Çiftçiler saatlerce bekletildi

banner37

TÜK’ün Akdoğan’daki tohum ambarlarında, personel eksikliği nedeniyle, arpaların zamanında torbalanmasında aksaklık yaşanması, tepkiye neden oldu.

banner87
Çiftçiler saatlerce bekletildi
banner90
banner8

Ahmet İLKTAÇ

Toprak Ürünleri Kurumu’nun (TÜK), Akdoğan’daki tohum hazırlama tesislerinde, personel yetersizliği nedeniyle arpaların zamanında torbalanamaması, çiftçilerin tepkisine yol açtı.

Sabahın erken saatlerinde Akdoğan’daki tesislere gelen çiftçiler, yeterli miktarda torbalanmış arpa olmaması nedeniyle uzun süre arpa alabilmek için beklediler.

Personel sayısının yetersizliği nedeniyle bu sorunu yaşadıklarını anlatan çiftçiler, plansızlık nedeniyle tarlalarını ekecekleri zamanı, ambarın önünde, arpa alabilmeye harcadıklarından yakındılar.

Çiftçiler, bu planlamaların aylar öncesinden yapılması gerektiğine dikkat çekerken, yetersiz olan personelin artırılmasını ve zamanında arpa alınabilmesinin önünün açılmasını istediler.

Yine konuyla ilgili olarak gazetemizin görüştüğü mevsimlik işçiler, saati 11 TL’ye çalıştıklarını ve bu ücretin çok az olduğunu söylediler. Personel yetersizliği nedeniyle uzun saatler çalışmak zorunda kaldıklarını kaydeden mevsimlik işçiler, maske ve eldiven dışında kendilerine sağlanan herhangi bir iş kıyafeti olmadığını, sağlık ve iş güvenliği bakımından kötü şartlarda çalıştırıldıklarını öne sürdüler.

Öte yandan, yine çiftçilerden elde edilen bilgiye göre, gün içerisinde Akdoğan’daki tesise, başka tesislerden personel getirilerek torbalama işlemleri hızlandırıldı ve çiftçilere arpa dağıtımı yapıldı.

Ratip: Personel sıkıntımız yoktur

Konuyla ilgili KIBRIS’ın görüşlerine başvurduğu TÜK Müdürü Ragıp Ratip, geçmiş yıllarda yaşanan bir takım sıkıntılar olduğunu söyledi.

Ragıp Ratip, tohumlukların önceden hazır edilip, ardından da satılmazlarsa elde kaldıklarını kaydetti.

Değerini kaybeden tohumluğun vasfını yitirdiğini belirten Ratip, ilaçlı oldukları zaman gömülebileceklerini de bildirdi. Ragıp Ratip, bu nedenle kendilerinin bu yıl tüm kooperatiflere müracaat yapmalarını ve bu müracaatlar doğrultusunda kendilerinin tohumlukları hazırlayacaklarını kooperatiflere bildirdiklerini ifade etti.

Kendisinin de tohumluk materyallerini alıp, ihtiyaca göre ilaçlayıp tohumluk şekline döndürdüğünü anlatan Ratip, bu süreçte kredilerin biraz geç çıkması nedeniyle de aniden yığılma olduğunu dile getirdi. Ragıp Ratip, yaşanan olayda da 100 tonluk bir talep olduğunu, bu talebin 75 tonunun verildiğini 25 tonluk kısmında biraz beklemelerini istemelerine rağmen beklemeleri nedeniyle yaşandığını açıkladı.

Personel eksikliklerinin olmadığını öne süren Ratip, ek mesai koyup işi hızlandıracaklarını söyledi. Ragıp Ratip, ihtiyacı karşılayacak şekilde stok tutacaklarını, daha sonra daha büyük bir sorun yaşamamak için ihtiyaçtan fazlasını ilaçlamayacaklarını kaydetti.

Mevsimlik işçilerle bu işi döndürdüklerini belirten Ratip, mevsimlik işçilerle ilgili tedbir alacaklarını ve aksama olmaması için diğer depolardan işçi yönlendirdiklerini de ifade etti.

Ragıp Ratip, mevsimlik işçilerin sorunları ile ilgili olarak da çalıştırılabilecekleri kriterler çerçevesinde çalıştırıldıklarını ve hepsinin de asgari ücret kapsamında, çalıştıkları saate göre ödemelerinin yapıldığını dile getirdi. Ratip, mevsimlik işçilerin çalıştıkları süreye göre tüm yasal yatırımlarının yerine getirildiğini sözlerine ekledi.

Naimoğluları: Çiftçiyle hayvancı birbirine düşürülüyor

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları, her yılın 25 Ekim tarihinin, çiftçilerin tarlalarını ekime başladıkları tarih olarak bilindiğini söyledi.

