Çiftçinin gözü yağmurda

banner37

Karpaz bölgesi üreticileri, toprağın henüz suya doymadığını ancak hayvanları için ekim yapmak zorunda olduklarından kuru toprağı sürmeye başladıklarını belirtti

Çiftçinin gözü yağmurda
banner99

Ayşe BULUT

 

Karpaz bölgesi üreticilerinin gözü yağmurda… Kuru toprağı sürüp, ekim yapmak zorunda kalan üreticilerin korkusu ise, bu yılın kurak geçmesi…

Üreticiler, kasım ayının sonuna yaklaşıldığını ancak bereket getirmesi beklenen yağışların daha düşmediğini belirtti. Kurak bir yıl daha geçirecek güçleri olmadığını ifade eden üreticiler, mazot fiyatlarının pahalılığından, Euro dizel akaryakıtın da traktörlerde arıza yaptığından şikayet etti.

Üreticiler, kuraklık ödemelerinin de henüz yapılmadığını belirterek hükümetin Karpaz bölgesine verdiği kuraklık ödemelerinin az olduğundan yakındı.

Üreticiler, iyi verim elde edemediklerini, bu nedenle hükümetin kendilerine sahip çıkıp, destek olması gerektiğini belirtti.

 

Üreticiler dertli

 

Üretici Hacıbey Mehmetoğlu, kasım ayının sonlarına gelindiğini ancak beklenen yağmurların başlamadığını belirtti.

Hayvanlar için ekim yapmaya mecbur olduklarını söyleyen Mehmetoğlu, hükümetin henüz kuraklık ve mazot paralarını da ödemediğini ifade etti. Mehmetoğlu, Karpaz’a kuraklık ödemelerinin her zaman az verildiğini iddia ederek iki yıldır kuraklık yaşadıklarını, devletin kendilerine destek vermesini beklediklerini belirtti.

Mehmetoğlu, borçla mazot alıp, ekim yaptıklarını söyledi.

Kenan Avcil de, bu yılın da kurak geçeceğini düşündüklerini ifade ederek hükümetten mazot paralarını ödemesini istedi.

“Tarlaları ekime hazırlıyoruz. Ama parası olan cepten, parası olmayan da veresiye mazot alıp ekinlerini ekmeye çalışıyor. Devlet bizi mahvetti. Arpanın kilosu 1.60 TL, libazmanın torbası 70 TL’den 131 TL oldu. Aldığımız mazot zaten su gibi kaliteli değil” diyen Avcil, daha önce bir depo mazotla iki gün tarla sürdüklerini şimdiyse bir günü zor tamamladıklarını belirtti.

Avcil, Euro dizel akaryakıtın traktörlerde arızaya neden olduğunu söyledi.

banner134

Servet Mercan ise, hükümet yaptığı mazot desteğinin yeterli olmadığını belirterek borçla akrayakıt alıp, tarla ektiklerini belirtti. “Ekin ekip de arpa satmak kurtarmıyor. Ancak zarar ediyoruz” diyen Mercan, kurak bir yıl daha geçirmeye güçleri olmadığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2018, 08:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88