Çin gibi riskli ülkelerden donmuş gıda ithaline sınırlama geldi

banner37

Ülkemizde Korona Virüsü’ne karşı alınan tedbirler artırılıyor. Gıda Güvenliği Risk Değerlendirme Kurulu, hayvanlardan bulaşan virüsle ilgili gıda konusunda tedbir aldı

banner87
Çin gibi riskli ülkelerden donmuş  gıda ithaline sınırlama geldi
banner90
banner99

Ahmet UÇAR

   Dünyayı sarsan ve ülkemizde de büyük tedirginliğe neden olan Korona Virüsü’ne karşı tedbirler artırılıyor.

   Gıda Güvenliği Risk Değerlendirme Kurulu, risk grubuna giren çiğ, donmuş ve bu gibi tüm ürünler için 56/2014 sayılı Gıda ve Yem Yasası uyarınca gerekli tüm tedbirlerin hızla alınması ve bu kapsamda yürürlükteki mevzuat uyarınca gereken tüm çalışmaların yapılması kararını verdi.

   Kurul, işlenmiş ürünlerde herhangi bir sınırlamaya gerek duyulmadığına, ancak riskli bölgelerden gelecek olan ürünler için menşei ve ürünün niteliğine göre Veteriner Dairesi’nin vereceği ön izinle risk temelli inceleme yapılarak ürünlerin ithalatına sınırlamalar getirilebilmesine karar verdi.

   Ticaret Dairesi’nin sitesinde yer alan yıllık ithalat istatistiklerine bakıldığında ise Çin’den Kuzey Kıbrıs’a ithal edilen donmuş ürünlerin balık filetoları, deniz ürünleri, sebze ve patates olduğu görülüyor.

   Gıda Güvenliği Risk Değerlendirme Kurulu’nda Başbakanlık Müsteşarı Suat Yeldener, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü ve temsilcisi ile Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği, Tarım Dairesi, Veteriner Dairesi, Hayvancılık Dairesi, Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Gıda Mühendisleri Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası temsilcileri bulunuyor.

Yeldener: Donmuş ürünlere

sınırlandırma getirildi

   KIBRIS’a konuşan Başbakanlık Müsteşarı Suat Yeldener, Korona Virüsü’ne karşı önlem alabilmek adına virüsün çıkış noktası olan Çin’den donmuş gıda ürünlerinin ithalinin bir süreliğine sınırlandırıldığını belirtti. Yeldener, bu ülkeden getirilecek ürünlerin Veteriner Dairesi’nin ön izni sonucunda ithal edilebileceğini söyledi.

   Yeldener, bu virüsün hayvanlardan insanlara geçtiğini anımsatarak, bu yüzden riskli bölgelerden olan Çin’den ithal edilen özellikle donmuş hayvan ürünlerine sınırlandırma getirildiğini vurguladı.

Ulucasoy: Çin’den gelecek ürünler inceleniyor

   Veteriner Dairesi’nde görevli Halk Sağlığı Sorumlusu Veteriner Hekim Dürüm Ulucasoy da, ürün başına sınırlama getirilmediğini belirterek, genel olarak Çin gibi riskli bölgelerden ithal edilen donmuş ürünlere sınırlama getirildiğini kaydetti.

   Ulucasoy, Çin’den gelecek ürünlerin öncelikle başvurusu sırasında inceleme yapıldığını ifade etti.

   Ticaret Dairesi’nin sitesinde yer alan yıllık ithalat istatistiklerine bakıldığında, Çin’den dondurulmuş balık filetosu, sebze, deniz ürünleri ve patates getirttiğimiz görülüyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2020, 10:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108