banner6

Çiftçi ürettiği arpayı TÜK’e vermedi

banner37

Çiftçi ürettiği arpayı TÜK’e vermedi
banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

   Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği, TÜK’ün belirlediği 5,50 TL/kg tohumluk arpa alım fiyatına tepki gösterdi, Kıbrıs’ın kuzeyindeki 7 ambarda uyarı eylemi gerçekleştirdi.

   Çiftçiler, Gazimağusa, Akdoğan, Geçitkale, İskele, Kumyalı, Haspolat ve Güzelyurt’taki ambarlara giderek tepkilerini ortaya koydu, kantara çıktı ancak arpayı TÜK’e vermedi.

   Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Mehmet Nizam, TÜK’ün belirlediği 5,50 TL/kg tohumluk arpa alım fiyatının kabul edilebilir bir rakam olmadığını ifade etti ve “Bıçak kemiğe dayandı. Hükümet, onayımızı almadan fiyat belirledi, 13 bine yakın çiftçiyi mağdur etti. Fiyat yükseltilmezse arpa vermeyeceğiz, mecburen eyleme gideceğiz” dedi.

   Mehmet Nizam, belirlenen arpa fiyatıyla çiftçinin sürdürülebilir bir tarım yapmasına imkan olmadığını söyledi ve “TÜK’ün alacağı 20 bin ton arpadır, değerinde alsın” şeklinde konuştu.

   Nizam, dünyadaki tahıl savaşına vurgu yaptı ve hükümetin yurt dışından arpa getirmesi halinde en az 8,50 TL/kg bedel ödemesi gerektiğine dikkat çekti ve şöyle konuştu:

   “Üreticimize TÜK’e arpa vermemesi için çağrı yaptık. Üretici kantara çıktı ancak ürününü vermedi. Belirlenen arpa fiyatı sürdürülebilir tarıma aykırıdır. Bu fiyatla üretici tarım yapamaz. Fiyatlar yeniden düzenlenmeli. Üreticimizin hakkını yedirmeyiz. Bugün kantarlara gidip üreticimize, biçtiği ürünü ambara vermemesi için çağrı yaptık. Üreticilerin tümü çağrımıza uydu. Kimse ürününü vermedi. Buna rağmen, hükümet görüşme taleplerimize henüz cevap vermedi. Çiftçimize buradan çağrı yapıyoruz, uzlaşı olmadan ürünlerini TÜK’e vermesinler.

   Üreticinin hakkını koruma adına bu kararı aldık. Biz üreticimizin hakkını yedirtmeyiz. Arpa, Türkiye ve Güney’de bize verilen arpa fiyatından daha yüksek. Bizde kesintiyle belirlenen arpa fiyatı 5,35 TL/kg’dir. Bu fiyat, üreticinin hakkı değildir. Arpa fiyatı Güney’de 6,75, Türkiye’nin açıklanan kesimlerinde ise 6,40 olarak belirlendi. Hükümet arpa fiyatını bir daha gözden geçirmeli. Mağdur olmadan üretime devam etmek istiyoruz aksi halde bu şartlarda üretmek mümkün değildir.

   Düne kadar arpayı 7 TL’ye mal edip, hayvancıya 3,50’ye veriyordu. Şu an Türkiye, Ukrayna ve Rusya’dan 140 bin ton alıp, 40 bin tonu üreticiye verdi. Yerli üreticimizden ise 5,50 TL/kg almak istiyor. Bunu kabul edemeyiz. Fiyatlar yükseltilmezse arpanızı 6,75’ten Rum’a verelim. Haklarımızı ve gelirimizi koruyalım.

   Öte yandan, hükümet, dünyadaki tahıl savaşını görmezden geliyor. Hükümet, şu an yurt dışından arpa getirmeye kalksa, 8,00-8,50 TL/kg ancak getirebilecek. TÜK’ün üreticiden alacağı 20 bin ton arpadır. Bunu da değerinde alsın. Biz üreticiler bu savaşa üreterek karşı gelmeye hazırız. Ancak bu rakamlarla üretemeyiz, dış devletlere mecbur kalırız.”

   Mehmet Nizam, hükümetten mazot desteği, doğrudan gelir desteği alacakları olduğundan da söz ederek, hükümetten çiftçinin taleplerini yerine getirmelerini istedi.

Beyoğlu: Hak arayışındayız

   Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Genel Sekreteri Mustafa Beyoğlu ise, çiftçinin Haspolat’taki TÜK’e ait ambara ürününü vermediğini söyledi.

   Haspolat’ta bulunan Mustafa Beyoğlu, amaçlarının TÜK’ün satışını engellemek değil, çiftçinin hakkını korumak olduğunu kaydetti.

   Beyoğlu, “Hak arayışındayız. Üreticinin hakkını istiyoruz. Belirlenen arpa fiyatı çok düşük. Beklentimiz fiyatların, yeniden düzenlenerek iyileştirilmesidir” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104