banner6

Cihazlarınızı prizden kapatın!

banner37

Cihazlarınızı prizden kapatın!
banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Yakıtsızlık yüzünden yaşanan uzun süreli elektrik kesintileriyle ülke yeniden karanlığa bürünürken, vatandaşların, iş insanlarının ve üretim sektörlerinin yaşadığı zarar ziyanın boyutu kestirilemiyor.

   Elektriğin uzun süre kesilmesiyle, restorancılardan tutun, fırıncıya kadar ülkede yaşayan ve üretim yapan herkes, maddi-manevi büyük mağduriyetler yaşıyor. Sağlıkta yaşanan sorunlar ise insanı kahrediyor.

   Birçok sektörde jeneratörler yükü kaldıramadığından üretim ve hizmetler durma noktasına gelirken, yatağında oksijene bağlı hastalar da büyük mağduriyetler yaşıyor.

   Vatandaşın isyanı ise sürüyor.

   Gazetemizi arayarak şikayette bulunan vatandaşlar ve bazı işletme sahipleri, kesilen elektrik kaynaklı elektronik cihazlarının zarar gördüğünden yakınırken, bazıları da buzdolabındaki yiyeceklerin bozulduğundan şikayet etti.

   Tüm bu konuları KIBRIS’a değerlendiren Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Başkanı Üner Kutalmış, yakıt sorunu çözülse bile, yoğun tüketim ayları olan temmuz ve ağustosta, santrallerin bakımsızlığından dolayı oluşacak arızalar sebebi ile yine karanlık ve sıcakla baş başa kalacağımızı belirtti.

   Elektronik cihazlarla ilgili de uyarılarda bulunan Kutalmış, kesinti saatlerinde evde olan vatandaşları, elektrikli eşyaları prizden kapatmalarını söyledi.

   Kutalmış, regülatör ve devre koruyucuların da öneminden bahsederek, imkanı olanların, elektrik mühendislerine danışarak regülatör ve devre koruyucusu kullanmalarının faydalı olacağını vurguladı.

“Sebep, çıkılmayan ihaleler”

   EMO Başkanı Üner Kutalmış, elektrik kesintilerinin, çıkılmayan yakıt ihalelerinden kaynaklandığının altını çizerek, 2 senedir ertelenen yakıt ihaleleri yüzünden bugün bu sorunların yaşandığını ifade etti.

   Bakanlar Kurulu kararı ile doğrudan yakıt alımı yapıldığına işaret eden Kutalmış, “Diğer taraftan konu ile ilgili yer alan farklı farklı açıklamalar var ve bilgi kirliliği yaratılıyor. Örneğin Başbakan Ünal Üstel’in en başta çıkıp kesintilerin cihaz arızasından kaynaklandığını, ertesi gün de yakıt taşıyan şirketin yükümlülüklerini yerine getirmemesinden kaynaklandığını söylemesi gibi” dedi.

   Kutalmış, “Bizim bildiğimiz, yapılmayan ihaleler sonucu yakıt alınamamasından dolayı kesintilerin meydana geldiğidir” şeklinde konuşarak, 1 ay önce TPİC’den alım yapılacağında, Maliye Bakanı Sunat Atun’un arz ve istikrarın sağlanacağını söylediğini ama taşıma noktasında, hükümetin, yakıtı taşıyacak gemi bulamamasından dolayı alımın durduğunu söyledi.

“Direkt alımda düşük kalite yakıt alınıyor”

   Kutalmış, ihalesiz, doğrudan alımların kötü dönüşleri olduğunun altını çizerek, bu kötü dönüşlerden birincisinin maliyet olduğunu, bire üç oranında alım yapıldığını kaydetti.

   Diğer bir olumsuz noktanın ise çevre kirliliği olduğunu, yakıt ihalelerinde temiz, çevreye minimum derecede kirlilik yaratacak yakıt kriterinin direkt alımlarda aranmadığını ifade eden Kutalmış, filtre olmayışı ve düşük kalitede alınan yakıt nedeni ile çevreye ve insan sağlığına ciddi zararlara neden olduğunu belirtti.

“Enerji Üst Kurulu kurulmalı”

   Elektrikteki sorunların çözümü için 5 yıldır Enerji Üst Kurulu kurulması konusunda talepte bulunduklarını ve her yetkili görüşmelerinde bunu dile getirdiklerini kaydeden Kutalmış, liyakat sistemi ile atanacak, konusunda uzman, siyasetten arındırılmış bir kurulun olması gerektiğini ifade etti.

   Kutalmış, “Kurulacak bu kurul, enerji politikaları üzerine belirleyeceği politikaları devlete sunacak ve devlet de hayata geçirecek” dedi.

“Akaryakıt sorunu çözülse de arızalar olacak

   1.5 ay önce AKSA ve Teknecik’teki mevcut santrallerin 320 megavat düzeyinde üretim yaptığını kaydeden Kutalmış, geçen yılın talep ve bu yılın büyüme oranı göz önünde bulundurulduğunda ise 370 megavat ihtiyaç öngörüldüğünü ve 50 megavat açık olduğunu vurguladı.

   Kutalmış, Türkiye’den gelen 2 adet 50 megavatlık santralle bu sorunun çözülmeye çalışıldığını ifade ederek, maksimum yükün bu şekilde karşılanmaya çalışılacağını belirtti.

   Kutalmış, 370 megavatlık talep karşılamayı hedeflenirken, oluşacak arızalar için yerine konacak yedekler olmadığını söyleyerek, santrallerin bakımının yapılmadığından ve her an bir arıza riski ile karşı karşıya olduğumuza dikkat çekti.

   Nisan ve Mayıs aylarında enerji tüketiminin daha az olduğunu ve bu dönemler cihazların dinlenmeye alınarak bakımlarının yapılması gerektiğini vurgulayan Kutalmış, “AKSA ile yaşanan sorunlardan, cihazlar Nisan ve Mayıs’ta da çalıştırılmak zorunda kalındı ve bakımları yapılamadı. Bu da talebin maksimuma ulaştığı Temmuz ve Ağustos aylarında büyük riskler taşıyor” dedi.

   Kutalmış, yakıt sorunu çözülse bile yine karanlıkta ve sıcakta kalma riski ile karşı karşıya kaldığımızı vurguladı.

“Devre koruyucular, regülatörler cihazları korur”

   Elektrik kesildiğinde ve yeniden geldiğinde ani darbe akımları oluşturabileceğini ve elektronik cihazlara zarar verebileceğini belirten Kutalmış, bu noktada bir elektrik mühendisinden yardım alınarak devre koruyucularla zararın önlenebileceğini ifade etti.  

   Kutalmış, bunun yanında elektriğin gelip gitmesinden voltajın yükselebileceğini ve bunun da cihazlara zarar vererek mağduriyet yaratabileceğini söyleyerek, bu noktada da regülatörle cihazların korunabileceğini kaydetti.

   Vatandaşları, kesintilere karşı uyaran Kutanmış, “eğer kesinti saatlerinde evdeyseniz tüm elektrikli aletleri prizden kapatın” dedi.

   Bu noktada halka bu mağduriyetin yaşatılmasının da doğru olmadığına dikkat çeken Kutalmış, “KIB-TEK’in saha çalışılmalarından kaynaklı yarattığı mağduriyetleri tazmin ettiğini biliyorum. Ama kesintilerden kaynaklı arızaları tazmin ettiği ile ilgili bir şey duymadım” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104