Mustafa Naimoğluları, TÜK’te 145 çalışan olduğunu ve bunun yanında sezonluk olarak çalışanlar bulunduğunu kaydetti.

TÜK’ün ekim dönemi öncesinde gerekli planlama ve hazırlığı yapmaması halinde çiftçinin de hayvancının da yem ve tohumluk almak için sıra bekleyeceğini belirten Naimoğluları, gecikmenin çiftçiyle hayvancıyı birbirine düşürdüğünü bildirdi.

Mustafa Naimoğluları, sistemsizliğin ve plansızlığın çiftçiyi de hayvancıyı da ambarların önünde saatlerce bekleterek perişan ettiğini ifade etti.

Gerekli planlamanın eylül ayında yapılması gerektiğini anlatan Naimoğluları, var olan arpanın torbalamasının yapılamamasının veya geç yapılmasının da kabul edilebilir olmadığını dile getirdi.

Mustafa Naimoğluları, günü birlik çözümlerin bir işe yaramayacağını, sorunların yeniden ortaya çıkacağını açıkladı.

TÜK’ün 145 çalışanına yılda 12 milyon TL maaş ödendiğine işaret eden Naimoğluları, yetkililerin, TÜK için sürekli ağızlarına aldıkları “TÜK zararda” sözüne atıfta bulundu ve TÜK’teki zararın, hayvancıdan veya çiftçiden kaynaklanmadığını kaydetti.

Mustafa Naimoğluları, TÜK’de mevsimlik işçi olarak çalışanların çok cüzi bir miktara çalıştırılmalarını da eleştirdi.

TÜK’ün bu nedenle eleman bulmakta zorluk çektiğini öne süren Naimoğluları, 11 TL saatine çalışmanın açlık demek olduğunu belirtti.

Mustafa Naimoğluları, bu tip sezonluk işçilere iyi bir ücret verilmesi gerektiğini söyledi. Naimoğluları, hükümetin bu çalışanların ücretlerinin yeniden gözden geçirmesi gerektiğinin altını çizdi.

Çiftçiler ne dedi… Çiftçiler ne dedi… Çiftçiler ne dedi…

Önel Özipek:

“Dilekkaya’dan Akdoğan’a tohumluk arpa almak için geçtiğimiz salı ve bugün geldim. Salı günü boş döndüm. Bugün de arpa var ama daha torbalanamadıkları için alamadım. Yeterli personel olmadığı için bu arpaların torbalanamadığı söylendi. Bugün vereceklerini söylüyorlar ama sabahın saat 7’sinden beri burada bekliyorum. Biz bu günlerde saatlerle yarışıyoruz. Yağmur öncesinde tarlalarımızı ekmek istiyoruz.”

Gürtan Toygar:

“Ben Nergisli’den geliyorum. Bugün Akdoğan’a tohumluk arpa almak için geldim. Günde 3 vardiya çalıştırılması gereken ambar, sadece 3 kişiyle çalıştırıldığı için işler aksamaktadır. Akdoğan ambarında tohum vardır,  makinelerde de sıkıntı yoktur. Ambarın içinde arpalar himma durur. Ama temizlenip torbalanmasında personel eksikliği nedeniyle gecikme oluyor. Ben sabah saat 5’ten bu yana beklerim. TÜK’de klimada oturan personel çok, ama esas iş yapacak adam çok azdır. Ekim zamanları personel sayısının artırılması gerekiyor. 10 Kasım oldu mu çiftçi tarlaya dökülür. Bunun iyi hesaplanması gerekiyor.”

Taşkın Mertdağ:

“Paşaköy’den geliyorum. Buraya geldiğimde tohum alamazsam, sabah gelip akşam kaçtığımda ne anlamı olacak. Sabah geldiğimde akşam da alacağım belli değil. Elim boş da dönebilirim. Eleman yetersizliği olduğu söyleniyor. Bu işin hazırlıkları aylar öncesinden yapılması gerekiyor. Ne çiftçi, ne burada çalışanlar ezilsin.”

Derviş Sofu:

“Ben Aslanköy’den geliyorum. Sabah geldim ama daha arpa alamadım. Param da peşindir. Arpa olduğu ama torbalanmadıkları söyleniyor. Herhalde adamları oy toplamaya gönderdiler. Hafta sonu yağmur beklenir. Tarlamı ekmekte gecikmek istemiyorum. Bu soruna çözüm bulsunlar.”

Mehmet Aziz:

“Ben Nergisliden geliyorum. 1977’den bu yana buradan yem alırım. Takvim 2017’yi gösterir, her sene aynı sorunu yaşıyorum. Her gelen, her giden aynıdır.”

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2017, 08:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75