Cinayeti işleyip Güney'e mi kaçtı?

banner37

İskele’de ormanlık alanda 53 yaşındaki sanatçı Hasan Işık Özgöçmen’in öldürülmesi olayıyla ilgili aranan zanlının Pakistan uyruklu Muhammad Salman olduğu açıklandı

banner87
Cinayeti işleyip Güney'e mi kaçtı?
banner90
banner8

Ahmet İLKTAÇ- Mehmet KARA

İskele’de ormanlık alanda 30 Eylül 2018 tarihinde darp edildikten sonra kemerle boğularak öldürülen 53 yaşındaki resim, heykel ve seramik sanatçısı Hasan Işık Özgöçmen’in öldürülme olayı ile ilgili olarak önemli deliller ele geçirildi.
Polis, uzun süredir aradığı Pakistan uyruklu Muhammad Salman’ı bulabilmek için fotoğraflarını paylaşıp, vatandaşlardan yardım talep etti.

Güvenlik kameralarından tespit edildi

İskele polisi, yürüttüğü geniş çaplı soruşturma neticesinde ilk anda elinde fazla bir delil olmamasına rağmen, cinayet olayını büyük oranda aydınlattı.
Hasan Işık Özgöçmen’in ikinci bir cep telefonu olduğunu tespit eden polis, bu telefonda incelemeler yaptığı öğrenildi. Yine cinayetin 28 Eylül Cuma günü gündüz olan bir vakitte işlendiği tespit edilmesiyle bölgede bulunan güvenlik kameraları incelendi.
Polisin, kamera görüntülerinde cinayetten kısa süre önce zanlının Hasan Işık Özgöçmen’in yanında olduğunun belirlediği öğrenildi.
Kamera görüntülerinin tespit edilmesinin ardından Hasan Işık Özgöçmen’in yanında olan kişiyi tespit etmek için araştırma yapan İskele polisi, zanlının Lefkoşa’da yaşayan Pakistan uyruklu Muhammad Salman olduğunu tespit ettiği öğrenildi.
Ülkemize 2015 yılında geldiği öğrenilen Muhammad Salman’ın bu süre zarfında 3-4 farklı işte çalıştığı son olarak da Haspolat’ta bir mozaik atölyesinde kısa bir süre çalıştığı tespit edildi.
 

“Limasol’a kaçacağım” dediği iddia edildi


Haziran ayından bu yana işsiz olan ve ülkede kaçak pozisyonunda olan Muhammad Salman’ın Hasan Işık Özgöçmen’in cesedinin bulunmasının ardından ortadan kaybolduğu öğrenildi.

Olaydan sonra Salman’dan 3 gün haber alamayan arkadaşları kendisine ulaştığında ise “ben çok kötü bir şey yaptım. Bu yüzden Güney Kıbrıs’a Limasol’a kaçacağım” dediği iddia edildi.

İskele polisi, yine 5 Ekim tarihinde Muhammad Salman’ın bir arkadaşını sorguladığı ve bir süre sonra serbest bıraktığı da öğrenildi.
Zanlının KKTC’de hiçbir bağı olmadığı ve tüm ailesinin yurt dışında olduğu öğrenilirken, İskele polisi, zanlıyı tespit etmek için yoğun çaba sarf etti. Tüm yurt genelinde aranan zanlı Muhammad Salman’ın, yasal olarak ülkeden çıkışı görünmese de yasal olmayan yollardan ülkeden çıkış yapmış olabileceği öğrenildi.
Polis genel Müdürlüğü’nün zanlının Güney Kıbrıs’a geçme olasılığını değerlendirerek İki Toplumlu Suç ve Suçlara İlişkin Teknik Komite’ye bilgi verdi.
 

Önen: Geçmişte iade oldu


Konu ile ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz İki Toplumlu Suçlara İlişkin Teknik Komite’nin Kıbrıslı Türk Eş Başkanı Hakkı Celal Önen, söz konusu şahsın Kıbrıs Rum tarafına geçme ihtimali olabileceği konusunda Kıbrıs Rum tarafına gerekli bilgiyi verdiklerini söyledi.
Hakkı Celal Önen, Rum tarafına bu müracaatı çok yeni yaptıkları için henüz Rum tarafının kendilerine bilgi vermediğini kaydetti.
Söz konusu kişinin Rum tarafından yakalanması karşısında geri iade edilip edilmeyeceği yönündeki sorumuza da yanıt veren Önen, iki ülke arasında iade antlaşması bulunmadığını ancak geçmişte bazı durumlarda iki ülkenin suçlu iadesi yaptıklarını bildirdi.
Hakkı Celal Önen, önümüzdeki günlerde Avrupa Birliği İnsan Hakları Mahkemesi’nin iki tarafın suçluların iadesi yönünde işbirliği yapmadıkları için görüşülen bir başvurunun kararını açıklayacağını dile getirdi. Önen, bu kararın ardından neler yapılabileceği konusunda çalışmalar yapacaklarını sözlerine ekledi.
 

Cinayet nasıl olmuştu?

 Hasan Işık Özgöçmen darp edildikten sonra kemerle boğularak öldürülmüş, ardından da 30 Eylül 2018 tarihinde saat 07.30 sıralarında Ötüken kavşağı ve Long Beach Otel arasında bulunan ormanlık alanda köpeklerini gezdiren bir polis memuru tarafından cansız bedeni bulunmuştu.
Hasan Işık Ögöçmen’in cansız bedeninin yaklaşık 100 metre ötesinde kendisine ait aracı tespit edilmişti. Yapılan incelemelerin ardından Hasan Işık Özgöçmen’in aracında darp edilip kendine ait kemeriyle boğulup öldürüldüğü

tespit edilmişti.
 

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2018, 08:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75