banner6

Çıldırtan ilgisizlik: Surlar yıkılıyor

banner37

Ortaçağ savaş mimarisinin en önemli örnekleri arasında bulunan Mağusa Surları’nın liman kısmında kalan bölümü, yılların getirdiği yıpranmışlık ve bakımsızlık nedeniyle S.O.S veriyor.

Çıldırtan ilgisizlik: Surlar yıkılıyor
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa’nın tarihi sur duvarları, özellikle de liman kısmında bulunan bölümü, yılların getirdiği ilgisizlik nedeniyle her geçen gün daha kötüye gidiyor. Tarihi surlar, göz göre göre yıkılırken, buna sahip çıkan da olmuyor.

Ortaçağ savaş mimarisinin en önemli eserleri arasında gösterilen surların denize bakan kısmının daha fazla yıpranması ise deniz etkisine bağlanıyor.

Limanda yine “Eski Liman” ile “Yeni Liman’ı” ayıran tarihi “Kermeli Geçit”teki çatlak da git gide büyüyor.

Daha önce yapılan bir takım araştırmalarda, surların denize bakan kısımlarının daha fazla yıpranması, Gazimağusa Limanı inşa edilmeden önce deniz suyunun bu surların tam dibine kadar gelmesi ve deniz suyunun surlara temas etmesine bağlanıyor.

Mağusa Limanı’nın 1900’lü yılların başında inşa edilmesiyle deniz suyunun sur duvarlarından uzaklaşması nedeniyle yıpranmanın bir miktar azaldığı belirtiliyor ancak rüzgârla sur duvarlarına ulaşan tuzlu deniz suyu yıpratmaya devam ediyor.

Aynı şekilde Gazimağusa Limanı’nda “Eski Liman” ve “Yeni Liman” ı birbirinden ayıran “Kemerli Geçit’in de her gün biraz daha fazla yıkılması, deniz suyu ve makinelerin titreşimi ile ilişkilendiriliyor.

Tarihi “Kemerli Geçit” in kuzeye bakan duvarları son birkaç yılda çökmeye başladı. Güneye bakan kısımda ise taşlarda büyük oranda erimeler görülüyor. “Kemerli Geçit’in” denize bakan kısmında da büyük bir çatlak meydana geldi. Kemerli Geçit’te yıpranmanın bu denli fazla olmasının, hemen yan kısımda bulunan dev jeneratörden kaynaklı titreşim ve üst kısmında bulunan yapının sağladığı ağırlıktan kaynaklandığı düşünülüyor.

Tümer:  Deniz suyu yıpratıyor

DAÜ Mimarlık Bölümü Öğretim Görevlisi ve Restorasyon Uzmanı Doç. Dr. Ege Uluca Tümer, deniz surlarının fazla yıpranmalarının nedenlerinden birinin içerisinde tuz olduğu için deniz suyu olduğunu söyledi.

Tümer, deniz suyunun sürekli olarak rüzgârla birlikte surlara çarptığını ve bu nedenle de daha yoğun yıpranma yaşandığını kaydetti.

Deniz surlarının yıpranmasının bir başka nedeninin ise liman faaliyetleri olduğunu, limandaki iş araçlarının darbelerinin ve diğer makineler tarafından oluşturulan titreşimin yıpranmaya yol açtığını belirten Tümer, yıpranmaya bunlarla birlikte kötü yapılaşmanın da neden olduğunu bildirdi.  Tümer, arka kısımda kalmaları ve çok da görünür olmadıkları için surların denize bakan kısımlarında bakımın uzun süredir yapılmadığını da dile getirdi.

Surların üzerinde çıkan bitkilerin temizlenmemeleri nedeniyle bu bitkilerin köklerinin sürekli olarak taşların içerisine doğru büyüdüklerini ve surlara zarar verdiğini ifade eden Tümer, tüm bunların tarihi surları yıkılma tehlikesi ile baş başa bıraktığını ifade etti.

Doç. Dr. Ege Uluca Tümer, Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin Karpaz Tabya ve etrafındaki duvarların restorasyonu ihaleye çıkmak üzere listeye aldığını aktardı. Tümer, Canbulat Tabyası’nın da bir sonraki restorasyon projesine dahil olduğunu sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2017, 10:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104