banner6

Cin: Kredi kartı kullanımı özendirilmeli

banner37

Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyesi Omaç Cin, vergi toplama konusunda yaşanılan sıkıntıya değindi, sağlıklı vergi toplanılamaması nedeniyle hizmetlerin aksadığına işaret ederek yapılması gerekeni anlattı.

Cin: Kredi kartı kullanımı özendirilmeli
banner150

banner150 banner150

ÖZEL HABER

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyesi Omaç Cin, ülkede uygulanan vergi sistemi ile ilgili önemli mesajlar verdi. Sağlık, alt yapı, eğitim gibi konularda kaynak sıkıntısı nedeniyle yaşanan sorunlara değinen Cin, bunların çözümü için vergilerin sağlıklı şekilde toplanmasının önemine değindi.

   Omaç Cin, devletin bütçe yaparken gerçekçi rakamlar üzerine bir yapı oluşturmaması nedeniyle yaşanılan sıkıntılara da değindiği konuşmasında yurt dışından ülkeye gelip burada yaşayan insanların eğitim ve sağlık sistemi üzerindeki yüküyle ilgili de mesajlar verdi.

   İş insanı Omaç Cin, KIBRIS TV’de yayınlanan Sabah Sabah programına konuk oldu, Haluk Yerli’nin sorularını yanıtladı.   

“Devlete kalan primler sağlık ve eğitim için kullanılmalı”

   Omaç Cin, “Burada çalışan işçiler için Sosyal Sigortalara yatırılan primler var. Üçüncü ülkelerden gelen işçiler için yatırılan para devlete kalıyor, onların emekliliğine gitmiyor. İşte bu primler normal şartlarda nereye gitmeli? Biri bu insanların sağlık ihtiyaçları, diğeri de eğitim ihtiyaçları için kullanılmalıdır. Devlet bu insanlardan her ay prim topluyor ve bu eksikliklerin giderilmesi için bu paraların kullanılması gerekmektedir” dedi.  

   “Bu bir organizasyon işidir” diyen Cin, en alttan itibaren sorunlar organize edilip çözülmesi gerektiğini kaydetti.

“Devlet bütçesi gerçekçi değil”

   Sağlık ve eğitim alanında ciddi kaynak açıklıkları olduğu ve vergilerin tam anlamıyla toplanamadığına yönelik yapılan eleştiri üzerine değerlendirmede bulunan Omaç Cin şunları söyledi:

   “Siz bir bütçe yaparken mevcut gelirlerinize göre bir bütçe yapıyorsunuz. Mesela yapmanız gereken bütçe 500 olması gerekirken sizin geliriniz 300’dür. O zaman 500’ü sıkıştırtıp bütçede 300’e getiriyorsunuz ama bu kez birkaç ayda bu bütçe tükeniyor. Çünkü devletin yaptığı bütçe gerçekçi bir bütçe değil.”

“Vergi verenin üzerine daha çok gidiliyor”

   Devletin bütçede yaşadığı sıkıntıyı aşmak için daha çok vergi toplamaya yöneldiğini belirterek burada yanlış bir yöntemin kullanıldığını savundu. “Vergi mükellefleri var, bunların üzerine gidip daha ne kadar alabiliriz diye düşünülerek yapılan işler var” diyen Omaç Cin, devletin zaten vergi veren kesimden daha çok vergi almaya çalışması yerine hiç vergi vermeyen ya da kazancına göre çok düşük vergiler verenlere yönelmesi gerektiğine dikkat çekti.

“Kredi kartı kullanımı özendirilmeli”

   Cin, “Bu ülkede serbest meslek görünümüyle hiç vergi vermeyenler var” diyerek bunun hangi alanlarda olduğunun herkesçe bilindiğini ancak bir adım atılmadığından şikayetçi oldu.

    Esnafın kayıt dışı kalmasının önüne geçmek için kredi kartı kullanımının artırılması gerektiğini söyleyen Cin, “Sürekli tüm işyerlerini, berberi, marketi vs.. denetlemek mümkün değil, o nedenle kredi kartı kullanımını özendirirseniz o zaman sistem üzerine o iş yerinin yaptığı satış görünür ve gerekli vergiler alınmış olur” ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104