banner6

Cinayet zanlısı aile cezaevinde

banner37

Vietnamlı Dam Thi Hop’u öldürüp, cesedini ağaçlık alana attıklarını kabul eden babaanne, oğul ve torundan oluşan üç zanlının tutuklu yargılanmasına karar verildi

Cinayet zanlısı aile cezaevinde
banner99

SUÇLARI DA TEMİNATLARI DA AYRILDI… Dam Thi Hop’u 33 bıçak darbesiyle öldürdüğünü kabul eden ve aleyhine “Taammüden adam öldürme” ve “Adam öldürme” davaları getirilecek olan zanlı S.S., 3 ayı geçmeyen bir süreliğine, cesedin atılmasına yardım edip, cinayeti bilmelerine rağmen sakladıklarını itiraf eden babaanne S.S. ve torun S.S.’nin ise 2 ayı aşmayan bir süreliğine hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmesine karar verildi. Babaanne ve torun zanlıların aleyhine de “Ağır bir suça feri fail”, “Ağır bir suçu önlemekte ihmal” ve “Delilleri tahrip etme” gibi davalar getirilecek.

Emine UYSAL ÇALUDA 

 
2017 yılında kayıp olduğu bildirilen, bir buçuk yıl sonra Ercan Havalimanı’nın yakınında halı ve battaniyeye sarılı halde çürümüş cesedi bulunan Vietnamlı Dam Thi Hop’un, öldürülmesiyle ilgili tutuklanan baba, oğul ve babaanne yargılanmak üzere cezaevine gönderildi.


Baba S.S., “Taammüden adam öldürme” ve “Adam öldürme”; cinayeti saklayan ve delillerin karartılmasına yardım eden oğlu ve babaanne ise, “Ağır bir suça feri fail (suçu saklama, örtme)”, “Ağır bir suçu önlemekte ihmal” ve “Delilleri tahrip etme” suçlamalarıyla dün sabah mahkemeye çıkarıldı.


Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Senem Palabıyık, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü Adli Şube’de görev yapan Müfettiş Hüseyin Göymen’i dinletti.


Göymen, 6 Ocak 2019 tarihinde Ercan-Gaziköy anayolu üzerinde ağaçlık alan içinde battaniye ve halıya sarılı bir ceset olduğunun bildirilmesi üzerine soruşturma başlatıldığını ve cesedin morga kaldırıldığını anımsattı.


Hüseyin Göymen, cesede 7 Ocak 2019 tarihinde Dr. İdris Deniz tarafından yapılan otopside vücudunun muhtelif yerlerinde 33 ayrı kesici delici alet yaralanması olduğunun belirlendiğini anımsatarak, cesedin 15.10.2017 tarihinde kayıp olduğu bildirilen Vietnam uyruklu Dam Thi Hop olduğunun tespit edildiğini belirtti.

banner134

“Seni ihbar edersem müebbet yersin”


Müfettiş Hüseyin Göymen, 12 Ekim 2021 tarihinde alınan bir ihbarda zanlı 1 S.S. ile oğlu zanlı 2 S.S.’nin Küçük Kaymalı’daki ikametgahlarının avlusunda kavga ettikleri sırada oğlunun, babasına, “Sen ancak kadın öldürün. Seni ihbar edersem müebbet yersin. Kadını attığın yeri de polise gösteririm” dediği; babasının ise oğluna “Seni de öldürürüm” şeklinde bağırdığı ve bu esnada babaanne zanlı 3 S.S.’nin de yanlarında olduğuna dair bilgi verildiğine vurgu yaptı. Söz konusu tartışma anının bölgede sakin bir kişi tarafından kayda alındığına dikkat çeken Göymen, görüntü ve ses kaydının emare alındığını ve soruşturma başlatıldığını mahkemeye aktardı.


Göymen, 17 yaşındaki zanlı S.S.’nin sorgusu esnasında, babası olan zanlı S.S.’nin Dam Thi Hop’u öldürdüğü ve cesedi babaannesi ile üçü birlikte, bulunduğu yere attıklarına dair itiraf içerikli ifade verdiğine vurgu yaptı.


Göymen, diğer iki zanlının da ifade verdiğini ve ifadelerin teyit ile tekzibinin halen devam ettiğine işaret etti.


Göymen, katil zanlısı S.S.’nin 13 Ekim’de bir gönüllü ifade daha verdiğini ve bazı iddialarda bulunduğunu mahkemeye aktardı.

“Bıçak emare alındı”

 


Göymen, mahkemeden temin edilen arama emri ışığında zanlının ikametgahında yapılan aramada, Dam Thi Hop’u öldürmekte kullandığı ağız uzunluğu 10 cm toplam uzunluğu 20.5 cm olan bıçağı, cesedi evden arabaya taşıdıkları el arabasını ve zanlı S.S. adına kayıtlı olan Suzuki model arabayı emare olarak aldıklarını kaydetti.


Müfettiş Göymen, evde Olay Yeri İnceleme ekibinin yaptığı incelemede, zanlı 1 S.S.’nin, duvarda Hop’a ait olduğu düşünülen kan lekelerini boya ve duvar kâğıdıyla kapatmaya çalıştığını ve lekelerden alınan örneğin DNA analizi için Türkiye Adli Tıp Kurumu’na gönderileceğini anlattı.


Zanlıların etki edebilecekleri tahkikatın tamamlandığını söyleyen Göymen, S.S’nin müebbet hapis cezası öngören “Taammüden adam öldürme” ve “Adam öldürme” suçlamalarıyla yargılanacağını ve yargılanmaktan kaçabileceğini belirtti.


Göymen, cinayeti saklayan ve delillerin karartılmasına yardım eden oğlu ve babaannenin aleyhinde ise, “Ağır bir suça feri fail”, “Ağır bir suçu önlemekte ihmal” ve “Delilleri tahrip etme” suçlamaları getirildiğini kaydetti.


Suçların ciddiyetine vurgu yapan Göymen, zanlıların tutuklu yargılanmasını talep etti. Savcı Senem Palabıyık, suçun kamuoyunda infial yarattığına ve zanlıların 2017 tarihinden itibaren yargılanmaktan kaçtıklarına vurgu yapıp, tutuklu yargılanmalarını talep etti.


Zanlıların avukatları Süleyman Özsoylular ve Selin Reis talebe itiraz etmedi.


Yargıç Mine Ozankaya, meselenin ciddiyetine vurgu yaparak, baba S.S.’nin üç ayı, oğul ve babaannenin ise iki ayı aşmamak üzere Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi. Ozankaya ayrıca, sağlık sorunları olan babaannenin sağlık koşulları dikkate alınarak tutukluluğunun devam etmesine direktif verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104