Çilekler çöp olabilir

banner37

Her yıl böyle dönemlerde tarlalardan çilek toplamak için Lefke’ye gidilirdi ancak Koronavirüs tedbirleri maalesef mis gibi kokan çileklerin tarlada kalmasına neden olacak

banner87
Çilekler çöp olabilir
banner90
banner99

1.5 MİLYON ÇİLEK FİDESİ EKİLDİ… Lefke’de bu sene üreticiler, 1.5 milyon çilek fidesi ekti. Bol yağışlar nedeniyle büyük verim elde eden üreticiler, ne yazık ki ülkemizde olağan üstü duruma neden olan Koronavirüs nedeniyle bu gelişmeye sevinemedi. Tarladan çilek toplama dönemi geldi ancak vatandaşlar evinde kaldığından, çilekler dalında kaldı. Nisan ortasına kadar durumun böyle devam etmesi halinde çilekler çöpe gidecek. Üreticilerin toplam zararının 15 milyon TL’yi bulacağı belirtildi.

Güren TİLKİ

Lefke ilçesine bağlı Yeşilırmak köyünden buram buram çilek kokuları yükseliyor. Fakat, ülkemizin içinde bulunduğu olağanüstü durum nedeniyle çilekler dalında kalacak gibi görünüyor.

Her yıl bu dönemlerde vatandaşlar, tarladan çilek toplamak için Lefke’ye giderdi ama kısmi sokağa çıkma yasağı kapsamında herkes evinde olduğu için bu sene çilek sezonu açılışı yapılamadı.

Bu durum üreticilere büyük zarar verdi.

Lefke’de ekilen 1.5 milyon çilek fidesi, bol yağışlar sayesinde kaliteli ve bol ürün verdi ama üreticilerin tüm emekleri çöpe gidecek gibi görünüyor.

Çilek üreticileri, çileklerin tarlada kalması durumunda zararlarının yaklaşık 15 milyon TL olacağını belirtti.

Emekler boşa gitti

Bölgenin çilek üreticilerinden Atalay Canveren, geçen yıl da kış şartlarının iyi geçmesinden kaynaklı üretim miktarlarında sıkıntı yaşamadıklarını ancak virüs nedeniyle insanların eve kapanması nedeniyle bu sene çilek satışının yapılamayacağını söyledi.

Canveren, “Bir yıl boyunca beklediğimiz çilek açılış sezonu ne yazık ki olmadı. Zararımız büyük ama yapacak bir şey yok. Çileklerimiz şu anda sezona hazır. Büyük emek vererek çileklerimizi yetiştirdik ama hepsi heba olacak gibi görünüyor. Sağlık daha önemli ama emeklerimizin boşa gitmesi de ayrı bir üzüntü” dedi.

Ziraat Mühendisi Salahi Atalar da bol yağışlarla bu sene güzel verim elde ettiklerini fakat ülkenin içinde bulunduğu sürecin, ürünü dalında bıraktığını söyledi.

Atalar, “Bölgemizde 1.5 milyona yakın çilek fidesi ekildi. Eğer bu ürünün semeresini nisan ayı ortasına kadar alamazsak zarar en az 15 milyon TL olur” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75