banner6

Çiftçilerden isyan: Batmanın eşiğindeyiz

banner37

Çiftçilerden isyan: Batmanın  eşiğindeyiz
banner151 banner143

Ali ÇATAL

   Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği (KTÇB) önceki gün ek bütçede çiftçi için ayrılan payı “yetersiz” bulduğunu açıklayarak, gerekli adımların atılmaması halinde eyleme gideceklerini duyurdu.

   Çiftçilerin yaşadıkları sıkıntıları anlatmak için çiftçiler,  dün sabah şok eylem yaptı. “Bu bir eylem değil, tepkidir” diyen çiftçiler, Başbakan Ünal Üstel başkanlığında dün saat 11.00’de toplanan Bakanlar Kurulu toplantısı öncesi traktörleriyle Başbakanlık binası önüne gitti.

   Çiftçiler Birliği Başkanı Mehmet Nizam, Bakanlar Kurulu toplantısına girmeden kendileriyle konuşan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz’a siyah çelenk verdi; “mazot gideriyle artık başa çıkamıyoruz, düzensiz ödemeler üretimi yok ediyor. Buyurun bu işi siz yapın” diyerek traktörünün anahtarını verdi.

Korna çalarak protesto yapan çiftçiler, zaman zaman Başbakanlığın giriş kapısını güç kullanarak açmaya da çalıştı.

  Başbakan’la görüşme taleplerinin kabul edilmesinin ardından bir grup çiftçi, Çiftçiler Birliği Başkanı Mehmet Nizam’la birlikte görüşme girdi. Başbakan Ünal Üstel, Maliye Bakanı Sunat Atun ile Tarım Bakanı Dursun Oğuz’un bulunduğu ve 20 dakika süren toplantıda, çiftiler taleplerini iletti.

   Taleplerine olumlu yanıt alan çiftçiler, hükümete çarşambaya kadar süre tanıdı, “Aksi takdirde kırsalı Başbakanlık önüne taşırız” uyarısı yaptı.

Çiftçiler ne istiyor?

   Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği, taleplerini yazılı olarak sundu:

   “Mazot desteğinin litre başına 9TL, toplamda da 108 TL olarak güncellenmesi;

   Doğrudan gelir desteğinin dönüm başına 280 TL’ye yükseltilmesi, tabandan kimyevi gübre kullanımının dönüm başına 20 kilogram olarak belirlenmesi; desteklerin direkt üreticilere ve gününde ödenmesi;

   Geriye dönük ödemelerin hemen yapılması; yapılacak çalışmalarda çiftçileri temsilen birliğin daha etkin katılımının sağlanması;

   Mazot ve diğer giderler arttığından, bu yıl açıklanan ürün bedeline ek prim verilmesi;

   Kuraklık çalışmalarının tamamlanması ve derhal ödenmesi;

   Doğal afet zararlarının ivedilikle karşılanması ve bu yıl yaşanan gizli kuraklık nedeniyle maruz kalınan verim kaybı göz önünde bulundurularak, üreticilere ek destek verilmesiyle üretimin devamının sağlanması”.

Oğuz: Ülkenin bütçesi zaten yetersiz,

tüm kesimler destek bekliyor

   Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Bakanlar Kurulu toplantısı için Başbakanlığa gelişinde çiftçilerle ayaküstü görüştü ve basına açıklamalarda bulundu.

   Oğuz, “Hükümet ve tarım bakanlığı bir ay önce ek bütçe çalışmalarına başlamıştı. Ek bütçe olmadan bu ülkede tarım ve hayvancılığın olmayacağını söylemiştik. Tarım bakanlığı bir bütündür ona göre çalışma yapar. Tabi bu süreçte akaryakıta iki defa zam geldi. Haklılar. Vatandaş da haklı. Özel sektördeki de haklı. Herkes haklı ama bu ülkenin elindeki imkanların yettiği kadar da o günkü koşulda ek bütçe yapabildik” şeklinde konuştu.

