa verilen düşük faizli kredilerden hayvan üreticilerinin de yararlanabilmesi ve nitelikli etin durdurulması noktasındaki taleplerini Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz’a ilettiklerini açıkladı.

Naimoğulları, bu konuların Bakanlar Kurulu’nda görüşüleceğini belirterek 11 Ocak’ta tekrar bir araya geleceklerini söyledi.

KIBRIS’a konuşan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci, “Kuraklık ilk defa olmadı bakanlık da ülkeyi ne yemsiz ne de tohumsuz bıraktı” vurgusu yaparak koşulların gerektirdiği ölçüde gereken önlemlerin alınacağını ve üretimin devamlılığının sağlanması amacıyla gereken çözümlerin sağlanacağını açıkladı.

Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran, 30 yıllık geçmiş değerlendirildiğinde kasım ve aralık yağışlarının mevsim normallerinin çok altında olunduğunu belirterek ocak ayının 09-15 periyodunun normallerin üzerinde yağışlı göründüğünü dolayısıyla bu kötü gidişatın bir nebze de olsa düzeleceğine inandığını açıkladı.

Çiftçiler Birliği Başkanı Mehmet Nizam ise, adanın 4’te 3’ünün kurak durumda olduğunu ifade ederek, “bugünden itibaren yağmur yağarsa bir nebze de olsa üreticinin yüzü güler ama üreticinin rekoltesinin düşmesi kaçınılmaz durumdadır” diyerek kuraklığın sonucu olarak ülke rekoltesinde büyük sıkıntılar olacağına dikkat çekti.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları da, gereken önlemler alınmaz ve kuraklık devam ederse yem bulunamayacağı için hayvanların dengesiz besleneceğini ve telef olacağını söyleyerek bu durumun ülkede ciddi ekonomik kayıplara neden olunacağını belirtti.

Buran: Yağışlar mevsim normallerinin çok altında

Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran, kasım ve aralık ayında yağışların mevsim normallerinin altında seyrettiğini belirterek ocak ayının ilk günlerinde de mevsim normallerinin altında seyretmeye devam ettiğini söyledi.

Buran, ülke genelinde ocak ayının 9-15 periyodunun normallerin üzerinde yağışlı göründüğünü ifade ederek “bu kötü gidişatın bir nebze düzeleceğine inanıyorum” dedi.

30 yıllık geçmiş değerlendirildiğinde mevsim normallerinin çok altında olunduğuna dikkat çeken Buran, kasım aralık ve ocak ayında ülkede dengesiz yağışlar görüldüğünü açıkladı.

Buran, yağış almadığı için en büyük sıkıntının Orta Mesarya ve Mesarya bölgesi olduğuna dikkat çekerek diğer bölgelerde çimlenme olurken Mesarya bölgesinde çimlenme dahi olmadığının altını çizdi.

Meteorolojik kuraklığın her ay bazında değerlendirilerek kuraklık haritasının oluşturulduğunu belirten Buran, önce meteorolojik kuraklık, sonra tarımsal kuraklık en son da hidrolojik kuraklığın yaşandığını açıkladı.

Buran, “Meteorolojik kuraklık var ama tarımsal kuraklık için her ayki meteorolojik kuraklıkların değerlendirilmesi gerekir” vurgusu yaparak tarımsal kuraklığın Tarım Bakanı tarafından açıklanması gerektiğini ifade etti.

Nizam: Sonraki yıla ekim yapılamayacak

Çiftçiler Birliği Başkanı Mehmet Nizam, kuraklığın kapıda olduğunu dolayısıyla hükümetin bir an önce önlem alması gerektiğini ifade ederek önlem alınmazsa ülke üretiminde kaos yaşanacağını belirtti.

Kuraklığın sonucu olarak ülke rekoltesinde büyük sıkıntılar olacağına dikkat çeken Nizam, hayvan üreticilerinin kaba yem bulamayacağı gibi üreticilerin de tohum bulamayacak noktaya geleceğini, bu nedenle bir sonraki yıla ekim yapılamayacağını söyledi.

Nizam, üreticilerin girdi maliyetlerinin çok yüksek olduğunu ve geçen yıldan bu yıla yüzde 500-600’lük artış yaşandığını işaret ederek bunun üzerine kuraklık yaşamasının hüzün verici olduğunu vurguladı.

