banner6

Ciklos’taki yangın korkuttu

banner37

Lefkoşa-Girne anayolu Ciklos mevkiinde bulunan ormanlık alan içerisinde henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı

Ciklos’taki yangın korkuttu
banner150

banner150

banner99

Erol KANLIADA

Lefkoşa-Girne anayolu Ciklos mevkiinde bulunan ormanlık alan içerisinde dün öğle saatlerinde bilinmeyen bir nedenle çıkan yangın büyük korkuya neden oldu.

Sarp kayalıklardan oluşan bir bölgede başlayan yangına ilk önce bölgedeki askerler, sonrasında ise Girne Belediyesi, Girne İtfaiyesi, Orman Dairesi ve Sivil Savunma ekipleri müdahale etti. Lefkoşa İtfaiyesi’nin de destek verdiği söndürme çalışmaları için yanın alanına ulaşmak bölgenin sarp kayalık olması nedeniyle güçlükle sağlandı.

Havanın rüzgarlı olması söndürme çalışmalarını daha da güçleştirirken, ekiplerin yoğun uğraşlarıyla yangın kontrol altına alındı ve bölgede uzun süre soğutma çalışması yapıldı.

Saat 14.50’de başlayan yangın yaklaşık 5-6 dönümlük alanda etkili oldu ve alandaki maki bitki örtüsü, yabani harup, zeytin ağaçları ve kuru otlar yandı.

Tatar, rapor hazırlanmasını istedi

Başbakan Ersin Tatar, ülkede artan sıcaklarla yangın tehlikesinin de arttığına işaret ederek, Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu ve diğer ilgililere, gerekli çalışmaların bir an önce tamamlanması talimatını verdi.
   Başbakan Tatar’ın yangın bölgesinde yaptığı incelemelerde KTBK Komutanı Tümgeneral Yıldırım ve GKK Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan da hazır bulundu.
   Burada yaptığı açıklamada “Bunları raporlamak lâzım belediyelere kaymakamlıklara bu raporu iletip bu rapor ışığında gerekli tedbirler alınmalı” diyen Başbakan, bu rapora göre tehlikenin daha net görüleceği ve o yönde gerekli tedbirlerin alınacağını söyledi.
   Başbakan Tatar, “Devlet bir kurumdur ve kurumsal hafızası vardır” diyerek, raporlamanın önemine işaret etti. Bu gibi üzücü olayların bir kez daha yaşanmaması için yapılacakların ve alınacak tedbirlerin belirleneceğini söyledi.
   Tatar “Ülke genelinde çalışma yürütülecektir. Herkese, ülkemize geçmiş olsun” diyerek, daha büyük bir felaketin süratle önlendiğini, yangının kontrol altına alındığını, sivil toplum örgütlerinin de yangın yerinde olduğunu görmenin önemli bir duyarlılık göstergesi olduğunu ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104