   Bütçenin yılda bir kez yapıldığını veya ek bütçeyle desteklendiğini kaydeden Oğuz, akaryakıt maliyetine ilişkin şikayetlerde haklılık payı bulunduğunu ancak bütçeye ve eldeki imkanlara göre 50 TL olan doğrudan gelir desteğini 100 TL'ye çıkardıklarını söyledi.

   Ülke kaynaklarını ve ülke imkanlarını en verimli şekilde kullanmak istediklerini dile getiren Oğuz, kendilerinin uzlaşıya her zaman açık olduklarını kaydetti.

   En fazla kaynağın Tarım Bakanlığı’na aktarıldığını dile getiren Oğuz, ülke imkanlarının belli olduğunu söyleyerek, bu ülkenin bütçesinin zaten yetersiz olduğunu kaydetti. Oğuz, bu ülkedeki tüm kesimlerin destek beklediğini, tüm sektörlerde sorun olduğu ve sorunların çözümü yönünde çalışmalar yaptıklarını da belirtti.

Nizam, Bakan Oğuz’u eleştirdi

   Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Mehmet Nizam da, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz’a eleştiride bulunduğu konuşmasında, hakları bakan tarafından yeterince savunulmadığı için başbakanlık önüne geldiklerini söyledi. Nizam, “Bu üretim sektörü, memleketi ayakta tutan bir sektördür... Bu ülkeyi ayakta tutan biziz onlar değildir” dedi.

   Üreticinin batmanın eşiğinde olduğunu ve bu durumu iyi bilen Oğuz’un Bakanlar Kurulu’nda gerekeni yapması gerektiğini kaydeden Nizam, üreticiye 100 milyon ödemeyle ağızlarının kapatılmak istendiğini savundu.

Nizam: Eylemden ziyade ‘tepki’ olarak değerlendirilmeli

   Başbakanlık’taki görüşmenin ardından açıklama yapan Çiftçiler Birliği Başkanı Mehmet Nizam, ek bütçede çiftçi için yer alan payı asla kabul etmeyeceklerini belirterek çiftçinin yaşadığı mağduriyetten tüketicinin de etkileneceğini söyledi.

   Yaptıklarının, bir eylem değil; ‘tepki’ olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirten Nizam, Başbakan tarafından ciddiye alınmalarından duydukları mutluluğu da dile getirdi.

   Nizam, bu hafta başı itibarıyla Doğrudan Gelir Desteği (DGD) ödemelerinin başlayacağı bilgisini verdi; hükümete ilettikleri dilekçede yer alan taleplerinin ne ölçüde değerlendirildiğini ise önümüzdeki çarşamba yapacakları yönetim kurulu toplantısında masaya yatıracaklarını kaydetti.

   Çiftçinin girdi maliyetlerinin yüksekliğini, ilgili toplantıda sözlü olarak yinelediklerini de vurgulayan Nizam, mazot desteği ve DGD ödemeleri konusunda bir ‘yeniden düzenleme’ sözü aldıklarını söyledi.

   İlerleyen süreçte, Başbakan ve Maliye Bakanı’nın, kendileriyle istişare içerisinde olarak çiftçinin ve kırsalın sorunlarını nasıl çözeceklerini düşüneceklerinin’ ve birliğin taleplerini dinlemeye devam edeceklerinin sözünü de aldıklarını ifade eden Nizam, hükümetin bu konuda ‘ne denli’ samimi olduğunun sağlamasının ise önümüzdeki çarşamba itibarıyla anlaşılacağını söyledi.

   Süreçten umutlu olduklarını söyleyen fakat devlet destekleri, çiftçiyi insanca yaşatacak seviyeye ulaşmazsa, bu kez sadece KTÇB Yönetim Kurulu Üyeleri’yle değil; ‘bütün üreticilerle’ Başbakanlık önünde olacakları bilgisini veren Nizam, sözlerini “Dileriz, kırsalı buraya taşımamıza gerek kalmaz” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104