Cinayetin görgü tanığı var!

banner37

Nijeryalı üniversite öğrencisi Kennedy Dede cinayetiyle ilgili ilk tahkikat duruşması tamamlandı. Sorgulanan tahkikat subayı Erkan Yahat dikkat çekti

banner87
Cinayetin görgü tanığı var!
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

   Gazimağusa’da, Ocak 2018’de Kali Land Bölgesi’ndeki apartman dairesinden kaçırılıp Çanakkale Göledi’nde ciddi şekilde dövülerek öldürülen Nijeryalı Kennedy Taomwabwa Dede cinayetinin, bir yılı aşkın süredir devam eden ilk tahkikat duruşması tamamlandı.

   Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nin Ceza Davaları Yargıcı Umut İnan, huzuruna sunulan 206 emare ve dinlediği 13 tanıktan sonra, davanın, Gazimağusa’da oturum yapacak olan Ağır Ceza Mahkemesi’ne havale edilmesi için yeterli sebep olduğuna bulgu yaptı ve davayı 29 Mayıs 2019 tarihinde oturum yapacak Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’ne havale etti.

   Dünkü duruşmada, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak’ın son tanığı, olayı soruşturan meselenin tahkikat subayı Müfettiş Erkan Yahat, sanık avukatları tarafından istintak edildi.

   Sorulan sorulara net cevaplar veren Müfettiş Erkan Yahat, Türkiye’den gelen raporların tümünün güvenilir olduğunu belirterek, otopsisi sırasında maktulden alınan 3 adet cilt doku örnekleri üzerinde yapılan incelemede

maktulde, elektrik ısı etkisiyle uyumlu bulguya rastlanmadığını tespit ettiğini yineledi.

   Otopsi saati dikkate alındığında maktulün ölüm saatinin, kaçırıldığı ana denk gelen, 21.40 olduğunu kaydeden Müfettiş Erkan Yahat, şöyle dedi:

   “Maktul kaçırıldığında Simge Dağdur orada yoktu. 21.40’ta maktul darp edildi. Olayın tek görgü tanığı olan 17 yaşındaki B.Ç., Çanakkale Göleti’ne geldiğinde, Dede’nin bulunduğu yer ile kendisinin bulunduğu yeri bana gösterdi. Bu mesafenin 17 metre olduğunu tespit ettim. B.Ç., göldeki olayları gören tek kişidir. Aydan Kızıltaç ise, gölde konuşulanları duyduğunu söyleyen ikinci tanıktır.”

Boşnak, davasını kapattı

   Davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, davasını kapattığını belirterek, ilk tahkikat duruşması maksatları bakımından mahkemeye 13 tanık dinletip, 206 emare sunduğunu anımsattı ve sunacaklarının, sunduklarından ibaret olduğunu beyan etti.

   Hasan Boşnak, beyanları üzerine, mahkemeden, davayı, sanıkların yargılanacakları ağır ceza mahkemesine havale etmesini talep etti.

Havaleye itiraz yok

   Bir yılı aşkın bir süredir hükümsüz tutuklu bulunan cinayet sanıkları Nidai Şanlı (28), Zekeriya Kurucu (22), Ozan Körkurt (18), Onur Körkurt (21) ve Simge Dağdur (18) avukatları aracılığıyla aleyhlerindeki suçlamaları reddediyor.

   Sanıkları savunan avukatlar, istintak haklarını ağır ceza mahkemesinde kullanacaklarını belirterek, havaleye itirazda bulunmadı.

Havaleye yeterli sebep var

   Yargıç Umut İnan, huzurundaki şahadetleri ve emareleri tektik ve tezekkür ettikten sonra, davanın Ağır Ceza Mahkemesi’ne havalesi için yeterli sebep olduğuna bulgu yaptı.

   “Şahadetleri ve emareleri ağır ceza değerlendirecek” diyen Umut İnan, sanıklara itham edildikleri “adam öldürme”,  “yaralamak için adam kaçırma”, “ciddi darp” ve “tehlikeli silah taşıma” davalarını hatırlattı ve usulü izah edip, tüm haklarını bildirdi.

   Sanıklar, bunun üzerine söyleyecek bireyleri olmadığını beyan etti.

   Yargıç, davayı 29 Mayıs 2019 tarihinde oturum yapacak olan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’ne havale etti.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2019, 09:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75