Üreticilerin yüzde 99’unun bankalara borçlu olduğunu kaydeden Nizam, girdi maliyetlerinin üstüne kuraklıktan dolayı zarar gören üreticilerin de eklenmesi ile üreticilerin maliyetlerinin altından kalkamayarak batacağının altını çizdi.

“Tarımsal bütçeye ayrılan miktar arttırılmalı”

Nizam, “2012 yılında büyük bir kuraklık yaşanmıştı Tarım Sigortası Fonu’nun bütçesi yetmediği için bankalardan borçlanmıştı. Bu olumsuzlukların tekrar yaşanmaması ve üreticinin yeterli miktarda tazmin olabilmesi için 2023 bütçesinde kuraklığın ön görülmesi gerekiyor” vurgusu yaparak bu noktaların da göz önünde bulundurulması ve tarımsal bütçeye ayrılan miktarın arttırılması gerektiğini işaret etti.

Üreticilerin Tarım Sigortası Fonu ile kuraklık paraları tazmin edilse bile maliyet raporuna göre tazmin olduklarını söyleyen Nizam şöyle devam etti:

“1dönüme bin TL maliyetim olmuşsa Tarım Sigortası Fonu’ndan bin TL ödenir, yani üreticinin geçmiş 1 yıl içinde hiçbir geliri olmaz, üreticiler batmış olur. Bir sonraki yıla da üretim yapacak üretici bulamazlar. Alın teri ile topraklarını ıslatan üretici isyanda çünkü biz bunları yaparken bile köy kooperatiflerinden kredi çekerek yapıyoruz. Geçmiş yılda yaşanan kuraklıktan dolayı üretici gelir elde edemediği gibi yaşanan kuraklığın tazmini hâlâ yapılmadı.”

Nizam, adanın 4’te 3’ünün kurak durumda olduğunu ifade ederek, “bugünden itibaren yağmur yağar da bir nebze de olsa üreticinin yüzü güler ama üreticinin rekoltesinin düşmesi kaçınılmaz durumdadır” şeklinde konuştu

Naimoğulları: Kaba ot, balya ve saman kalmadı

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, kuraklıktan dolayı ülkedeki hayvancıların çok büyük sıkıntılar yaşayacağına dikkat çekerek ülkede kaba ot, balya ve saman kalmadığını belirtti.

Naimoğulları, böyle giderse kuraklığın sonucu olarak ülkede hayvan ölümlerinin başlayacağını ifade ederek hayvancıların bu gidişata dayanamayacağı için hayvanlarını kasaba vereceğini söyledi.

Piyasanın yükseldiğini dolayısıyla ithal ürün getirmenin de pek mümkün olmayacağının altını çizen Naimoğulları, üreticilerin desteklenmesi gerektiğini işaret etti.

Naimoğulları, balyaların Türkiye ya da Bulgaristan’dan getirilmek zorunda olduğunu kaydederek “Türkiye’de de bazı bölgeler kurak, kaba otun Bulgaristan’dan getirilmesi için de maliyetleri yüksek” vurgusu yaptı.

Daha önce ülkede kuraklık yaşandığı yıllarda hükümet ve Tarım Bakanlığı’nın bu konuda hayvan üreticilerine balyada kilogram bazında destekleme yapıldığını anımsatan Naimoğulları, şu an yaşanan kuraklık nedeniyle küçükbaş hayvancılarının hayvanlarını meraya çıkaramadığını kaydetti.

“Ciddi ekonomik kayıplara neden olacak”

Naimoğulları, kuraklığın etkisinin azaltılması için ek bir bütçe oluşturulması gerektiğini açıklayarak kuraklığın hayvan hastalıları konusunda da üreticileri olumsuz etkileyeceğinin altını çizdi.

Gereken önlemler alınmaz ve kuraklık devam ederse yem bulunamayacağı için hayvanların dengesiz besleneceğini vurgulayan Naimoğulları, hayvanlar telef olacağı için ciddi ekonomik kayıplara neden olunacağını belirtti.

Naimoğulları, kuraklığın sonuçlarından birinin de hayvan ölümleri yaşanacağı için ülkede süt ve et üretiminin azalacağını ve fiyatlarının artacağının altını çizerek bu nedenle bir an önce bir yol haritası ortaya koyulması gerektiğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104